פריחת החלמוניות
פריחת החלמוניות צילום: קובי פינקלר

הסתיו כבר כאן. מזג האוויר מתקרר ומתאים לטיולים בחיק הטבע. כדאי לנצל את העונה הקצרה ולמהר לפגוש בפריחת הגיאופיטים, צמחי הפקעות, אשר מגיחים מהאדמה ומבשרים לנו על שינויי מזג האוויר. עכשיו הגיע תורן של החלמונית והסתוונית.

רכס בשנית

בצפון הארץ יש כמה מוקדים של פרחי החלמונית והסתוונית. במרומי רכס בשנית פורחות זו לצד זו החלמונית הגדולה וסתווניות תשבץ, שני מיני גיאופיטים (צמחים בעלי בצל ופקעת) נדירים, מהמרשימים שבפרחי ארצנו, ולמרות גודלם הקטן הם זוהרים ביופיים: החלמונית בפריחה צהובה עזה הדומה לחלמון ומכאן שמה וסתוונית התשבץ, מין נדיר של סתווניות שצומח בישראל על תלי געש בודדים בצפון הגולן. צבעה ורוד עז ועל גבי עלי הכותרת שלה מצוירת דוגמת משבצות ומכאן שמה. צבעי הצהוב והסגול על רקע האדמה החרבה של הקיץ וסלעי הבזלת הכהים יוצרים אסתטיקה נהדרת ומרעננת. הפריחה קצרה, אל תחמיצו.

יעל סלע מרשות ניקוז כנרת מסבירה לנו שאחד ממאפייני הפריחה של החלמונית הוא ההופעה בכתמים. כלומר, למרות נדירותן של החלמוניות הפריחה מופיעה בנקודות מאוד מסוימות וקבועות, כך שחובבי הפריחה יודעים בדיוק היכן אפשר למצוא אותה. אחת מנקודות הפריחה המפורסמות של החלמונית היא רכס בשנית שבצפון הגולן.

מסלול הטיול הסתווי אל פריחת החלמונית הגדולה ברכס בשנית הוא מהיפים במסלולי הגולן. מועדי הפריחה לכל כתם פריחה של חלמוניות שונה. ברכס בשנית הן פורחות במהלך חודש אוקטובר. את הראשונות אפשר לפגוש כבר עכשיו ואת האחרונות בסופו.

המסלול מתחיל בתחילת מקטע שביל הגולן היורד אל הכפר הצ'רקסי הנטוש ג'ויזה. זהו שביל הליכה היורד דרומה בין עצי האלון הפזורים על הרכס. סמוך לנקודת ההתחלה של המסלול ניתן להבחין בריכוזי פריחה של החלמונית. כתבו בווייז "רכס בשנית".

עוד המלצות לטיולים בנחלים ובאזור הכינרת באתר רשות הכינרת: www.kineret.org.il.

הר אדמון

מסלול נוסף נמצא בהר אדמון סמוך לכרם בן זמרא. זו גבעה עמוסה שיחים קוצניים, ובימים אלו מבצבצות בה מאות חלמוניות צהובות וגדולות במיוחד.

ההגעה מרחבת עפר לצד כביש 886, סמוך למושב כרם בן זמרה. חונים בצד הדרך אחרי מעבר הבקר, פונים ימינה ואחרי כ-300 מטרים מבחינים בשביל צר ותלול. נכנסים וכעבור כ-100 מטרים מתחילות להיראות החלמוניות.

שביל הפסגה בהר מירון

פינה נוספת מצויה בפסגת הר מירון, בשביל הפסגה.

השביל הוא מסלול מעגלי באורך של קילומטר וחצי המתאים לכל המשפחה ובכל עונה. לאורך כל חודשי השנה השביל מתמלא בפריחה צבעונית מרשימה, ועכשיו פורחות בו החלמוניות והסתווניות.

טבריה משנה את פניה

ולמה לנסוע חזרה למרכז אם אפשר להישאר בצפון? שני בתי מלון חידשו את פניהם ומספרים סיפור היסטורי בטבריה.

מלון גלי כנרת

"על שפת ים כנרת / ארמון רב תפארת", כך כתב יעקב פיכמן לפני כמאה שנה במושבה כנרת. שבעה קילומטרים צפונה משם עומד היום ארמון חדש עם היסטוריה עשירה בתקומת ישראל: מלון גלי כנרת.

הכול החל לפני כשמונים שנה, כאשר לוטה אייזנברג הייתה בת 16. או אז לקחה אותה משפחתה לבילוי במלון Villa d’Este על גדותיו של אגם הקומו באיטליה. המבנה המפואר, הגנים המטופחים ויופיו של המקום נחרטו עמוק בליבה של לוטה, ועם החזון הזה היא הגיעה שנים מאוחר יותר לטבריה, עיר קטנה באותם הימים, על גדות הכנרת.

בשנת 1947, כשנה לפני קום המדינה, הוקם מלון גלי כנרת על ידי חברת אפריקה פלשתינה בניצוחו של הארכיטקט אהרן קמפינסקי. גברת לוטה אייזנברג מונתה למנכ"לית הראשונה של המלון ולאחת המנהלות הראשונות בקורות המלונאות הישראלית. עם תעוזה, כריזמה וטעם טוב החלה לוטה להשפיע מקסמה על עיצוב המלון. במסדרונות המלון ובשטחים הפתוחים נפרשו שטיחים פרסיים מהאיכותיים ביותר. ריהוט עתיק וחינני הובא מכל קצוות תבל והוצב בטרקליני האירוח, בחדרים ובחדרי האוכל. שכיות חמדה, יצירות אומנות וציורים מקוריים נרכשו והפכו את קירות המלון לתצוגה מרהיבה וססגונית.

בתוך זמן קצר פשטה השמועה, והמלון הצעיר זכה למוניטין כמלון הטוב ביותר בטבריה - ולביקוש אדיר. לוטה שכנעה את הנהלת החברה להרחיב את המלון, והתוכניות לבניית אגפים חדשים הלכו ונרקמו.

הזמנים שלאחר שחרורה של טבריה והקמת המדינה סימנו את תחילתה של תקופת שגשוג ופריחה ללוטה ולמלון גלי כנרת. בין אורחי המלון הראשונים נמנו כוחות האו"ם שהשקיפו על קיומו של הסכם שביתת הנשק, ואיתם הגיעה גם צמרת המדינה הצעירה, ובראשה דוד בן גוריון ופולה אשתו שהפכו לאורחים קבועים ושורה ארוכה של בני מלוכה, ראשי מדינות, כוכבי קולנוע ומפורסמים מכל רחבי העולם. אפילו הסכם השילומים בין ישראל לגרמניה נחתם כאן.

היום, אחרי כשמונים שנה, לקחה את ניהול המלון ושיפוצו חברת קנדה-ישראל שהעלתה אותו לרף הגבוה ביותר. עופר פלדמן, מבעלי הקבוצה, מספר כי שלושה יעדים היו לנגד עיניהם: השארת האופק הפתוח לכיוון הגולן - "שם הרי גולן הושט היד וגע בם", האווירה שהייתה בימיה של גוטה ואווירה רומאית, כי בכל זאת אנחנו נמצאים בעיר על שם הקיסר, מה שבא לידי ביטוי גם בספא המפואר וגם בעמודים בתוך הבריכה.

כך השיפוץ המקיף הפך את המלון הישן והטוב למלון לייף סטייל מודרני ורומנטי על שפת הכנרת, סמוך לעיר העתיקה. כיום המלון מציג מתקנים יוקרתיים וחדשניים ובהם בר חדשני, מתחם ספא המציע מגוון טיפולים מפנקים, מסעדת לוטה בשיתוף קולינרי עם השף אסף גרניט וקבוצת מחניודה ועוד.

עופר וצוותו לקחו את מעצב העל שער צפריר, שהכניס למקום אופי מיוחד ויוקרתי. מחד עץ האלומיניום, חדר אוכל מעוצב כעצי זית, ובכל שעה התפאורה כאן משתנה.

אמרנו חדר אוכל? אז זהו שלא. זו מסעדה לכל דבר ועניין. השף אסף גרניט מתרווח בכורסה ומספר: "מאחר שבאוכל אנחנו מבינים, יצרנו פרק משלנו בסיפור שגדול מאיתנו. יצאנו לדרך עם המון חשיבה ותכנון, ובעיקר רספקט. ללוטה, לגליל, לנחלים, לאגם, לטבע, למגדלים ולקהילה הטבריינית על מורשת האוכל הכל כך מיוחדת המאפיינת אותה".

כדי לנהל את המלון הביאו לכאן את רונית, שניהלה בעבר מלונות יוקרתיים, ולצידה צוות מקצועי ממדרגה ראשונה. התוצאה מושלמת. כשרות רבנות טבריה, בית כנסת במקום ומעל הכול אוויר ואווירה טבריינית. חזון שהפך למציאות.

ובקצה השני של העיר - מלון סופיה

כשמשלבים היסטוריה מרתקת, אדריכלות מתקדמת ואירוח אקסקלוסיבי ומרגש מול הכנרת – מגיעים למלון סופיה כנרת. זהו מלון חדש הממוקם בטבריה, בליבו של בית אבן היסטורי יפהפה מסוף המאה ה-19.

הבניין המשוחזר של סופיה שימש את העות'מאנים והאנגלים. כותלי המבנה מספרים את ההיסטוריה והמורשת המפוארת שהתרחשה במקום ואת קורות האנשים שחיו ועברו בו, החל מראשי הקהילה המכובדים של טבריה ועד עוברי אורח ידועים מארצות רחוקות שחצו את המזרח התיכון והגיעו לטבריה ובפיהם סיפורי מסעות של אלף לילה ולילה.

שמו של המלון נטוע בהיסטוריה המשפחתית של בעלי המלון. סופיה היא סבתם של בעלי המלון, האחים איציק, ראול, יואב וסופי סרוגו - ילדיו של ראובן סרוגו ז"ל, מייסד החברה סרוגו נדל"ן שהוא גם נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ. סופיה, אמו של ראובן, יצאה למסע ארוך מהעיר דמשק שבסוריה לארגנטינה כדי לפגוש את בעלה לעתיד, שאותו לא הכירה. בדרך היא עצרה בארץ ישראל על שפת אגם טבריה. כדי להנציח את זכרה נקרא המלון על שמה.

במלון החדש מתחם ספא מפואר הכולל את החמאם הטורקי לצד היצע טיפולים עשיר, מסעדה שמגישה מטבח גלילי מחומרי גלם מובחרים ובריכת שחייה שנגמרת בקו האופק.

לטובת המתקשים בהליכה מציע המלון ארבעה חדרים נגישים שהותאמו במיוחד לאורחים עם מוגבלויות. החדרים בנויים לפי כל כללי הנגישות העדכניים, ממוקמים בקומות 6-1 עם נוף לכנרת (מלא או חלקי) וכוללים אבזור נגיש.

מלונות חדשים־ישנים בעיר הקודש טבריה.

בכל שבת יוצא סיור לאורחי המלונות מטעם העיריה. בעיר מספר מסעדות כשרות וכשרות למהדרין. בין החלביות מומלץ קפה מתוק סמוך למלון סופיה. במתחם ביג מסעדה סינית נפלאה עם מחירים שווים לכל נפש.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו