אפרת צור
אפרת צורצילום: באדיבות המצולמת

בחיי כל זוג צצים לעיתים בעיות ומריבות, זה טבעי, בריא וכך זה גם אמור להיות כשיש שני אנשים עם דעות שונות.

אבל מה עושים אם לא מדובר על איזו בעיה חולפת אלא על בעיה רצינית ומתמשכת? לרוב, האינסטינקט הראשון שלנו הוא - להתעלם, וזה ייעלם.

אבל בעיה זוגית שמטאטאים מתחת לשטיח לא נעלמת. בדרך כלל כל דחיה של ההתמודדות רק מגדילה את הבעיה. כששומרים בבטן - התסכול מצטבר, הסבלנות מתבזבזת, ובדרך כלל הבעיה תצוץ שוב בזמן הכי לא נוח.

לכן בעיות בזוגיות אסור להזניח! למה? כי בעיה בזוגיות שלא מתייחסים אליה ולא פותרים אותה - לא נעלמת. היא פשוט גדלה עם הזמן, גם אם לא רואים זאת על פני השטח. דבר נוסף בעיות בזוגיות מזמינות בעיות אחרת: בעיות כלכליות, בעיות עם הילדים, בעיות במצב רוח ואפילו בעיות בריאות! כמובן, שכיום כאשר יש מודעות רבה להדרכה בחיי זוגיות ניתן בקלות יחסית לטפל בבעיות בין בני הזוג וליהנות מחיי אהבה פורחים ללא בעיות.

כשיש מריבה עם בן הזוג עולה לעתים המחשבה 'אולי הזוגיות הזו לא נכונה לי, אם אנחנו רבים כנראה צריך להיפרד', לרוב, הגורם העיקרי לבעיות בזוגיות הוא הבדלים בין בני הזוג. שאיפות שונות, ערכים שונים, יעדים שונים, סגנון תקשורת שונה.

דברים אלו לא מתגלים מיד בהתחלה. כי בתחילת הזוגיות אנחנו מתמקדים על מה שמשותף בינינו. אנחנו אפילו רואים את ההבדלים כמשהו מעניין ומעשיר. אבל ככל שהזמן עובר, וככל שהזוגיות צריכה לנהל יותר דברים (עבודה, בית, הריונות, ילדים…) - מתגלה לנו שההבדלים יכולים גם לאתגר ממש.

ככל שחולפות השנים מאז החתונה הבעיות הולכות וגדלות, יותר ויכוחים או עליה בטון של הויכוח. חוסר ברגעים של אהבה וקרבה, גם בגלל הלו״ז, וגם בגלל הפניות הנפשית. אווירה קורקטית מעצבנת, השגרה השוטפת גוברת על הלב, שוכחים שזוגיות צריך לטפח כל הזמן.

אז מה עושים עם בעיות בזוגיות? צעד ראשון - לזהות שקיימת בעיה שצריכה התייחסות, הזיהוי הוא שליש מהפתרון. צעד שני - להתחיל לחפש דרך לשפר את המצב. זוג שמתחיל לחפש איך לשפר את חיי הזוגיות, וכיצד אפשר לפתור את הבעיות ביניהם - כבר הרוויחו שליש נוסף מהפתרון!

זו לא ״תקופה שתעבור״ בלי שימצא פתרון אמיתי. אל תגידו ״זה נורמלי כולם ככה״ כי נכון שזה נורמלי שיש בעיות אבל זוגות מצליחים פותרים אותן! בבעיות צריך לטפל, אחרת הזוגיות לא תחזיק מעמד. או שהזוגיות כן תחזיק, אבל נמצא את עצמנו בזוגיות בינונית ומשעממת במקום בזוגיות מלאת אהבה, חברות והנאה שבאמת רצינו.

צעד שלישי - כדאי מאוד להכניס רעיונות חדשים ומרעננים למערכת הזוגית. בעיות לא ייעלמו סתם כי החלטנו לפתור אותן או לעבוד על הזוגיות. יש סיבות טובות למה הבעיות התחילו, וצריך לזהות את הסיבות האלה וככה להגיע לפתרון.

מה צריך להכניס לזוגיות? יכול להיות ידע חדש, הרגל חדש, ספר או קורס בנושא שעומד על הפרק,

בדרך כלל מומלץ מאוד להכניס לתמונה איש מקצוע. כשיש לנו בעיה בבית מזמינים שיפוצניק. כשיש לנו בעיה בגוף הולכים לרופא. בעיות בזוגיות הן אותו דבר. יועץ מנוסה מבחוץ יכול לעזור ולקדם אותנו.

בחנוכה עורך פרויקט 'שניים בריבוע' - מיזם הדרכה לזוגות מבית ערוץ 7 - כנס חנוכה על פתרון בעיות בזוגיות, בהשתתפות סיון רהב מאיר, הרב יוני לביא והסטנדאפיסטית חנה אלורו הכהן.

הכנס יתקיים ביום חמישי כח' כסלו (2.12) בשעה 19:30 בשידור חי בזום, ההשתתפות ללא עלות, אך יש להירשם מראש. שריינו לכם עכשיו מקום בלחיצה כאן>>