הרב משה כץ
הרב משה כץ צילום: באדיבות המצולם

הרב משה כץ

ראש ארגון 'כושרות' ור"מ בישיבת אלון מורה

תהליך הגאולה אינו שייך אך ורק לעם ישראל ולמצבו, לארצו ולתורתו. הגאולה היא תנועה כלל עולמית, קוסמית, המכוונת לתיקון המציאות כולה. המהלך הגדול והמופלא הזה כולל בתוכו מודעות לכל הקשור לתזונה ולבריאות הגוף - "תשובה גופנית" שאליה אנו חותרים.

אבל איך זה קשור להלכות כשרות?

בשנים האחרונות התחדשה האופנה של הימנעות מאכילת מאכלים מטוגנים בשמן. וכמובן, לכבוד חג החנוכה חפצות אימהות רבות לתת לילדיהן ולבעליהן סופגניות "בריאות". ומה היא אותה סופגנייה "בריאה"? סופגנייה אפויה במקום סופגנייה מטוגנת (והמהדרין בבריאות מעדיפים שתהיה מקמח מלא).

התחדשותן של הסופגניות האפויות מעוררת דיון הלכתי מעניין ויש לה השלכות לעניין הפרשת חלה. כדי לברך על הפרשת חלה צריכים להתקיים כמה תנאים:

1. כמות קמח של 1.666 ק"ג ומעלה (לאשכנזים), יש נוהגות לברך כבר מכמות של 1.550 ק"ג (לפי הרב עובדיה יוסף זצ"ל), ויש המברכות רק על כמות של 2.456 ק"ג (לפי הרב מרדכי אליהו זצ"ל).

2. המאכל צריך להיות דבר שניתן לקבוע עליו סעודה, כלומר דבר מאפה ולא דברי מזונות מבושלים כמו אטריות או דייסה.

בשל כך נוצר הבדל בין הסופגנייה המטוגנת שמבושלת בשמן עמוק ובין הסופגנייה האפויה. כשמכינים בצק לסופגנייה אפויה מפרישים ממנו חלה ומברכים על ההפרשה. לעומת זאת, כשמכינים בצק לסופגנייה מטוגנת - מעיקר הדין אין חייבים להפריש חלה כלל, אולם למעשה אנו מחמירים ומפרישים חלה גם מהבצק הזה אך בלי לברך על ההפרשה (כמובן, כשהבצק הוא בכמות קמח המתחייבת בהפרשה, כמובא לעיל).

לכן, כשתכיני סופגניות בריאות בכמות גדולה, תזכי בעז"ה לברכת ארצית של בריאות טובה לכל המשפחה, ולברכה משמיא על קיום מצוות הפרשת החלה. נזכה כולנו לגבורת המכבים המתעוררת בחודש כסלו ומכוחה יושפע עלינו לכל השנה.

בשיתוף אתר ישיבה

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו