הרב יוני לביא
הרב יוני לביא צילום: סיגל בדלוב

הרב יוני לביא

מראשי ארגון קהלים ומרבני ברקאי

מי היה מאמין שרב שהיה מודל לחיקוי לאלפי רבנים בארץ ובעולם בכלל לא רצה להיות רב. יונתן זקס היה סטודנט אנגלי בן 19 כשמפגש קצר עם הרבי מלובביץ' שינה את חייו. הוא הבין שייעודו אינו להיות עורך דין או כלכלן אלא להילחם למען הזהות היהודית ולהפיץ את האור של התורה גם לגויים.

לצערי לא זכיתי לפגוש אותו מעולם פנים אל פנים, אבל כששמעתי שנפטר אחרי מאבק במחלת הסרטן הרגשתי חלל בלב כאילו איבדתי רב ומורה דרך.

מה היה סוד קסמו? ראשית, יכולתו המופלאה לשלב בין העולמות. הרב זקס הביא עמו ידע עצום בפילוסופיה, פסיכולוגיה, היסטוריה ואומנות, ויחד איתו ניגש אל לימוד התורה כשהוא מנביע מתוכה הבנות עמוקות, מקוריות ורלוונטיות לאדם המודרני.

שנית, הרב זקס היה גדול שגרירי היהדות בדורות האחרונים. הוא נהג להיפגש עם אנשי דת בכל העולם במטרה ליצור דו־שיח בין הדתות והיה כתובת למדינאים ומנהיגים רבים שנהנו מחוכמתו ומהשראתו. אלפיים שנות גלות שבהן היינו נרדפים ונרצחים, מגורשים ומושפלים, השכיחו מאיתנו את המשימה הגדולה של אברהם אבינו "ונברכו בך כל משפחות האדמה". העדפנו להדליק את החנוכייה שלנו בבית על השולחן ולהסתיר אותה מכל רואה.

הרב זקס חולל מהפך בתפיסה זו. הוא לימד את שומעיו ועוד יותר מזה הדגים בחייו שלהיות אור לגויים אינו רק חזון אחרית הימים. זהו אתגר עכשווי הרובץ לפתחנו. הוא השמיע בלא מורא ובשפה בהירה וכובשת את הקול הצלול והמאיר של התורה ואת ערכי המוסר היהודי. ראשי ממשלות ומנהיגים מכל העולם ביקשו את עצותיו והסתודדו עמו על אתגרים פוליטיים וחברתיים כמו גם על בעיות אישיות, ובזכותו יהודים רבים ברחבי העולם החלו להיות שוב גאים בזהותם.

היבול שהותיר אחריו וההערכה העצומה שקיבל מיהודים וגויים כאחד חריגים בכל קנה מידה: 25 ספרים שרובם הפכו לרבי מכר עולמיים, 16 תוארי דוקטור לשם כבוד מאוניברסיטאות בעולם, ובשנת 2005 פרס טמפלטון היוקרתי על "תרומה יוצאת דופן למימד הרוחני בעולם".

כשפרצה מגפת הקורונה ובריטניה עמדה מוכת הלם מול הנגיף, היה זה הרב זקס שהוזעק לאולפני ה־BBC כדי לומר דברי חיזוק והשראה לעם האנגלי. הרב זקס היה ציוני נלהב ותומך אדוק של מדינת ישראל והרבה לבקר בה. הוא השאיר אחריו מורשת מפוארת ומסר מרכזי שלא היה מי שהיטיב להעביר כמותו: עם ישראל לא נועד רק לשרוד. ייעודו גדול בהרבה - להיות שותף עם אלוקים בתיקון העולם ולהיות מגדלור של אמונה, מוסר ותקווה לכל יושבי תבל.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו