הלווית קורבן נגיף קורונה באיטליה
הלווית קורבן נגיף קורונה באיטליה צילום: Reuters

אירופה נאבקת בגל החמישי של הקורונה שמכה בעוצמה במדינות רבות ביבשת: על פי נתונים שפרסם ארגון הבריאות העולמי, מדי יום מתים באירופה 4200 בני אדם, מספר כפול מנתוני המתים בסוף חודש ספטמבר האחרון.

מספר המתים מקורונה עבור 53 המדינות המרכיבות את יבשת אירופה חצה את רף 1.5 מיליון המתים, וראשי הארגון פרסמו אזהרה מצמררת ולפיה אם המגפה לא תיבלם בקרוב - עד חודש מרץ הקרוב ירשמו עוד 2 מיליון מתים מקורונה באירופה בלבד.

ראשי ארגון הבריאות העולמי גם הזהירו כי "ב-25 מדינות באירופה צפוי מחסור גבוה או חמור במיוחד במיטות בתי חולים, וב-49 מדינות באירופה צפוי עומס גבוה עד קריטי בחדרי הטיפול הנמרץ בבתי החולים".

בצרפת נרשם בשבוע האחרון ממוצע של 17,153 נדבקים מדי יום, עלייה של 81 אחוזים לעומת השבוע הקודם. גם גרמניה רושמת ממוצע שיא של נדבקים מאז פריצת המגיפה, ובאוסטריה נרשמו 15,297 נדבקים ביממה, גידול של 50 אחוזים לעומת השבוע הקודם.

ברוסיה עומד ממוצע הנדבקים היומי סביב 35 אלף בני אדם, עם עוד בערך 1200 מתים מדי יום, כאשר מספר המתים הכולל מקורונה ברוסיה עומד על 260 אלף בני אדם. גם בפולין נרשמו בשבוע שעבר מעל 24 אלף נדבקים מספר ימים ברציפות, עם עוד כמעט 400 קורבנות מדי יום.

על פי הודעת ארגון הבריאות העולמי, הסיבות להתפרצות הנוכחית של המגפה הן זן הדלתא של הקורונה שנחשב כמדבק במיוחד, העובדה כי אזרחים רבים באירופה בחרו שלא להתחסן או כאלו שהחסינות בגופן פוחתת לאחר חצי שנה מהחיסון השני, והעובדה כי ממשלות רבות הקלו על ההגבלות ושידרו לאזרחים כי המגפה דועכת ואינה מסוכנת עוד, מה שגרם להתרופפות באמצעי הזהירות של האזרחים.

בעקבות העלייה הדרמטית במספרי הנדבקים מדי יום, הכריזו מספר מדינות באירופה על הגבלות וסגרים, כאשר אוסטריה נכנסה לסגר מלא, בעוד באיטליה הכריזו חמש מחוזות על סגר על הלא מחוסנים, גם בגרמניה ובצ'כיה הוטל סגר על לא מחוסנים, בעוד בהולנד הוכרז על סגר חלקי. גם מדינות נוספות אמורות להכריז בקרוב על הגבלות וסגרים בניסיון למנוע את המשך התפשטות המגפה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו