אלישע בירנבוים
אלישע בירנבוים צילום: שי מאיר

אלישע

זמר ויוצר

במוזיקה הדבר הכי חשוב זה הלב. ומי שמביא אותו בצורה הכי נקייה - מצליח לגעת באינסוף. לא סתם השירים של הרב שלמה קרליבך נכנסו למיליוני לבבות כי הרב קרליבך היה לב אחד גדול. למעשה הוא היה אוזן, אוזן ולב.

ר' שלמה היה אוהב ישראל ענק. הוא היה מעביר ימים ולילות רק בלהקשיב. לבחור מבוגר מהשכונה שקצת קשה לו עם הבריאות או לסטודנטים שמחפשים רוחניות. אנשים מספרים איך בשעה 2:00 אחר חצות הם היו מקבלים פתאום טלפון מתעניין איך עבר הניתוח או ההתאקלמות בישיבה החדשה והאם הריב עם ההורים נפתר. לאחר פטירתו של הרב שלמה קרליבך התאספו סביב בית הכנסת שלו כל מיני קבצנים ודיירי רחוב ובכו ללא הפסקה. גבאי בית הכנסת ניסה לנחם אותה ואמר להם: "אל תדאגו, אנחנו נדאג לכם לכספי צדקה". הקבצנים ענו בתסכול, אנחנו לא בוכים על הכסף אנחנו בוכים על האדם שהיה מקשיב ומעודד אותנו במשך שעות. מי יהיה שם בשבילנו עכשיו?".

רבי שלמה היה לב ענק. לכולם.

תמיד היה עוזר במילה טובה, בשיחת עידוד ובצדקה ללא גבול. הוא היה נותן ברוחב לב לכל מי שהיה במצוקה. רגע אחד סיים הופעה וקיבל לידיו תשלום של אלפי דולרים ורגע אחר כך, נתן את הכסף לזוג שרק עכשיו התחתן וזקוק לעזרה.
הוא היה טס במיוחד ממדינה למדינה רק כדי לנגן ליד מיטה של ילד חולה. בלי קהל. בלי תקשורת. רק כדי לשמח באמת.

עבורי הרב קרליבך הוא מורה דרך ערכי
להיות מכוון עבור הכלל ולא עבור עצמי.

הוא עזר לי להבין שהשירים שאני יוצר הם כלי.

כלי לשמח בני-אדם, לעודד לתמוך ולנחם.

שצריך לרדוף אחרי חסד לפחות כמו שרודפים אחרי בריאות והצלחה חומרית. זהו האור המיוחד של ר' שלמה, להיות אוזן ולב.

בדור שבו אנחנו בעיקר עסוקים בלהגיד, להביע או להגיב -האור של ר' שלמה מנצנץ שבעתיים ומזכיר לנו להקשיב יותר לילדים שלנו, להורים שלנו ולכל הסובבים. הנר של ר' שלמה מלווה אותנו וכמו אומר לנו בסגנונו המיוחד: היי אח קדוש ויקר, זכרת להדליק היום גם נר של מישהו אחר?!

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו