מחאת אהוביה סנדק: המשטרה מפעילה מכת"ז נגד המפגינים
מחאת אהוביה סנדק: המשטרה מפעילה מכת"ז נגד המפגינים באדיבות המצלם

במענה לפניית ארגון חוננו הודתה משטרת ישראל כי בוצע שימוש בחומר 'בואש' כנגד מבני ציבור ומבני מגורים בירושלים, במהלך ההפגנות על רקע מותו של אהוביה סנדק ז"ל בכניסה לירושלים.

פנייתו של עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו נשלחה בעקבות תלונות רבות שהגיעו לארגון מהמפגינים ששהו מחוץ לתחום ההפגנה ונפגעו מההתזות הרבות, ומתושבי קריית משה והסביבה אשר הושפעו קשות בימים שלאחר ההפגנה מהשימוש הלא מידתי והלא חוקי בחומר.

נזכיר כי לאחר התלונות הרבות, פנו בארגון חוננו למשטרת ישראל בדרישה להבהרות בנוגע לשימוש הלא מידתי והמאסיבי כלפי אזרחים בלתי מעורבים. "לארגון חוננו הגיעו עדויות ותלונות לא מעטות על הפעלה בלתי סבירה של בואש", תיאר עו"ד יאדו במכתבו.

"התזה זו מנוגדת לכאורה לדין בשני היבטים: התזה לתוך בניין בניגוד להנחיית בג"ץ לגבי שימוש בבואש בשטחים בנויים, והתזה הגורמת נזק בלתי סביר לדיירים בבניין. מדובר בנזק בלתי סביר לדיירים בבניין, והתזה לעבר ציבור מפגינים שלא עמד בקו ראשון של הכביש ולא יצר סיכון ממשי לפגיעה בעורק התנועה", פורט במכתב. בנוסף, זוהי פגיעה לא חוקתית בחירות ההפגנה ובמפגינים.

במכתב הראשון הוזכרו התלונות הרבות שהתקבלו מישיבת מרכז הרב על פגיעה קשה ורחבה: "כל הרכבים בחנייה, מרכז ההוצאה לאור, המשרדים – מצחינים מבואש. יש שם עובדים, נשים בהיריון, לקוחות, והכל מתנהל תחת צחנה של הפעלה בלתי חוקית בעליל ובלתי מבוקרת של הבואש. יש להפסיק פגיעה זו", נכתב בפניה.

עוד צוין במכתב כי "איננו מקלים ראש במלאכת השיטור כנגד הפגנות אלו. יחד עם זאת הפעלה האמצעים המתוארת בזה ובתלונות המגיעות אלינו נחזית כאגרסיבית, אינה עונה אחר הנחיות בג"צ מחודש אוגוסט האחרון ואינה הולמת את התחייבות המשטרה".

בסיום פנייתו התייחס יאדו להמשך ההפגנות: "יש לאפשר את חופש ההפגנה תוך מיקוד הפעלת הכוח השיטורי נגד מפרי סדר, ולא באורח גורף כנגד כלל המפגינים העוקר את חופש ההפגנה מכלל המפגינים. יש להשתמש כמחויב בדין באמצעים חלופיים ופחות קשים וגורפים".

ממשטרת ישראל נמסר:

בשבועות האחרונים מתמודדת המשטרה עם הפרות סדר אלימות בעיר ירושלים.

משטרת ישראל אוכפת את החוק והסדר הציבורי בצורה שוויונית וללא משוא פנים, מעבר לכך מאפשרת לכל אדם את חופש המחאה בגבולות החוק ולצד זאת מטפלת בהפרות סדר והתפרעויות אלימות בכלים העומדים לרשותה, ללא קשר לנושא המחאה וזהות המוחים.

נמשיך לאפשר מחאות בגבולות החוק, אולם לא נאפשר הפרת הסדר הציבורי, התפרעויות, פגיעה בשוטרים ואלימות מכל סוג שהיא בניגוד לחוק.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו