הדמיות לתכנית
הדמיות לתכניתצילום: אדריכל יובל קדמון

עיריית ירושלים, באמצעות הוועדה המקומית לתכנון ובניה החליטה היום (ד'), להמליץ לוועדה המחוזית על הפקדת תכנית חדשה להקמת שכונת עטרות.

התכנית ממוקמת באזור שדה התעופה עטרות הנטוש, בשטח של כ-1,243 דונם ומציעה הקמת שכונת מגורים חדשה בהיקף של אלפי יח"ד, כולל 800 יח"ד מוגנות, שטח למלונאות, שטחים למבני ציבור, שטחים ציבוריים פתוחים ושטחי תעסוקה ומסחר.

לערוץ 7 נודע כי גורמים בכירים במערכת הביטחון העבירו תנאים לאישור השכונה החדשה: להשאיר שטח "חשוף" של 70 מטרים מול כפר עקב, וכן לקבוע כי שורת הבתים הראשונה מול הכפר לא תהיה למגורים אלא לתעסוקה.

התכנית לבניית השכונה כוללת הקמת רצועת שטח לתעסוקה ומסחר בסמוך לדרך 45, ושימור מבנה הטרמינל ההיסטורי הקיים בתחום שדה התעופה עטרות, כל זאת כחלק מתכנון עירוני משמעותי המייצר שלד עירוני הליכתי, הכולל מערך שבילים ושטחים ציבוריים פתוחים, בין החלקים השונים של השכונה.

הוועדה המקומית אישרה ברוב של חמישה קולות נגד ארבעה, כי מבנה הטרמינולוגיה בעטרות יהיה מוזיאון להנצחת התעופה שהייתה במקום ושל המשפחות שהיו שם וגורשו בתש"ח.

התכנית מהווה עתודת קרקע משמעותית פנויה בעיר, המאפשרת פיתוח שלא על חשבון שטחים פתוחים בעלי ערכיות גבוהה. קידום התכנית אף מספק מענה משמעותי לצרכי הדיור בעיר.

צילום: אדריכל יובל קדמון
צילום: אדריכל יובל קדמון

יזם התכנית הינו משרד הבינוי והשיכון ועורך התכנית הינו אדריכל יובל קדמון.

חבר הנהלת העיר ירושלים יהודה פרוידיגר (הציונות הדתית) אמר: ''שמחתי כחבר הוועדה המקומית לאשר תוכנית מרגשת זו הגדולה ביותר שאושרה עד כה בירושלים. מבחנו של ראש הממשלה בנט ושל ממשלתו יהיה המשך קידום התוכנית בוועדה המחוזית ובמוסדות התכנון ולא להסתפק בקריצה לציבור הימני והדתי והמשך הקפאת ההליכים כוויתור לאמריקאים''.

ראש העיר משה ליאון אמר: "אני מברך על אישור הקמת השכונה החדשה. מדובר בתכנית נוספת במסגרת מספר תכניות אותן אני מוביל ומקדם, לצמצם פערים ויצירת פתרונות דיור לצעירים מכלל המגזרים. זוהי הדרך הנכונה לשיפור איכות חיי התושבים".

עופר ברקוביץ', יו"ר תנועת התעוררות בירושלים ויו"ר האופוזיציה, אמר כי ''מדובר באישור היסטורי לבנייה בירושלים. הייתה פסימיות אדירה בתחילת הדרך, שלא נצליח להביא להקמת השכונה, אבל הנה היום זה קרה. אנחנו גאים מאוד זה מהלך קריטי לצעירים, להוזלת מחירי הדיור, לשמירה על הריאות הירוקות. אמשיך לפעול כדי שגם הועדה המחוזית תאשר את התוכנית ולא תכנע לתכתיבים מבחוץ''.