ח"כ מיכאל מלכיאלי
ח"כ מיכאל מלכיאליצילום: חזקי ברוך

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת החוק של חבר הכנסת מיכאל מלכיאלי מסיעת ש"ס, הקובעת כי מי שקיבל הודעת תשלום קנס בשל עבירות תעבורה יהיה רשאי לשלם אותו בתשלומים שווים ובלבד שסכום הקנס גבוה מ-250 שקל.

49 ח"כים תמכו ללא מתנגדים וההצעה תועבר לוועדת הכלכלה.

בדברי ההסבר נכתב: “בהתאם להוראות פקודת התעבורה, אדם, אשר עבר עבירת תעבורה שהוכרזה כעבירת קנס, נדרש לשלם את סכום הקנס בתוך מועד הקבוע בחוק, ומשלא יעשה כן, יחויב בתשלום קנס מוגדל. סכומי הקנסות נעים בין מאות לאלפי שקלים חדשים – סכומים לא מבוטלים – בפרט נוכח נתוני העוני. פעמים רבות מעוניין אדם שנקנס לשלם את עבירת הקנס אך מצבו הכלכלי אינו מאפשר זאת, בוודאי לא בפעימה אחת.

כיום, אין אפשרות לתשלום הקנס בתשלומים הוגנים. האפשרות שישנה היא לתשלום הקנס במזומן בלבד, וככל שישנה אפשרות לתשלום הקנס בתשלומים, הם גוררים תוספת תשלום ריביות לחברות האשראי. נהיר לכל, כי במתן בחירה לאדם שנקנס כאמור, אשר עיקרה בחירה בין רכישת לחם וחלב למשפחתו לבין תשלום הקנס, התשובה ברורה, שכן המצב המתואר מביא את האדם שנקנס, בעל כורחו, לדחיית תשלום הקנס וממילא לתשלום חיוב מוגדל.”

ח”כ מלכיאלי בירך על אישור ההצעה: “ההצעה הזו נועדה לעזור לאנשים החלשים. אדם שיש לו כסף משלם את הקנס במידי ונפטר מזה. אנשים שאין להם כסף מעבירים את החוב הלאה. מה שקורה במצב הנוכחי זה שאותם אנשים משלמים בריבית עד שמגיעים למצב של עיקול.”