מכת"זית
מכת"זית באדיבות המצלם

בעקבות השימוש התכוף של משטרת ירושלים במכת"זיות על מפגינים חרדים בירושלים וכתוצאה מכך נפגעים עוברי אורח תמימים החולפים באזור ונשטפים על לא עוול בכפם, דורש חבר הכנסת מוסי רז מ'מרצ' מהמשטרה לחדול מכך.

במכתב ששיגר ליו"ר הכנסת ח"כ מיקי לוי רז דורש לקיים על כך דיון דחוף בוועדה לביטחון פנים.

"במהלך פיזור הפגנה בשכונת מאה שערים בירושלים המשטרה עשתה שימוש אגרסיבי ב"בואש" ובאמצעים נוספים לפיזור הפגנות. שימוש בכוח מופרז ובאמצעים שנויים במחלוקת כמו "בואש" הוא פסול מיסודו והוא לא מידתי, במיוחד בלב שכונת מגורים. שימוש ב"בואש" מהווה ענישה קולקטיבית כלפי המפגינים", הוא כותב בעקבות ההפגנה שהתקיימה ב'מאה שערים' בירושלים.

לדבריו, "ב-17.11 נמסר על ידי סגן השר לביטחון פנים כי התרחשו ב-2021 לבדה 82 אירועים של שימוש בבואש. רובם היו באזור שער שכם, ואדי ערה, בכפרים לא מוכרים בנגב, שייח' ג'ראח, צור באהר, ראס אל עמוד, שועפאט, בר אילן, א-טור. ובחלק מהמקרים, גם בגשר המיתרים בירושלים".

"מנתונים אלו עולה חשש לכך שהדבר נעשה באופן שיטתי כאמצעי אכיפה וענישה כלפי כלל האוכלוסייה במקום וכדי להרתיע אזרחים מהימצאות במרחב הציבורי, ללא קשר לפיזור ההפגנה", טוען מוסי רז ואומר כי "ישנן מגוון דרכים לפיזור הפגנות, אולם נדמה שלעיתים המשטרה בוחרת באמצעים אלו ללא הפעלת שיקול דעת של ממש וללא בחינת החלופות האפשריות".

בדבריו ציין כי מעדויות שתועדו על ידי האגודה לזכויות האזרח, עולה כי השימוש באמצעים סביב הפגנות החרדים ובשכונות חרדיות נעשה במקרים רבים ללא הבחנה מספקת בין עוברי אורח ומתבוננים מהצד לבין מפרי הסדר.

"באירועים האחרונים נעשה שימוש רב בבואש בסביבה צפופה ומאוכלסת בילדים ומשפחות רבים, לעיתים בשעה שהנסיבות וחומרת הפרות הסדר לא הצדיקו שימוש באמצעי כה קיצוני, זאת בניגוד לנהלים".

"עושה רושם כי השימוש באמצעים אלו נעשה כלפי אוכלוסיות ספציפיות וללא הפעלת שיקול דעת. על כן, אבקש לקיים דיון דחוף בעניין בוועדה לביטחון פנים".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו