אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: ISTOCK

שטיפת רצפות או ניקוי אבק נחשבים בדרך כלל למטלה שלא כולם אוהבים לבצע. אלא שעל פי מחקר חדש של צוות חוקרים מסינגפור, ביצוע מטלות הבית עשוי להועיל לאנשים מבוגרים להישאר בריאים ולחיות עד גיל מבוגר במיוחד, ומכיל יתרונות בריאותיים ונפשיים לא מעטים.

במהלך המחקר, שתוצאותיו פורסמו בכתב העת BMJ Open, גייסו החוקרים 249 תושבים בני 21-64 ועוד 240 בני אדם בגילאי 65-90, כולם תושבי העיר ישון בסינגפור.

החוקרים ביקשו ממשתתפי המחקר לבצע מספר מטלות קוגניטיביות במטרה לבדוק את יכולת הזיכרון שלהם, וכן לבצע מספר פעולות גופניות כמו קימה מכיסא במהירות האפשרית.

במקביל, בדקו החוקרים את רמת הפעילות הגופנית של המשתתפים במחקר שכללה גם את עבודות ומטלות הבית השונות כמו שטיפת רצפות או חלונות, ניקוי אבק ועוד.

לאחר שניתחו את הנתונים, מצאו החוקרים כי היכולת הקוגניטיבית בקרב אלו שדיווחו על ביצוע עבודות בית זמן רב יותר הייתה גבוהה ב-8 אחוזים מאשר אלו שלא ביצעו עבודות בית, ואילו יכולת הריכוז והקשב בקרב אלו שביצעו מטלות גופניות בבית הייתה גבוהה ב-14 אחוזים ממקביליהם שלא נהגו לבצע מטלות בית.

המשתתפים שנהנו ממצב בריאותי וזיכרון טובים יותר ביצעו בממוצע 131 דקות של עבודות בית בשבוע, שכללו ניקיון ותחזוקה שוטפים.

גם משתתפים שדיווחו על עבודות בית קלות במיוחד שהם מבצעים, נהנו מ-5 אחוזים יותר של יכולת קוגניטיבית לעומת אלו שלא ביצעו מטלות בית כלל. כל המשתתפים ה"פעילים" יותר בבית גם נהנו מסיכון נמוך יותר לנפילות ולמחלות כרוניות.

ד"ר שיו-ליאנג ווי מהמכון לחינוך ומחקר גריאטרי בסינגפור אמר כי "עבודות בית הן פעילות המבוצעת על ידי מבוגרים רבים. מצאנו כי עבודות בית כבדות קשורות באופן ישיר לזיכרון חד יותר ולהגנה טובה יותר מפני נפילות אצל מבוגרים".