הרב דוד פנדל
הרב דוד פנדל צילום: ערוץ 7

ראש ישיבת ההסדר בשדרות, הרב דוד פנדל, קרא למד"א להחזיר לטפסי התרמת הדם את השימוש במונחי "אב" ו"אם", לאחר שהוחלף במונחי "הורה 1" ו"הורה 2".

"מאות בחורים בשדרות מוחים על חוסר ההיענות התמוהה והפוליטית של מד"א, שדווקא על הטפסים של מצוות תרומת דם וגמילות חסדים המאחדת את כולנו, דווקא שם החליטו להכריז על מלחמה במבנה המשפחה המקודשת במסורת ישראל", אמר הרב פנדל.

לדבריו, "במשך שנים תרמנו בחפץ לב וברצון לסייע בהצלת חיים שהיא מצווה חשובה וגדולה, אך לצערנו היו מי שהחליטו לקחת סיכון שיהיו פחות מנות דם, שכולנו יודעים כמה זה חשוב, ולשנות את טפסי התרומה במד"א".

"שינוי זה מהווה ניסיון חמור להביא להרס התודעה הציבורית ביחס למבנה המשפחה כפי שהיא מדורי דורות במסורת היהודית", כך הרב דוד פנדל.

כפי שפורסם בערוץ 7, בישיבת הר המור, ישיבת מצפה רמון ובישיבות ציוניות נוספות, הורו לפני מספר שבועות לעצור את תרומות הדם הישיבתיות עד להחזרת הניסוח בטפסים ל"אב" ו"אם".

כזכור, בחודשים האחרונים משנים ארגונים מסויימים את הניסוח בשאלונים למילוי עצמי, ומחליפים את השימוש בביטוי "אב" או "אם" ל"הורה 1" ו"הורה 2".

מידי שלושה חודשים מגיעה ניידת מד"א לישיבות על מנת לאסוף באופן מרוכז תרומות דם מהתלמידים. כשגילו בכמה ישיבות שבטפסים הרפואיים נדרשים התלמידים למלא שאלונים המנוסחים באופן הנ"ל, הורו רבני הישיבות להפסיק את מבצעי תרומות הדם.

בהודעה שהופצה לתלמידי הישיבה באחת הישיבות נכתב: "בטופסי השאלון הרפואי של מד"א במקום 'שם האב' ו'שם האם' מופיע 'הורה 1' ו'הורה 2'. בהוראת מרן ראש הישיבה שליט"א, כל התרמות הדם של הישיבה מבוטלות ואין לאף בחור ואברך אפילו באופן פרטי ללכת ולחתום על הטופס הזה עד שהוא יחזור לנורמליות".

בתוך כך, במד"א מתכוונים להפסיק להשתמש בטפסים במושגי "הורה 1" ו"הורה 2" ויחזירו את ההגדרות "אב" ו"אם". על פי הדיווח ב'הארץ', במד"א יאפשרו למי שחפץ בכך לשנות באופן ידני את החלוקה המגדרית בין אב לאם, אך נקודת המוצא על הטפסים תהיה הגדרת "אב" ו"אם".

"אנחנו רוצים שכולם יתרמו", אמרו גורמים במד"א. "כמו שאנחנו מתחשבים בצרכים של אוכלוסייה אחת אנחנו מתחשבים גם בצרכים של אוכלוסייה אחרת – אנחנו צריכים את כולם וחשוב לנו להסיר את כל החסמים הקיימים כדי שאף אחד לא יימנע מלתרום דם".

ההחלטה הסופית בנושא הטפסים תתקבל לאחר קבלת חוות הדעת של ועדת המומחים המייעצת למשרד הבריאות בנושא רפואת עירויים, אך עמדת מד"א היא כי יש להחזיר את מושגי אב ואם לטפסים.