ניצן הורוביץ
ניצן הורוביץ צילום: שלו שלום/TPS

יו"ר מפלגת 'מרצ', שר הבריאות ניצן הורוביץ', התעמת היום (שלישי) עם העיתונאי קלמן ליבסקינד שתמה מדוע הוא מתייצב לגנות בטוויטר אלימות יהודים כלפי ערבים אך נאלם כשמדובר בפיגועי ערבים כלפי יהודים.

ליבסקינד שאל את הורוביץ בתכנית 'קלמן ליברמן' ברשת ב' על כנס "עוצרים את אלימות המתנחלים" שהתקיים אתמול בכנסת. "בזמן שישבת שם ודיברת על מה שכינית יותר מפעם אחת 'נוער הזוועות', 2 קילומטר בקו אווירי ממך הובא למנוחות יהודי שנרצח על ידי ערבי", אמר.

לדבריו, "הטרור הערבי גבה מאיתנו פי מיליון דם ממה שגבו פעולות של נוער הגבעות. לא שמעתי אותך אף פעם מכנה את הטרור הערבי 'ערביי הזוועות' או משהו כזה".

השר הורוביץ השיב: "אני מגנה בכל תוקף ושלא יהיה פה אפילו בדל של שמץ של איזה שהוא חשד - טרור ערבי ומחבלים ורוצחים שפלים - טוב מאוד שהמדינה פועלת נגדם ופעלה ותמשיך לפעול. המקרה הזה של אותו נוער גבעות, שמשום מה מכונה גבעות, אבל אני מכנה אותו זוועות, אלה חבורות של בריונים חולגנים שהולכים ומתפרעים ועוקרים עצי זית".

"כולם? כל מי שבנוער הגבעות?" שאל ליבסקינד. הורוביץ אמר: "ודאי שלא כולם, אלא מי שמשתתף".

ליבסקינד: "אתה קראת לזה נוער הזוועות". הורוביץ: "ודאי, אלה שהולכים ועושים את המהומות האלה - אלה הם נוער הזוועות. הבעיה היא שבניגוד לטרור פלסטיני, פה אני רואה שיש עצימת עין לאורך זמן של הצבא ושל המשטרה ולא נוקטים נגדם בצעדים ולא עוצרים אותם. לפעמים זה קורה כשיש חיילים במקום".

"על טרור ערבי מעולם לא השתמשת בביטוי כזה", ציין ליבסקינד. "עברתי על הפיד שלך בטוויטר. ראיתי שאין לך מילה בטוויטר לצייץ בעקבות פיגועים של ערבים נגד יהודים. לא על הפיגוע האחרון, לא על הפיגוע שלפניו, לא על דקירות של לוחמי משמר הגבול. רק על אלימות של מתנחלים, על זה צייצת".

הורוביץ לא נותר חייב והשיב בשאלה: "צר לי שמה שמפריע לך זה מילה שהשתמשתי ולא הדבר עצמו. איפה קולך החשוב בבמות החשובות שיש לך, לגנות את האלימות הזאת שמשתוללת?"

"אני אענה אחרי שאתה תענה", ענה ליבסקינד. "תגיד לי, מתי פעם אחרונה קראת 'ערביי הזוועות' על פיגועים שהיו כאן, על לינצ'ים שנעשו ביהודים לפני חצי שנה? על רצח של יהודים? תזכיר לי איפה הציוצים שלך בשבוע האחרון. אחרי הרצח של אלי קיי לא צייצת ואחרי נוער הגבעות כן צייצת".

"אני לא זקוק להטפות שלך", אמר הורוביץ לליבסקינד, שהשיב: "גם אני לא לשלך, אבל אמרת לי שאני דמות ציבורית ונדמה לי שאתה דמות ציבורית ממני".

"אני מגנה ומקפיד לגנות", טען הורוביץ. "לא אתה לא, תסתכל בטוויטר שלך", השיב לו ליבסקינד. הורוביץ: "אתמול בפתח ישיבת הסיעה אני גיניתי זאת מול אמצעי התקשורת ואני מקפיד לעשות זאת בכל פעם בלי אבל ובלי חבל".

בשלב זה הצטרף המגיש אסף ליברמן ושאל על השם שנבחר לכנס אתמול. "יש חצי מיליון איש שגרים בהתנחלויות ברחבי ארץ ישראל. למה להכתים ציבור שלם?" שאל.

השר הורוביץ: "אנחנו מתייחסים לאנשים שעושים את הפעולות האלימות האלה ומי שנותנים להם חסות ולמי שמעלימים ומטייחים את זה".

ליברמן לא הסתפק בתשובתו של הורוביץ. "מאזינים לנו עכשיו מאזינים מעופרה ומאריאל שמעולם לא הרימו יד על איש. מה אתה רוצה מהם?" שאל. "אם אתה רוצה לבחור סביבך קונצנזוס גדול נגד תופעה של אלימות היית יכול לבחור בטרימינולוגיה אחרת כדי לקרב אנשים כאלה".

השר הורוביץ השיב: "אתם בוחרים לנהל איתי שיח על המילה או על הכותרת. מה שחשוב זה מה שעושים בשטח. והבעיה שזאת תופעה שהיא מסלימה ובמקום לעצור אותה עומדים ומעלימים עין".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו