גיורא איילנד
גיורא איילנד פלאש 90

ראש המל"ל לשעבר, האלוף (במיל.) גיורא איילנד הגיב הערב (שלישי) לדברי ראש הממשלה נפתלי בנט לפיהם על רקע שיחות הגרעין עם איראן, "ייתכנו אי-הסכמות עם הטובות שבחברותינו".

"ברור שהטובות מידידותינו היא בראש ובראשונה ארה"ב, אנו לא רוצים לריב איתה אך המסלולים שלנו לא לגמרי מתואמים. האמריקנים מחדשים את השיחות בעיתוי שהאיראנים כמעט והכתיבו, וגם אם אין פורמלית חזרה להסכם הקודם, יש שני דברים רעים שהשתנו מאז - עברו שש שנים, והדבר היותר משמעותי הוא שהאירנים הספיקו ללמוד לדעת ולייצר דברים שלא ידעו", אמר איילנד בראיון ל-103FM.

לדבריו, "היום קשה להחזיר את הגלגל לאחור. כשהידע קיים, גם אם האיראנים ישמידו את החומר המועשר, ספק אם זה יקרה, הם יגיעו קדימה יותר. נדמה שארה"ב די מסכימה עם הדרישות האיראניות, לא נראה שהם מכינים מענה של מה קורה אם השיחות לא מצליחות. יש סיכוי שיגיעו להסכם טוב גם מבחינת מדינת ישראל, גם אם הוא מלא חורים. בלי הסכם - איראן ממשיכה להתקדם".

על התרחישים החיוביים פחות בזירה האיראנית, סיפר איילנד: "יכול להיות גם הסכם רע מאוד מבחינתנו, והאפשרות השלישית שאני מעריך שהיא הנכונה היא שיהיה דשדוש - לא יגיעו לסיכום בעוד חודש, אבל שני הצדדים לא ירצו להודות בכך שזה נכשל וימשיכו להתקדם במו"מ ארוך. זה הכי רע מבחינת מדינת ישראל. לדעתי לשם מכוון ראש הממשלה. פספסנו הזדמנות להשפיע על ההסכם אז, יכולנו לעשות אותו יותר טוב. כל עוד איראן מנהלת יחסים תקינים בערך עם מדינות אירופה שלא יצאו מההסכם ויחסים טובים עם רוסיה, סין והודו, היא לא מבודדת כל כך".

"ישראל לא יכולה שלא תהיה לה אופציה צבאית מול איראן, איראן גרעינית משנה את המזרח התיכון באופן שישראל לא יכולה לחיות איתו, לכן האופציה הצבאית צריכה להיות קיימת ואני מקווה שלא מאוחר מדי להכין אותה", סיכם.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו