ניצנה
ניצנה צילום: קובי פינקלר

כבר בנסיעה דרומה בואכה המדבר הרוגע משתלט עליך. אוויר ואווירת המדבר מורגשים כאן מכל עבר. הכביש היורד לעבר הר ורמת הנגב סלול היטב. ארבעה נתיבים, כשמימין ומשמאל רק חול וחול. לא סתם קבעו כאן הנבטים הקדמונים את מקום מושבם. שש ערים הם בנו להם במרחב הנגב, ומה שהם עשו אז אנו עושים היום. יין משובח, זיתים, חפירת בארות (זה גם מקור שמם: נבט - חופר בארות), מאגרי מים ומקום ללון. לכל אלו נגיע בטיול המיוחד לפתחת ניצנה.

כבר מהרגע הראשון ועוד לפני שהגענו לאזור, הפיתוי להגיע היה גדול. כשאתה שומע שתבקר בקדש ברנע, המקום המיועד לכניסת בני ישראל לארץ, או לבאר מילכה (כאשר רק לאחרונה קראנו אודות מילכה בתורה), או לבאר הגר ולבארות אברהם ויצחק, אתה מבין שאתה נוגע בהיסטוריה. התנ"ך זה כאן.

מלחמות ישראל התרחשו כאן. מלחמת השחרור עם קרבות עוג'ה אל־חפיר, מלחמת סיני, מלחמת ששת הימים עם קרב ההבקעה שהחל כאן ועד ימינו, בצמוד לכביש 10 ולגבול ישראל-מצרים. הושט הים וגע בם, באדמת סיני, באדמת הנגב, בארץ ישראל.

ויש גם את החלק השמימי. כשאברהם מוצא מאוהלו כדי לספור את הכוכבים אנחנו יוצאים מהאוהל הנפלא בגלמפינג במדבר ובועז מנהל המקום מראה לנו את הכוכבים. קרן לייזר מחברת בין הכוכבים ובינינו.

מתרגשים? גם אנחנו היינו כאלה. מתרגשים, סקרנים ומלאי צפיות, ארזנו מעט דברים וירדנו למדבר. שעה וחמישים ממרכז הארץ ואנחנו בפתחת ניצנה.

כדי להכיר את חבל הארץ הזה שכולל את היישובים באר מילכה, קדש ברנע וכמהין ולצידם את היישוב עזוז, הערים הנבטיות ניצנה ושבטה, כולל בסיס הקבע במקום, חברנו למורה הדרך והיזם בועז שר שלום.

קבענו בכניסה לגלמפינג. קסם של מקום. מחנה אוהלים בתוך שמורת דיונות. אנחנו בתוך אזור קסום ובתולי בנגב - פתחת ניצנה שכולה עשירה בנופי מדבר מגוונים. דיונות חול מרהיבות, משטחי סלע ומחשופי קירטון, אתרים ארכיאולוגיים והיסטוריים, חקלאות ענפה ואנשים לבביים שבחרו ללכת עד קצה המדבר בשביל להגשים חלומות.

גלמפינג - הרפתקה במדבר

נתחיל דווקא בלינה. המילה גלמפינג אולי לא מדברת לכולנו. זהו שילוב מרתק בין קמפינג כלינה בשטח ובין הדבר האמיתי, הקסום - הגלם. השמש שוקעת ואלפי כוכבים מנצנצים בשמי המדבר באחד האזורים היפים בארץ. מסביב דיונות ודיונות, חול וחול. אבל לא חול הים. חול נקי, זך וטהור.

מורה הדרך ואיש באר מילכה בועז שר שלום, מראשוני הגלמפינג בארץ, מזמין אותנו לחוויית שטח מדברית לילית באוהלי גלמפינג לזמן איכות אמיתי. השקט עולה מכל עבר. המתחם מבודד ואפילו להגיע עם הרכב אי אפשר. זה היופי.

במתחם עצמו - הכול בטבע. שירותים נקיים ומריחים, מקלחות עם ענפי דקל ומסביב האוהלים. מיטה נוחה, פוך טוב, קמין איכותי ומסביב פעילויות שטח מדבריות: גלישת חולות, תצפיות כוכבים עם הדרכה מרתקת אל שמי הלילה, סיורי ספארי לילה בעקבות בעלי החיים הליליים וגם ארוחות שטח משובחות עם סירי פויקה על המדורה (כמובן, עם תעודת כשרות) וארוחות בוקר מתוצרת מקומית.

אוהלי הלוטוס העשויים בד קנבס בדומה לאוהלי הפעמון מרווחים ביותר ומאפשרים להתארח בנוחות מקסימלית בתוך האוהל.

עכשיו, כשמזג האוויר מושלם, לא קר מדי בלילה ולא חם מדי ביום, פשוט נהדר לבלות במדבר, "כי כל אחד צריך קצת מדבר בחיים", אומר בועז. והוא מוכיח זאת. למידע נוסף חפשו בפייסבוק: הרפתקה במדבר.

בארות במדבר

התאקלמות קצרה לפני שיורד הערב ואנו יוצאים לדרך. ממרום אחד התילים נצפים כל נופי הסביבה. נחל לבן ונחל ניצנה נראים היטב. באחד החיבורים נמצא באר מילגה.

בנקודת המפגש של שני הנחלים נמצאת באר עתיקה, "ביר־מלגה" או "ביר־מלקה", באר המפגש. כאן היו נפגשים הרועים ומדברים, ממש כמו אצל יעקב ומשה. הטורקים והבריטים זיהו את הפוטנציאל של המקום וקירו את הבאר שעומקה כ־19 מטרים. דיבורי הרועים היו כר נרחב למידע. בחלקה התחתון היא חצובה בסלע גיר ובחלקה העליון היא חצובה ומדופנת באבני גיר. על פי הבאר יש תקרה מקומרת עם פתח מלבני מחושק בפסי ברזל. "בעקבות השם מילגה נקבע השם באר מילכה, שמו של היישוב הסמוך", מסביר לנו בועז.

נתיב השלום בכביש 10

נסיעה קצרה ואנו בכביש מספר 10, הכביש המערבי בארץ, דרך נופית משגעת לאורך גדר המערכת.

כבישים יפים יש בישראל, אבל מעטים משתווים לכביש 10, אשר נמתח לאורך הגבול עם מצרים ומציע נוף קדומים בראשיתי שיופיו צובט את הלב. בשנים האחרונות הכביש סגור לתנועת אזרחים מסיבות ביטחוניות, אולם לאחרונה הוא נפתח מדי פעם, בעיקר בחגים וגם פעם בחודש בימי שישי. מומלץ בחום לנצל את ההזדמנות לטייל לאורכו.

הכביש, שנסלל בראשית שנות השמונים בעקבות הנסיגה מסיני, הוא אחד הכבישים הארוכים בישראל (182 קילומטרים). לאורכו תצפיות מרהיבות אל הר הנגב ולכיוון סיני.

גם בלי שהכביש פתוח, בקטע הסמוך לקדש ברנע ובאר מילכה ניתן לנסוע בחופשיות. במקטע הכביש בואכה המרכז החינוכי ניצנה על שם לובה אליאב תוכלו להבחין במאה עמודים. זהו נתיב השלום, פסל סביבתי יצירתו של האומן דני קרוון, העשוי ממאה עמודי אבן מלאכותיים המזכירים במראם עמודים מהתקופה הביזנטית. טור העמודים, הניצבים במרחק של כ־30 מטרים זה מזה, מתחיל את דרכו ליד אנדרטת חטיבה 8 שלמרגלות תל ניצנה ועובר בקו ישר לגבול מצרים, סמוך למסוף ניצנה. בראש כל עמוד כתובה המילה שלום בשפה אחרת.

הגן הלאומי תל ניצנה

נסיעה קצרה ואנו בגן הלאומי תל ניצנה.

גרם המדרגות המפואר העולה מדרום אל האקרופוליס נבנה בין התקופה ההלניסטית לתקופה הרומית הקדומה (מהמאה השנייה לפני הספירה עד המאה הראשונה לספירה). אורכו המקורי היה כ־101 מטרים והיו בו כ־103 מדרגות. בבסיסו, בנחל עזוז, נמצאת רחבת כניסה מרוצפת. קשה לדעת מה המקום המדויק שבו היה קצה גרם המדרגות, משום שהמצודה הביזנטית שניצבת עתה בראש הגבעה נבנתה על שרידיו הקדומים. מתחת לשרידי אחד החדרים המזרחיים של המצודה נחשפו שרידי מבנה נבטי קדום, שייתכן כי היה מבנה מקודש.

בראש התל שוכן בית החולים הטורקי־גרמני, אשר נבנה בשטחה הצפוני של המצודה הביזנטית ובנייתו הושלמה בשנת 1916. עשרת חדריו של בית החולים הערוכים מסביב לחלל המרכזי יוצרים מבנה מלבני (31×11 מטרים). באגף הדרומי־מערבי בנוי מחסן תת־קרקעי בעל גג מקומר. ממערב לפתחו הצפוני של בית החולים בנוי מתקן אבן מתומן שרק שניים מנדבכיו שרדו.

בראש התל באר עמוקה ולצידה ניתן להבחין בשלוש בארות מים במרחב. בועז המדריך המנוסה מסביר שקשה לדעת מתי נחפרו הבארות לראשונה. לאחר שנחפרו דופנו הבארות באבנים מסותתות. הבארות היו בשימוש בתקופות הביזנטית והמוסלמית הקדומה ושבו לשימוש במאה ה־20, משלהי התקופה העות'מאנית ועד שנות ה־50 של המאה ה־20.

ירידה בגרם מדרגות מסותת ויפה מובילה אותנו לאנדרטה לחללי מלחמת העצמאות. זוהי אנדרטה לזכר 22 נופלי חטיבה 8 שנהרגו בקרבות עוג'ה אל־חפיר במלחמת העצמאות. האנדרטה כוללת זחל משוריין משנת תש"ח ולוח ובו שמות הנופלים. האנדרטה נמצאת ליד רחבת החניה הדרומית, בחלק הצפוני־מזרחי של גרעין היישוב הקדום, והיא בנויה על באר קדומה.

שרידי עוג'ה אל-חפיר

ממזרח ומדרום לגבעת ניצנה נמצאים שרידי העיר ותחנת הרכבת שבנו הטורקים והגרמנים בראשית המאה ה־20. שרידים אלה כוללים, בין השאר, את סוללת מסילת הברזל, שרידי גשר מסילת הברזל על נחל ניצנה ורציף תחנת הרכבת. בולט במיוחד מגדל המים שהזין את דודי הקטרים. המגדל נמצא 37 מטרים מדרום לרציף, צורתו אליפטית והוא מתנשא לגובה של 11 מטרים. שרידי תשעה מבנים מהעיירה נמצאים מדרום למגדל.

חמוקי ניצנה

הטבע בהדרו. מסלול קצר בין מחשופי קירטון ושונית אלמוגים שהתאבנה. זהו פשוט מעין מגרש משחקים שהטבע יצר המתאים לכל המשפחה.

תיירות מדברית

כמה משקים חקלאיים חברו כאן יחדיו למען הכרת התיירות המדברית. לכל אחד סיפור. קחו את הזמן, כאן זה זמן המדבר, לא ממהרים לשום מקום.

על שולחן מרובע כשמסביב מאווררים אנו פוגשים את בני הזוג דרייר שעלו מדרום אפריקה והתאהבו במקום. במשק של בועז ורינה דרייר בבאר מילכה מגדלים כרמי יין בשיטת הדליה חדשנית (שתי קומות) כדי להתמודד עם תנאי מזג האוויר המאתגרים במדבר. 2,500 גפנים יש כאן, והביקור כולל טעימות יין וגבינות. בין היתר גדלים במשק גם תבלינים לטובת הפקת שמנים אתריים.

הביקור כולל הצגת שמנים והידרוסולים, טיול בשטחי הכרם והתבלינים.

לפרטים נוספים: www.shefaisrael.com .

חוות שירת המדבר

גולן כהן הגיע לבאר מילכה מהצפון. בעודו צועד בין חולות המדבר הוא למד להכיר את תכונות החול והסביבה לטובת גידול צמחי תבלין. כדי שגם אנחנו נכיר יצר כאן גולן משחק הרפתקאות הבנוי על הרעיון של חדר בריחה שמתקיים ברחבי חוות שירת המדבר. הולכים בין בוסתני פרי וערוגות צמחי מרפא ופשוט לומדים על הצמחים. לפתע מתכופף גולן ומבקש ממני להניח את האצבע על אחד השיחים. "זהו עץ האפרסמון המקראי", הוא מגלה. סיור מרתק על צמחי תבלין ושימושיהם השונים תוך כדי גילוי עולם מופלא של צמחי מרפא.

רוצים ללמוד עוד? גולן מספר על פרי הקובו הגדל מתוך הקקטוס ועל הזוטה הלבנה, שהיא צנועה ועדינה אך טעימה ומפתיעה ביכולותיה. "הזוטה הלבנה", הוא אומר, "היא צמח ממשפחת השפתניים, היא בעלת עלים קטנים בצבע ירוק אפרפר ופרחים קטנים לבנים. טעמה של הזוטה הלבנה נפלא והיא נחשבת לאחד הצמחים הטעימים ביותר בחליטה, על כן כינויה בערבית הוא 'עישבת אל־שי' – עשב התה. היא צומחת בקלות בכל רחבי הארץ, וזהו אחד הצמחים שאנו ממליצים לשתול בכל בית, אם זה בגינה או בעציץ". ומי שלא טעם חליטה שלה הפסיד תה משובח. לפרטים חפשו בגוגל "שירת המדבר".

חוות שבעת המינים, משק תושיה

הסיפור של גל תושיה מרתק. כמי שהיה במאי קולנוע מוצלח ביותר, עם הצעות מפתות ומרחיקות לכת והרבה כסף בצידן, החליטו גל ואשתו לעזוב את עולם ההבל וללכת למדבר. הם חזרו בתשובה ובנו בפתחת ניצנה את ביתם. נשאיר להם את הסיפור. יושבים על גזע אשל, טועמים בחינם בשנת השמיטה מפרי הארץ ולומדים על שבחה של ארץ ישראל.

"כאן, בין הדיונות שהן ממש חלק ממדבר סהרה, אנחנו מגדלים על אדמה בתולית שלא עובדה מעולם", מספר לנו גל בעיניים נוצצות. הכול הם מגדלים כאן. גפנים, זיתים ותמרים מפירות שבעת המינים, והשנה אפילו שתלו אננס. הכול מתוך מטרה ליישב את ארץ ישראל עם חקלאות נקייה, מקומית וקהילתית. זהו מיזם חקלאי חינוכי מרתק ומרגש. לא להחמיץ. לפרטים והזמנות: 072-2522271.

הזמן טס כשנהנים ויש עוד המון מה לעשות בחבל הארץ הזה, אבל המולת המרכז דוחקת וצריך לחזור. עוד נחזור אלייך פתחת ניצנה.

איך מגיעים לכל היופי וההוד הזה?

כדי לגלות את פתחת ניצנה וסודותיה מדרימים בכביש 40 לכיוון מצפה רמון, ובצומת טללים ממשיכים ישר בכביש 211 עד שמגיעים (כ־45 דקות מבאר שבע).

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו