המערכת מתעלמת? התלונה במשטרה
המערכת מתעלמת? התלונה במשטרה צילום: עו"ד אביעד ויסולי

עורך הדין אביעד ויסולי הגיש תלונה במשטרה נגד שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב חאלד כבוב המועמד לבית המשפט העליון, שלטענתו עבר על חוק המאבק בטרור כאשר השתתף לפני כשנה באירוע של ארגון 'המורביטון' שהוצא אל מחוץ לחוק והוכרז כארגון טרור לפני כשבע שנים.

בראיון לערוץ 7 מספר עו"ד ויסולי על האירוע ועל התלונה שהגיש: "התלונה היא על עבירות על חוק המאבק בטרור, תמיכה והזדהות עם ארגון טרור. מדובר באירוע שארגון הטרור ארגן לשופט כבוב באוגוסט 2020 ובמסגרתו הוא קיבל מגן הוקרה על פעילות אביו למען מוסלמים ביפו, מטעם ארגון המורביטון שכזכור הוצא מחוץ לחוק על ידי שר הביטחון ב-2016".

על הפעילות שזיכתה את השופט באותו מגן הוקרה אומר ויסולי כי לא ברור מהי פעילות זו שכל הנראה עסקה בענייני דת, אך ההתמקדות היא בגורם שהעניק את האות. "אין שאלה שמעניק אות ההוקרה הוא ארגון טרור והוא שארגן את האירוע. השתתף באירוע גם פעיל מוסלמי שנעצר הרבה פעמים על הסתה. הדברים הללו בלתי חוקיים. זו הפרה חד משמעתית של חוק המאבק בטרור".

עורך הדין ויסולי מציין כי השופט הצטלם לאחר האירוע עם המגן שקיבל והצילום פורסם באתר האינטרנט 'יפו 48'. "הדברים האלה הם עבירה על החוק, חד משמעית והפתיע אותי שהיועמ"ש עוצם את העיניים והפרקליטות לא רואה ולא שומעת. הדברים ידועים וכולם רצים למנות את השופט שנפגש עם ארגון הטרור ולכאורה עבר על החוק לבית המשפט העליון".

"הדברים פורסמו גם באינטרנט וגם בעיתון הארץ שאותו אנשי הפרקליטות קוראים באדיקות, כך שהם יודעים על כך. הגשתי תלונה שהגיעה ככל הנראה ליועמ"ש כי פתיחת חקירה נגד שופט תלויה באישורו. כדי לוודא את העניין שלחתי מכתב לשר המשפטים, לנציב שירות המדינה וליועמ"ש ופרקליט המדינה, הזכרתי להם שמדובר בעבירה פלילית של שופט שגם גורמי החקירה וגורמי הפרקליטות מופיעים בפניו מדי יום וששאלתי למה לא משעים את השופט ולא קיבלתי תשובה. זה נראה שכולם מנסים להסתיר".

עורך הדין ויסולי מתכוון להמשיך ולהעלות את סימני השאלה סביב הסוגיה ו"נבדוק איך יתכן שאדם החשוד בעבירות פליליות יכול להתמנות לשופט עליון. זה נשמע לנו לגמרי בלתי הגיוני ובלתי סביר", הוא אומר וממשיך להמתין להתייחסות כלשהי של הגורמים הרלוונטיים: "הם לא עונים. כלום. דגים. ממלאים פיהם מים למרות שכולם אישרו את קבלת המכתב. לא קיבלתי שום תשובה עניינית".

על פי הדיווח שפורסם ב'הארץ' אות ההוקרה לאביו של השופט ניתן לו על ש"הדליק את הנר הראשון בתהלוכת השמירה על המסגדים והמקומות הקדושים ביפו".

יצוין כי לפרסום בעיתון 'הארץ' נמסרה תגובת הרשות השופטת ולפיה "אביו של השופט כבוב שהיה חבר קואופרטיב דן עסק בפעילות ציבורית במשך כל חייו ופעל למען הקהילה בדרכי שלום ונועם. בשל פעילותו הענפה מינתה אותו ממשלת ישראל לעמוד בראש הווקף המוסלמי ביפו. הוא נפטר ב-2006. ב-2020 קיבל בנו של השופט הודעה על כוונה להעניק לסבו ז"ל מגן הוקרה על פועלו למען הקהילה ביפו. הפמליה, שלידיעת השופט הורכבה מבני משפחתו של המופתי בלבד והוא אינו מכיר את פעילותם הציבורית של חבריה, התארחה אצל משפחה אחרת ביפו והגיעה לדקות ספורות לבית במו של השופט כבוב, שם העניקו לו את מגן ההוקרה. במפגש הקצר השתתף השופט כדי לכבד את זכר אביו. במפגש לא נישאו דברים ולא התקיימה ארוחה. השופט אך לא ידע, עד בואו למפגש, על הזמנת נציגי תקשורת, ואין לשופט כל נגיעה למועד הענקת המגן. בנסיבות אלו לא ראה השופט מקום לדווח על כך לאיש כלשהו במערכת וכך נהג".

בפרק הזמן שחלף בין קיום הראיון לשידורו קיבל עורך הדין ויסולי מכתב מהיועץ המשפטי לממשלה ובו הוא מעדכן אותו על ההחלטה שלא להשעות את השופט מכהונתו בעקבות הטענות. "תלונתך האמורה נבחנה על ידי גורמי המקצוע ונמצא כי לא מתקיימת תשתית לפתיחה בחקירה פלילית נגד כבוד השופט ככוב. הודעה על גניזת תלונתך תימסר לך על ידי משטרת ישראל כמקובל", נכתב במכתב עליו חתום עוזרו הבכיר של היועמ"ש. המכתב נחתם במילים "אשר על כן לא מצא היועץ המשפטי לממשלה כל בסיס למבוקש במכתבך".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו