גדי איזנקוט
גדי איזנקוט צילום: אורן שלו

הרמטכ"ל לשעבר רא"ל במיל' גדי איזנקוט השתתף בכנס המכון למדיניות ואסטרטגיה (IPS) באוניברסיטת רייכמן והביע דאגה מהשסעים בחברה הישראלית.

איזנקוט אמר: "מה שמדאיג אותי יותר מכל זה השסע בחברה הישראלית, היעדר סולידריות, שיח מתלהם, אי הפניית משאבים מתאימים כדי להשיג משילות בכל רחבי המדינה כולל איוש. אני חושב שהאופן בו המדינה מממשת את החוק והסדר הוא מרכיב בעוצמה והירידה באמון הציבור במוסדות הציבוריים היא אנושה ורק לאחר שנטפל בזה נוכל להתמודד עם שאר האיומים".

בנוגע ליחסי הצבא והחברה הישראלית אמר איזנקוט: "כשמסתכלים על נתוני הגיוס בשנים האחרונות, רואים דעיכה בצבא העם כצבא לעם. אני חושב שיש פה סיבה לדאגה, וזו דאגה נוספת על אותן הדאגות הביטחוניות הקיימות. אם לא יהיה שינוי במצב הזה בקרוב אנחנו נמצא את עצמנו בבעיה".

אייזנקוט התייחס בדבריו גם לבעיה העזתית והיעדר הגדרה מטרה ברורה במבצעים הצבאיים בה: "כשאנחנו חוזרים לרצועת עזה אנחנו נתקלים כל פעם באותה הבעיה: הדרג המדיני לא מגדיר מטרות לחימה ואנחנו כל פעם מחדש צריכים לבדוק מה דורשים מהצבא. אני חושב שהכרעה היא טקטית וניצחון הוא אסטרטגי. צה"ל פועל להכרעה, זה תפקידו.

''אחרי 4 סבבים ברצועת עזה אפשר לראות את המצב בראייה ביקורתית. במדינה תיאורטית המצב הוא שהדרג המדיני יגדיר מטרות מלחמה, אבל זה לא קורה. המטרה המדינית היא פגיעה משמעותית ומניעת הדרדרות אזורית - מה זה אומר? מה המטרה הטקטית? זה למה יש מורכבות טקטית כי למדינת ישראל יש 5 איומים מרכזיים וזה לא ישתנה בקרוב".

איזנקוט דיבר גם על הכוונה של דאע"ש לפגוע בישראל: "דאע"ש היה קרוב מאוד לגדר גם ברמת הגולן וגם בסיני. עם זאת בזכות החלטה אמיצה הם לא פגעו בישראל".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו