צחי הנגבי, יעקב חגואל ומרינה רוזנברג קוריטני
צחי הנגבי, יעקב חגואל ומרינה רוזנברג קוריטניצילום: ללא קרדיט

אירוע השקת פרויקט 'גאולה' בהשראתה ולזכרה של גאולה כהן, חברת הכנסת, לוחמת המחתרת, וכלת פרס ישראל נערך הערב (ג') במרכז 'שלווה' בירושלים.

במסגרת הפרויקט שיזמה מרינה רוזנברג קוריטני, ראשת המחלקה לעידוד העליה בהסתדרות הציונית העולמית - שמטרתו הכשרת נשים צעירות למנהיגות, ציונות ופעילות למען עידוד העלייה לארץ ישראל, יוכשרו 25 צעירות בגילאי 18-25 כאשר כ – 30% מהן יגיעו מישראל, והשאר יגיעו ממגוון מדינות בעולם.

הבחירה בנשים הגיעה בהשראת גאולה כהן ז"ל, ובעקבות סקר שערכה המחלקה לעידוד עליה בהסתדרות הציונית העולמית שם נמצא כי מי שבסופו של דבר מחליט לבצע את העלייה בתאים המשפחתיים הינה האישה.

"גאולה כהן ז"ל הייתה אישה ציונית ואוהבת ישראל שסיכנה את חייה למען המדינה ובמעשיה האירה נתיב ודרך עבור אנשים רבים בישראל ובתפוצות. כהן ז"ל היא גם זו שהקימה את הוועדה לקליטה ועלייה בכנסת", אומרת מרינה רוזנברג קוריטני, יוזמת הפרויקט וראשת המחלקה לעידוד עליה בהסתדרות הציונית העולמית, "היא פעלה כל חייה למען עם ישראל ולמען קידום העליה לישראל, ואנחנו רואים חובה לייצר דור חדש של צעירות יהודיות מכל העולם שימשיכו את דרכה. החזון שלי הוא שמהמיזם הזה יצמח ארגון נשים שיחדש את ימיהן של התנועות ההיסטוריות."

רעיית הנשיא הרצוג מיכל הרצוג שלחה ברכה מאחר ונבצר ממנה להגיע לאירוע: "זהו עונג גדול עבורי לשלוח את ברכת הדרך לפרויקט נחוץ, חשוב ומרחיב לב כמו תכנית גאולה. הטלטלות העולמיות והמדיניות של השנים האחרונות הבהירו שהכל תלוי בהנהגה. נוכח האלימות הגואה בבית, בבתי הספר, וברשתות הגיעה הזמן שקול הנשים ישמע וביתר שאת. קול של הנהגה אחרת, קשובה, יצירתית, הנהגה שיש בה חכמת לב. לכן תכנית גאולה לפיתוח מנהיגות נשית מרחבי העולם היא בעיני התכנית הנכונה בזמן הנכון".

שר האוצר, אביגדור ליברמן אמר כי: "תפקידה של אישה ביהדות היה ענק והשמות ידועים לכולנו. לגאולה כהן יש מקום של כבוד בגלריה מכובדת זו של נשים שהיו מתגייסות לכל דבר שהעם רצה אותם. בכל שעה ובכל מקום.

״גאולה כהן היתה בין הראשונים שלחמו על שלמות ארץ ישראל ללא פשרות וללא הנחות. זה דורש אופי ודורש מנהיגות. הייתה הראשונה שנלחמה על עלית יהודי ברית המועצות ולאחר מכן על עליית יהודי אתיופיה. הנושא של עליה לארץ הוא קריטי מאוד עבורנו. מדינת ישראל זכתה השנה ב 25,000 עולים, ואנו מצפים ושואפים שיעלו עוד ועוד".

יעקב חגואל, יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, ויו"ר בפועל של הסוכנות היהודית הוסיף כי, "אני גאה לעמוד בראש ההנהלה הציונית, בה נוטלות הנשים תפקידי מפתח בהנהגתן של מחלקות, בניהולן, בקבלת החלטות ובמיזמים רבים למען העם והארץ שלנו. העצמת מנהיגותו של עם ישראל תלויה ביכולת שלנו לשלב את כלל הנרות המאירים, במגוון רחב של צבעים - נשים וגברים, מבוגרים וצעירים, שכן שילובם הוא הוא המתכון המנצח".

גאולה כהן נפטרה כאמור לפני כשנתיים, בכ"א כסלו (18.12), והשאירה אחריה מורשת אדירה. במהלך השקת הפרויקט הוקרן סרט דוקומנטרי מיוחד על חייה, והתקיים פאנל בהשתתפות מנהיגות צעירות, מיצג על מנהיגות שהיוו השראה לגאולה כהן ז"ל ובהן, חנה סנש, גולדה מאיר, שרה אהרונסון, וראיון עם דליה אסרף, שעבדה עם כהן לאורך שנים רבות.