ח"כ מאיר פרוש
ח"כ מאיר פרוש צילום: ערוץ 7

במהלך דיוני מליאת הכנסת בליל אמש התייחס ח"כ מאיר פרוש לכוונת הממשלה לחוקק את חוק הגיוס ותהה כיצד היא מצפה מהם לנהוג בסתירה מוחלטת לאמונתם של לומדי התורה.

"הכנסת הייתה אמורה לדון היום בחוק הממשלתי הקרוי חוק הגיוס", אמר ח"כ פרוש בפתח נאומו. "החוק בנוי על היסודות של הועדה אותה מינה לצורך כך מי שהיה במשרד הביטחון לפני 4 שנים שר הביטחון, אביגדור ליברמן.

"יהדות התורה התנגדה לכך אז בתוקף, וזו היא עמדתה הברורה. גם היום אנחנו נגד חוק ששולל משר הביטחון לתת בכל מצב דיחוי מהשירות לכל מי שתורתו אומנותו.

פרוש הסביר מדוע לדעתו החוק לא עלה לדיון למליאה. "גונבה לאוזני שמועה שהקואליציה אינה בטוחה שהחכי"ם של רע"מ יתמכו בחוק, לכן לא דנים על כך היום. ואולי חשוב שדבריי ייאמרו לפני הדיון שיתקיים פה כמצוות הבג"צ.

פרוש הפנה את דבריו לחברי הכנסת שנכחו באולם המליאה. "עם האמונה הזו אנו חיים - על עזבם את תורתי, על חילול השבת. ולכן אנו אומרים, 'ומפני חטאינו גלינו מארצנו ונתרחקנו מעל אדמתנו'. ואנחנו בגלות. בהזדמנות זו אני מזכיר את מעשה הרצח הנתעב אתמול בכותל המערבי.

בשלב זה ביקש פרוש לנמק את ההתנגדות החרדית לחוק הגיוס המוצע. "אבקש לנמק את האבסורדים שמונחים בבסיס הצעת חוק הגיוס העכשווי. אני שואל שאלה תיאורטית, ואולי היא גם מעשית.

אמנה תחילה את האבסורד הראשון: מה יקרה אם כל בני הישיבות-גילאי גיוס-ילמדו, ולא יהיו כאלה שלא לומדים. לפי המוצע בחוק, כל תלמידי הישיבות ילכו לכלא. למה הם יילכו לכלא, כי הם מאמינים בדברי הנביא.

"האבסורד השני: החוק מציע סנקציות כלכליות על הישיבות אם לא עומדים ביעדים. כלומר, למרות שתפקיד הישיבה לחנך רק ללימוד התורה, כי הם חיינו ואורך ימינו, החוק מבקש להטיל על הישיבה תפקיד חדש - לספק יעדי גיוס.

"ומכאן לאבסורד השלישי: כל הרעיון מתווה היעדים, הוא צורם שכן הביטוי לכך הוא, שזכותו של לומד תורה הוא רק בתנאי, שחברו לא ילמד.

"כמעט 75 שנים, מאז קודם קום המדינה הסמכות היתה נתונה בידי שר הביטחון לתת דיחוי לכל מי שיושב ולומד. אם ח"ו החוק המוצע יעבור, ולא יעמדו ביעדים, שר הביטחון לא תהיה לו סמכות לתת דיחוי ללומדים.

בפנותו לחברי הכנסת הצהיר פרוש: "זכרו, אם לא יתנו לנו ללמוד, לא נהיה פה. נהיה היכן שיתנו לנו ללמוד. כל כלי יוצר עליך לא יוצלח, אנחנו נלמד פה, כי בע"ה אנחנו ננצח". עוד הוסיף בפנותו ליו"ר סיעת רע"מ ח"כ מנסור עבאס שניהל את דיוני המליאה באותה שעה.

"זה לא יהיה נכון ולא יצטייר יפה שמי שיכריע את העברת החוק הזה יהיו חברי כנסת שבעצמם אומרים לציבור שלא להתגייס לצבא ולא לשרת. מה ההיגיון שאתם כחברי כנסת של רע"מ תבואו ותאמרו לנו 'אתם חייבים ללכת לצבא'. אתם צריכים לחשוב טוב האם אתם רוצים אלה שתוקעים לנו סכין בגב. לא נוכל לחיות פה אם לא ייתנו לנו ללמוד תורה. אבל אנחנו ננצח בע״ה", אמר.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו