מתן כהנא
מתן כהנא צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

השר לשירותי דת וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני, מתן כהנא, התייחס לשותפות הציבור הדתי לאומי במערך הלוחם בכנס 'ביטחון לאומי ודמוקרטיה' של המכון הישראלי לדמוקרטיה.

"כל הכבוד לכיפות הסרוגות שלוקחים את בטחון המדינה על הכתפיים אבל המציאות לפיה מחצית ממסיימי קורס קצינים הם חובשי כיפות סרוגות, בעיניי, מדאיגה מאוד. כל הכבוד לכיפות הסרוגות שמחליטים לקחת את ביטחון המדינה על הכתפיים אבל איפה כל השאר? זה שהקיבוצניקים כבר פחות מגיעים ליחידות האלה וכן ציבורים אחרים זה מעיד על תופעה לא טובה שקורית במקומות האלו", אמר כהנא.

לגבי ביטול גיל הפטור לחרדים מצה"ל ציין השר, "זהו מצב פרדוקסלי שמי שמתנגד זה הפוליטיקאים החרדים, היות וזה לוקח מהם את השליטה על הצעירים. החברה החרדית היא הפתרון לבעיות שלנו, לא הבעיה, אני מקווה שהם יעשו זאת עם שמירה על אורחות חייהם החרדים, אך ההיטמעות בחברה הישראלית היא תהליך שקורה ממילא, וב-2050 כשהם יהיו שליש הם יהיו 'אחרים' ויבינו שעליהם לקחת על הכתפיים שלהם חלק מהאחריות לחברה".

הוא התייחס גם לסוגיות הדת והמדינה. "השסע המרכזי בין אזרחיה היהודים של מדינת ישראל מקורו ביחסי דת ומדינה. יש נגיסות בסטטוס קוו לאורך כל השנים רק לרעת הצד הדתי ולצד זה מתפתחת שנאה. אנחנו יכולים להגיע להבנות והסכמות רחבות ולהשאיר את העמדות הקיצוניות משני הצדדים ולמצוא מכנים משותפים עם ויתורים משני הצדדים".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו