גלעד ארדן
גלעד ארדן צילום: UN

הצעת ההחלטה שיזמה משלחת ישראל באו"ם, עברה היום (שלישי) ברוב סוחף של 140 מדינות. כמו כן, מספר שיא של מעל 135 מדינות הצטרפו כשותפות להצעה הישראלית.

ההצעה הישראלית נועדה לקדם גישה ושימוש בטכנולוגיות חקלאיות מתקדמות למדינות מתפתחות, ולאזורים מוכי בצורת ורעב והיא מבוססת על היכולות הישראליות פורצות הדרך בתחום זה.

מדובר בהחלטה המקדמת פתרונות לאחד הנושאים הכי חשובים ודחופים לאוכלוסיית העולם- בטחון מזון ומאבק בהשפעות שינויי האקלים (עם התייחסות לעידן פוסט הקורונה) וממחישה את תרומתה האדירה של ישראל לעולם.

במהלך חודש דצמבר תעלה ההחלטה להצבעה נוספת בעצרת הכללית.

השגריר גלעד ארדן אמר לאחר ההצבעה: "כאומת הסטארט-אפ, ומובילה עולמית בחדשנות חקלאית, ישראל גאה לעמוד בחזית של החלטה כל כך חשובה. החקלאות לא רק מניחה מזון על שולחנותינו, אלא גם מבטיחה את פרנסתם של אינספור חקלאים ברחבי העולם. לאחרונה, ראינו עד כמה המערכות הללו פגיעות".

"מאז פרוץ מגפת הקורונה, חוליות חלשות נחשפו במערכי הייצור וההפצה העולמיים, דבר שגרם לעלייה במחירי המזון וכתוצאה מכך לרעב ולעוני בעולם. בינתיים, כשמפלסי הים עולים ומזג האוויר נעשה קיצוני יותר, שינויי האקלים מאיימים על עתידם של החקלאים ברחבי העולם. אלו אתגרים שמשפיעים על כולנו, ויש לנו אחריות להתמודד איתם יחד. ההחלטה הזו שעברה כאן היום מטפלת בקשיים הללו על ידי הדגשת הפוטנציאל של חדשנות".

הוא ציין עוד כי "עם זאת, ההחלטה הזו לא עברה בקונצנזוס. חלק מהמדינות בחרו בשנאה ובפוליטיקה קטנונית על פני שיפור מצבו של המין האנושי וצרכי האזרחים שלהן. הן העדיפו לא להצביע בעד החלטה, רק בגלל שהיא הוצעה על ידי ישראל, על פני הצבעה למען עתיד טוב יותר לאזרחי העולם. אבל בכנות, זה לא מפתיע".

"מדוע שסוריה, מדינה חברה המשתמשת בנשק כימי על אזרחיה, תדאג לעתיד אוכלוסייתה? מדוע שאיראן תצביע בעד, בעוד שהיא מעדיפה לממן טרור עולמי מאשר לספק מים לחקלאי איספאהן?", תהה ארדן.

הנציג האיראני אמר בתגובה כי "איראן לא הצביעה כיוון שהיא לא מכירה בקיומה של המדינה הזו המתקראת ישראל".

הגדיל לעשות הנציג הפלסטיני באו"ם שפנה לשגריר ארדן בעברית ואמר, "מהירדן לים, פלסטין לא הייתה מדבר לפני הנכבה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו