אולף שולץ
אולף שולץצילום: רויטרס

אולף שולץ, סגנה של הקנצלרית אנגלה מרקל ומי שכיהן כשר האוצר בממשלה הגרמנית, יחליף את מרקל ויהפוך לקנצלר גרמניה החדש, לאחר 16 שנים תחת שלטונה של מרקל.

בהודעה של המפלגה הסוציאל-דמוקרטית, מפלגת הירוקים והמפלגה הליברלית, הן הודיעו כי הצליחו להגיע להסכם להקמתה של ממשלה חדשה, בראשה יעמוד שולץ.

ההסכם מגיע חודשיים לאחר הבחירות הכלליות שהתקיימו בגרמניה בסוף חודש ספטמבר, בה זכתה המפלגה הסוציאל-דמוקרטית בראשה עומד שולץ ברוב זעום.

על פי הודעת שלוש המפלגות שירכיבו את הממשלה החדשה בגרמניה, מנהיגת מפלגת הירוקים אנאלנה ברבוק תהיה שרת החוץ החדשה, כאשר שותפה להנהגת מפלגת הירוקים, רוברט האבק, יקבל תפקיד חדש שישלב את משרד הכלכלה בשילוב עם איכות הסביבה.

את תפקיד שר האוצר יקבל כריסטיאן לינדנר, מנהיג מפלגת "הדמוקרטים החופשיים" התומכת בעסקים בגרמניה. על פי ההסכם בין שלוש המפלגות, נושא איכות הסביבה ומשבר האקלים יתפוס את ראש סדר העדיפויות של השלטון החדשה בגרמניה, ולצורך כך הסכימו לנסות ולעצור את השימוש בפחם עד שנת 2030, שמונה שנים לפני המועד המקורי.

הצדדים גם הסכימו לפעול להשגת המטרה ולפיה 80 אחוזים מתוצרת החשמל בגרמניה יהיה מאנרגיה מתחדשת. אחד הנושאים שהועלו במסגרת המשא ומתן היה גם הלגליזציה של הקנאביס בגרמניה תוך פיקוח הדוק על גידול הסם ומכירתו.

שולץ בן ה-63, שיכנס לתפקיד הקנצלר הגרמני בשבועות הקרובים, כיהן בעבר בשורה של תפקידים ציבוריים ובהם ראש עיריית המבורג ושר העבודה והרווחה, לפני שמונה לתפקיד שר האוצר וסגנה של מרקל. הוא נחשב לאדם בעל דעות שמרניות.

שר הבריאות ניצן הורוביץ פרסם הודעה בה בירך את שולץ על כניסתו לתפקיד הקנצלר בקרוב, וכתב כי "השמאל חוזר לשלטון במדינה החשובה באירופה. קנצלר חדש בגרמניה: אולף שולץ מהמפלגה הסוציאל-דמוקרטית, מפלגה אחות של מרץ. יחד עם הרפורמות החברתיות האדירות של ביידן בארה"ב, ערכי הסוציאל-דמוקרטיה מובילים היום את העולם החופשי".