נפתלי בנט עם בנו דוד שקיבל את החיסון
נפתלי בנט עם בנו דוד שקיבל את החיסון צילום: עמוס בן גרשום/ לע"מ

קבינט הקורונה התכנס הערב (שלישי) ובדיון הוצג מצב התחלואה שהתגברה בימים האחרונים וכן ההיערכות למבצע חיסון הילדים שיצא לדרך הבוקר.

כמו כן, דנו השרים בהיערכות למופעי חג החנוכה, בהמשך לדיון שהתקיים בתחילת השבוע בראשות ראש הממשלה ושר הבריאות.

בתום הדיון הורה ראש הממשלה להמשיך לקדם את מבצע ההסברה הארצי במטרה להגדיל את היקפי ההתחסנות, ולמקדו בשני קהלי יעד עיקריים: ילדים בגילאי 5-11, ואנשים שטרם קיבלו את החיסון השלישי - בדגש על בני נוער.

במקביל הורה בנט לקדם מבצע בדיקות אנטיגן נוסף לתלמידים במערכת החינוך ולילדי גני הילדים בחזרה מחופשת החנוכה.

עוד הוחלט להאריך את התקנות המיישמות את מתווה התו הירוק ומגבלות התפוסה בחללים סגורים בשבועיים נוספים, בכפוף לאישור ועדת החוקה של הכנסת.

בפני השרים הוצגו מספר תרחישים - ביניהם תרחיש לפיו מקדם ההדבקה ממשיך לעלות ובחודש ינואר יש בין אלף ל-3,000 מאומתים ביום.

צוות חוקרי האוניברסיטה העברית הצביע על עלייה במספר בני הנוער המחוסנים בקבוצת הגיל 13-18 שנדבקים בעת האחרונה ועלה מ-12% בתחילת נובמבר ל-16% בימים האחרונים.

החוקרים מציינים כי העלייה המשמעותית בקצב ההדבקה בבני הנוער היא נתון חשוב שכן מרביתם מחוסנים בשני חיסונים.

לפי דו"ח צוות המומחים, יש ציפייה לעלייה הדרגתית בתחלואה ויש להשקיע את המאמצים בחיסון ילדים ובמתן מנת הבוסטר לבני הנוער.

במהלך הישיבה אמר בנט, "יש גל חזק וקשה מאוד של זן הדלתא שמכה בעולם במזרח אירופה ועכשיו גם במערב אירופה. אוסטריה בסגר כללי. רואים זינוק במספרים גבוהים בכמה מדינות. בחלק ניכר ממדינות המערב יש עלייה משמעותית. זה נובע להבנתי בעיקר מהעובדה שהם לא עשו את הבוסטרים בזמן".

"אצלנו בישראל אנחנו שולטים בצורה טובה במגפה. גם השתלטנו על הגל הרביעי בלי לסגור עסקים, לבצע סגר כללי ובלי למנוע לימודים, וגם יצרנו סט כלים שלא היו קודם כמו סרלוגים ואנטיגנים כדי לשלוט בתחלואה. כאן בישראל יש מגמה מטרידה של תחלואת ילדים".

"בתחום החולים הקשים והמונשמים - המספרים טובים, אבל אנחנו יודעים שתחלואה גם מביאה חולים קשים בהמשך. לכן המטרה היא למנוע תחלואה קשה ולא להגיע לחוסר ספיקה, אבל אסור להתעלם ממדדים", הוסיף בנט.

לדבריו, "יצאנו היום לדרך עם מבצע חיסוני הילדים. יש בעולם כ-3 מיליון ילדים שהתחסנו. מאוד חשוב שניתן רוח גבית למהלך הזה. אין כרגע מרכיבים של לחץ דרך תמריצים או תווים ירוקים. אנחנו פשוט עושים קמפיין הסברה שעיקרו שקיפות. מסבירים שהחיסונים בטוחים, שהסיכונים לתופעות כמו דלקת בלב היא יותר גבוהה בילדים חולי קורונה מילדים מחוסני קורונה. מנסיוני, חלק מהדברים עלולים לצאת החוצה, אז בבקשה לא לומר דברים שעלולים לפגוע בקמפיין. אני רוצה להודות לאנשי משרד הבריאות, לשרון אלרעי שסופגת התקפות בלתי נסבלות כשהיא עושה עבודה טובה. דרך ההתנהלות היא מקבילה למלחמה. הקבינט מתעסק במדיניות והוא לא עוסק במיקרו. חוץ מזה, יש צוות בראשותי שעוסק במיקרו".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו