מטעי תמרים
מטעי תמרים צילום: קובי פינקלר

ממצפה אלון נגלים לראשונה נופי בקעת הירדן במלוא הדרם. גבעות מבותרות, יישובים פורחים, מטעי תמרים והרבה שקט. על הכביש היורד ממעלה אפרים בואכה כביש הבקעה לא מרגישים את עומסי התנועה שחווים רק כמה דקות קודם לכן במרכז הארץ. הרוגע באזור, השלווה והמרחבים האין־סופיים מורגשים כאן בכל פינה.

דגם המציג את כל יישובי הבקעה בחתך גיאולוגי וגיאוגרפי מרשים מצוי במפגש הבקעה (שם יש גם מקום ראוי וכשר לארוחת בוקר או צהריים). המלצה: לפני שתפנו לפקוד אתר כזה או אחר, גשו לשם. המקום משולט היטב, אינו כרוך בתשלום ולא פחות חשוב מכך בתוך המתחם יש שירותים נקיים ומסודרים לעוברי הדרכים.

ממול על הגבעה נישאת אנדרטת הבקעה המפורסמת שעיצב יגאל תומרקין לזכר חללי הבקעה. שביל הדרך העולה לאנדרטה שזור בשמות יישובי הבקעה.

אתר כף הרגל

ועכשיו לדרך. נתחיל במורשת. את השם גלגל כל אחד מכיר מלימודי התנ"ך. אבל מתברר שלא שם של המקום הוא גלגל, שכן לא פחות מ־46 פעמים מופיע השם הזה בספר יהושע ובספר שופטים. את העובדה הזאת ניצל פרופ' אדם זרטל ז"ל כדי לתור אחרי מקומות שבני ישראל חנו בהם. אחת היא מסקנתו: השם גלגל הוא שם נרדף למילה מחנה. שם חנו. בחיפושים הרבים באזור המושב ארגמן מצא פרופ' זרטל את אחת הנקודות המרכזיות: אתר כף הרגל.

פרופ' זרטל העלה בראשו את המחשבה שאם קיימים בתנ"ך תיאורים רבים כל כך של דרכים ומקומות, מוכרחים להיות לכך שרידים בשטח. ואכן, בשנת 1970 הוא יצא לסקר ארכיאולוגי ראשון מסוגו. אנחנו מטפסים על ראש הגבעה, ולנגד עינינו נגלית תבנית כף רגל ענקית המסמלת תחום של חניה. שרידים וממצאים מתקופת יהושע מעידים שכאן היה מחנה ענק שהתאים למספר הבאים ארצה.

הכניסה דרך מושב ארגמן. מעט לפני הכניסה למושב פנו שמאלה בדרך העוברת בין החממות עד למבנה מרשים. חנו ועלו עם השביל.

עיזים ותמרים בבקעה

רגע לפני שאתם עוזבים את ארגמ"ן (לזכרם של אריק רגב וגד מנלה), שתי אטרקציות במקום: מרכז המבקרים ודיר העיזים של משפחת טסלר, ומזקקת התמרים.

ראשית, למשפחת טסלר. זהו חלום על מחלבה שהחלה משתי עיזים והיום מייצרת שלל סוגים של גבינות עיזים. אבי אחראי על הטיפול בעדר ועל החליבה, ופרידה מגבנת את חלב העיזים הטרי למגוון רחב של גבינות עיזים. כשר למהדרין. לפרטים נוספים: 050-5347599.

ועכשיו, למזקקת התמרים. וודקה תמרים כבר טעמתם? אירה וולדמיר מורזייב ממושב ארגמן הם היחידים בארץ ובעולם שמייצרים וודקה מתמרים – מיזם מקורי שנולד וצמח מתוך שפע התמרים האיכותיים שגדלים בבקעת הירדן. לכן ראוי להוסיף עוד מוצר מיוחד לחגיגת מוצרי התמרים המקומיים, שזוכים בשנים האחרונות להצלחה בארץ ובעולם. לפרטים נוספים: 052-7982585.

תמרים ומים במדבר

18,000 דונם של תמרים גדלים בבקעת הירדן, וכדי ללמוד על טיבם ומהותם ובעיקר כדי לטעום היכנסו לזיו לייבה, שיעביר אתכם גם את הגדר ויכניס אתכם לתוך עולם מאגרי המים של הבקעה. זיו – 050-7526032.

ארבעה מאגרים פזורים באזור מרכז בקעת הירדן, לא הרחק מהיישוב יפית באגן הניקוז של נחל תרצה.

היה זה שר התיירות המנוח רחבעם זאבי שנתן את האות והכספים לפיתוח מאגרי בקעת הירדן. תחילתו של המפעל הגדול במאגר תרצה עוד לפני כעשרים שנה. אולם אז, כאשר ראו אנשי קק"ל את הפעילות החקלאית הענפה בבקעת הירדן ואת חוסר המים באזור השחון הזה, נמנו וגמרו לפתח את נושא המאגרים בצורה מעוררת כבוד.

המאגרים מרשימים. כמויות מים אדירות נאגרות בכל אחד מארבעת המאגרים הפרוסים כאן בשטח שבין נהר הירדן לגדר המערכת. את השמות למאגרים נתן השר זאבי ז"ל כאשר ביקר באזור. מאגר תרצה הוא רק אחד מהארבעה המספקים מים לכל יישובי הסביבה. מאגר רותם ומאגר תמר מספקים מים לחקלאות הפורחת באזור.

צריך לבוא כדי להאמין שמשהו חי במדבר הגדול הזה. הכניסה לתחום המאגרים אומנם דורשת תיאום דרך מרכז לימוד וסיור מחולה, אך כפי שאומרת אורית האחראית על ההדרכה באזור: "תמיד נשמח לארח כאן את תושבי ישראל".

אז בפעם הבאה שאתם נוסעים צפונה, עשו זאת דרך כביש 90 כביש הבקעה. האזור פורח, יש הרבה מה לראות וזה מחזק את עם ישראל. בחנוכה זה חשוב יותר מתמיד.

הסרטבא

נסיעה של דקות אחדות צפונה בכביש מספר 90 מובילה אותנו לאתר הנישא והמורם מהרים בבקעה הצחיחה – הסרטבא, מקום השאת המשואות בזמן בית המקדש. נסיעה בכביש פנימי תוביל אותנו עד לנקודה שבה נשקפים פסגות עבר הירדן המזרחי ואתריו מחד ומנגד יישובי הבקעה. נחנה את הרכב ונעפיל כשעה עד לראש ההר. נרד באותה הדרך, עד למרפסת התצפית. הדרכה: מרכז סיור ולימוד מחולה.

משטרת הג'יפתליק

כמה דקות נסיעה צפונה מהסרטבא, לא הרחק ממחנה אריה, שוכנת משטרת הג'יפתליק. המקום נבנה עוד בידי הממשל העות'מאני ששלט באזור, וב-1941 הושלם שיקומו והוא שימש את המשטרה הבריטית עד לסיום המנדט.

משטרת הג'יפתליק הייתה חלק משורה של מבני משטרה שהקימו הבריטים לאורך גבולם המזרחי. סיפור מעניין. ד"ר ראובן גפני ממרכז סיור ולימוד מחולה מספר כי המקום שימש כמעין תחנת ממשל לעוברים בדרך, הן לשכם והן לאלו שעשו דרכם בכביש הבקעה.

מסלול רגלי בנחל תלכיד

אחרי שהשבענו נאות עינינו נצא חזרה לכיוון כביש הבקעה למסלול רגלי בנחל תלכיד ונחל פיראן. מחנים את כלי הרכב בחניה מסודרת והולכים לפי הסימונים באדום ובכחול. המסלול נכנס עמוק לתוך הוואדי הצר וחוזר במסלול מעגלי עד לרכבים.

קפה בבקעה

ולא שכחנו את האוכל. במפגש הבקעה, שבו פתחנו, ממוקמת מסעדת קפה קפה. אוכל כשר וכשר למהדרין. מגוון של ארוחות בוקר, צהריים וערב, ארוחות איטלקיות חלביות, דגים או רק קפה ומאפה. פינה אסתטית ונעימה, אידיאלית לאירוח קבוצות ואירועים פרטיים. במקום גם מגוון מנות טבעוניות. לפרטים והזמנות: 02-9400808.

קפה ברותם - גן עדן קטן במדבר

ולצהריים - גולת הכותרת במרומי ההר ביישוב האקולוגי רותם, על שם הרותם הגדל כאן. קפה ואוכל משובחים וטעימים מול הנוף. תפריט חלבי המורכב מחומרי גלם טריים ואיכותיים בתוך טבע מדברי עם נגיעות ירוקות. אוויר צלול ונוף אינסופי שעושה טוב על הלב. הטבח אלון עושה כאן יצירת מופת.

אנשים יפים, מלצרים חייכניים ואוכל שתרצו לחזור בשבילו. בימי שישי מומלץ להזמין מקום לקבוצות של שמונה איש ומעלה. בשאר ימות השבוע אפשר להגיע ספונטנית, הישיבה על בסיס מקום פנוי. לפרטים והזמנות: 04-8455665.

לילה והדרכה במרכז סיור ולימוד מחולה

בחרו ראשית את מסלול הביקור והשהיה במקום. ניתן לבחור בשהיית לילה או בסוף שבוע במרכז לימוד וסיור שדמות מחולה. חדרים יפים, בית כנסת וחדר אוכל פרטי - כל אלו עומדים לרשות האורחים.

מגוון אפשרויות התיירות באזור גדול ומקיף. מנהלי המקום יכולים לבנות לכם כאן סיור מאלף של יום־יומיים ואפילו יותר, כולל ביקור באתרי האזור, כניסה למאגרי תרצה ולמטעי התמרים ואפילו סיור בינות לתבליני נהר הירדן וודקה תמרים. ההיצע רב. לפרטים נוספים: 04-6099776.

אנדרטת המערה

בדרך חזרה למרכז הארץ היכנסו לאנדרטת המערה. האנדרטה נמצאת על גבעה קטנה הנטועה חורשת עצי אורנים על כביש 505, והיא משמשת כאבן דרך למורשת הקרב של צה"ל ולתקופת המרדפים בבקעת הירדן בין השנים 1968–1970. לאחרונה חודש לוח הזיכרון ונערך במקום שחזור של הקרב.

איך מגיעים?

נוסעים בכביש חוצה שומרון מצומת קסם עד צומת תפוח. שם פונים ימינה ומיד שמאלה לכיוון מעלה אפרים והבקעה. נוסעים ישר לפי השילוט עד לכביש הבקעה, כביש מספר 90.

האתרים בתשלום. המסלול הרגלי ללא תשלום.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו