חבר הכנסת עמיחי שיקלי (ימינה) התארח באולפן ערוץ 7 והסביר מדוע ייתכן מאוד שהממשלה הנוכחית, בה הוא נאבק, תאריך ימים.

"באופן כללי אחרי התקציב יש פחות דרמה ומורגשת התייצבות של המערכת. הממשלה הנוכחית בנויה על חולשה אדירה של חלק משחקני המפתח שאין להם עניין לעזוב כרגע. אם מנסור עבאס עוזב את הממשלה בלי הישגים אחרי שהלך לשותפות עם מפלגות יהודיות, הוא יהפוך להיסטוריה במגזר הערבי.

''אם גדעון סער ונפתלי בנט יתמודדו עכשיו בבחירות - הם יסיימו מתחת לאחוז החסימה בוודאות מוחלטת. לכן כדאי להם מאוד להחזיק את הממשלה. לפיד צריך להמתין שייכנס לתפקידו כראש הממשלה כי חבל לו לוותר על כך", טוען שיקלי.

לדבריו, האדם היחיד שאולי יש לו אינטרס לצאת מתוך הממשלה הוא בני גנץ. שיקלי אינו שותף להגדרות כמו 'חורבן' בהקשר לממשלה הנוכחית, אבל מוצא בהתנהלותה פגמים רבים. "אני מסכים שלהשתמש בטרמינולוגיה כמו 'חורבן הבית' או 'ממשלת הזדון' זה מוגזם ואין לכך קשר למציאות. לעומת זאת להגדרה 'נואף פוליטי' כלפי בנט בה אני השתמשתי, יש קשר למציאות לדעתי".

"אני לא זוכר בכנסת ישראל כנסים שאליהם מוזמנים לוועדות שולי השוליים של השמאל הקיצוני. שמענו אתמול את חיים שדמי מדבר על לקחת נשק ולהילחם במתנחלים. אנחנו רואים, לראשונה מקום המדינה, קואליציה שהיא לא ציונית. יש בממשלה מסה קריטית של כוחות לא ציוניים במובהק - כמו מרצ, חלקים של מפלגת העבודה ורשימת רע"מ - שלצערי היא מסוכנת", הוא מוסיף.

חבר הכנסת מסמן את רע"מ לא רק כבעיה מטרידה בהווה, אלא כמי שעלולה עוד להתחזק בעתיד. "העובדה שרע"מ זכתה להשיג שליטה יחסית על כ-30 מיליארד שקלים שמוקצים לחברה הערבית תיתן להם דחיפה מטורפת והם יהפכו בעתיד לכוח הדומיננטי בחברה הערבית. במתק שפתיים ובמצג של סבלנות, שגם אני חשבתי בעבר שיש בו משהו אותנטי וטעיתי, הם מבלבלים אותנו".

"מנסור עבאס, איש מאוד חכם ומתוחכם. הוא לא האיש שיבוא ויגיד לשבור ליהודים את העצמות. אבל מבחינה אידיאולוגית הוא נמצא עם האחים המוסלמים. לדוגמה, השבוע נרצח יהודי שהלך בדרך לעבודה שלו, לא חמוש, בברבריות מזעזעת. הוא לא מסוגל להגיד מילה אחת שיש בה אמפטיה או חמלה? אני טעיתי לגבי רע"מ ואין שום סיכוי לשותפות קואליציונית עם רע"מ בעתיד. אלה אחים מוסלמים על מלא. אין שום דבר מתון ברשימה הזו", מצהיר שיקלי.

הוא אמנם מצביע עם האופוזיציה, אך לדבריו, לא קהתה הביקורת שלו כלפי ראש הממשלה בנימין נתניהו. "אני לא חוזר בי ממילה אחת. כל הביקורת שהיתה לי על נתניהו לא השתנתה. לא הגענו לסיטואציה בנגב יש מאין, או להשתלטות הפלסטינית על יו"ש בחודשים האחרונים. אגב, תמיד הערכתי אותו כמנהיג לאומי שידע להביא הישגים בציר הדיפלומטי ובציר הכלכלי. כרגע אנחנו נמצאים יחד באותו מחנה".

כשנשאל מדוע, אם אינו מסכים עם מפלגת ימינה, הוא אינו פורש ממנה ומהכנסת ענה, "בשיחה הראשונה ביני לבין בנט הבנתי שהוא רוצה שאפרוש אם תהיה מחלוקת טקטית בינינו. לא דובר על מכירת חיסול של כל ערכי המחנה הלאומי. חבר כנסת מייצג מנדט וציבור בוחרים ששם את הפתק 'ימינה'. אם היתה לי מחלוקת על מהלך מסויים שהוא מוביל, אתה צודק. אבל אי אפשר לדרוש ממני להיות שותף להונאת הציבור".

"אין שום סיכוי שהציבור יסלח לנפתלי בנט", אומר שיקלי. "מבחינה ערכית הוא מייצג מעשה לא ערכי במובן הכי עמוק של המילה. נשבענו בהן צדק שלא תקום ממשלה כזו מעל כל במה. הבטחות הליבה האידיאולוגיות של ימינה מופרות ברגל גסה ולא נותר מהן זכר ואבק. כשאמרנו שאנחנו מאתגרים את הליכוד שלא עשה כלום בנגב - אז הפיתרון הוא חוק החשמל? ומילא, היינו מתנים זאת בהסדרת ההתיישבות הצעירה, אבל גם זה לא נעשה".

יש לו גם הערכה מדוע המפלגה נמנעת מלהכריז עליו כפורש. "בחנתי את החוק העוסק בנושא והוא נועד למנוע מעילה באמון הציבור, שלא יהיה מצב שקונים חבר כנסת בתפקיד או במיצובישי ולשם כך הוא ימיר את האידיאולוגיה שלו. לכן, מי שצריך לחשוש מהכרזה שלי כפורש הוא בנט, כי הוא זה שעבור תפקיד ראש הממשלה השיל מעליו את ההתחייבות למחנה הלאומי, להתיישבות הצעירה".

להערכתו יאיר לפיד לא יגיע לראשות הממשלה. "הוא אדם חביב אבל לא כשיר לכהן בתפקיד הזה".

לשיקלי אין עדיין תוכניות ברורות לעתידו הפוליטי. "אני אשתדל להביא את מירב הכוח שיהיה לי כדי להטות את הכף לטובת המחנה הלאומי ולנצח את התיקו שיש בזירה הפוליטית ולהיות שותף לניצחון של אוהבי ישראל והציונות, שלא יתבלבלו. זה יכול להיות או בציונות הדתית, או בליכוד או במסגרת חדשה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו