יעקב אשר
יעקב אשר צילום: Yonatan Sindel/Flash90

במהלך דיון בוועדת הכלכלה שהתקיים היום (שלישי) הטיחו חברי הכנסת החרדים בשר השיכון זאב אלקין על שהוביל לביטול ההחלטה לבניית שכונת מגורים לציבור החרדי בקרית גת מערב עבור כ-10,000 משפחות.

"לציבור שלנו אין פתרונות דיור בערים המעורבות כי ראשי ערים מונעים הקמת שכונות לחברה החרדית. קרית גת מערב היה הפתרון היחיד לחרדים אבל גם את זה ביטלת. אם לא תייצרו פתרונות לחרדים זה ישפיע לרעה על כל השוק. משרד השיכון חייב לשווק דירות לחרדים לפי חלקם באוכלוסייה", הטיח בו ח"כ יעקב אשר.

ח"כ אורי מקלב תקף אף הוא: "היה פתרון בקרית גת, מדוע ביטלת את זה? האם אתה לא חושב שהחרפת מצוקת הדיור החרדי משפיע על מחירי הדיור הארציים? אלפי משפחות גרים בדירות בהן אין מקום לילד שלהם לזחול".

ח"כ ישראל אייכלר הדגיש בדבריו את מצוקת הדיור במגזר החרדי ואת חוסר ההתאמה של תעסוקה, תחבורה וחינוך – למיזמי השיכון השונים. "בלי תעסוקה, חינוך ותחבורה, אנשים לא יגיעו לשכונות חדשות בפריפריה", הזהיר.

במהלך הדיון הבטיח שר השיכון ליזום שכונות ייעודיות לציבור החרדי כמו בעכו והקמת עיר חרדית חדשה בנגב – כסיף, אולם הדברים לא סיפקו את הנציגות החרדית שהוסיפה להתקומם לנוכח ביטול החלטות הממשלה הקודמת בכל הנוגע לתוכניות הדיור בקרית גת.

בשל הטענות הקשות יו"ר ועדת הכלכלה, מיכאל ביטון מכחול לבן, הודיע כי יקיים דיון מיוחד על מצוקת הדיור בציבור החרדי והוסיף כי "אני דורש ממשרד השיכון להציג לנו בתוך חודש תוכנית מסודרת עם נתוני חוסר ופתרונות מותאמים לחרדים. יש תופעה חמורה בישראל שראשי עיר אומרים שכף רגלו של חרדי לא תדרוך אצלם. זה מגונה".

מוקדם יותר הציג משרד השיכון בדיון את "התכנית הלאומית לשיכון" לשנים הקרובות. ביניהם חצי מיליון דירות חדשות בארבע השנים הקרובות, וכן 280 אלף התחלות בניה, 300 אלף שיווקי קרקע ו-180 אלף עסקאות בקרקעות מדינה. התכנית גובשה עם משרד הפנים.

יו"ר הוועדה הדגיש כי שלושת משימותיו העיקריות של המשרד הוא דיור בר-השגה לזוגות צעירים, שיפור הדיור הציבורי וקידום ההתחדשות העירונית. הוא קרא למשרד לשקול מחידוש תכנית "בית צומח" בפריפריה, השכרת דירות ע"י המדינה עבור הדיור הציבורי, והזהיר כי הגדלת השיווקים לבדה לא תביא להורדת מחירי הדיור - ללא תכנית לדיור בר-השגה לזוגות צעירים.

לדברי שר השיכון זאב אלקין, הסיבה למשבר הוא עליית מחירי הדיור כמעט בכל העולם, ועיקר משימתנו היא הגדלת ההיצע. בשנים 2020-2019 נרשמה ירידה חדה בשיווקי הקרקע וירידה דרמטית בעסקאות – וזו הסיבה לעלייה החדה במחירי הדיור השנה. הירידה בשיווקים ובעסקאות היא פועל-יוצא של אי-אישור התקציב הממשלתי. לדבריו, רוב המוחלט של שיווקי השנה האחרונה, היא החל מהקמת הממשלה האחרונה. "לאחר אישור התקציב, עברנו ראש עיר אחד אחרי השני ושכנענו אותם להתחיל את שיווקי הקרקע", סיפר.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו