רמי יונס
רמי יונס צילום: מהצד השני, כאן 11

השבוע הודיע מנכ"ל תאגיד השידור הישראלי כאן שרמי יונס, שהביע כמה פעמים תמיכה בתנועת החרם על ישראל וקרא לחיילי צה"ל נאצים, ימשיך בתפקידו היוקרתי כמנחה התוכנית 'מהצד השני'.

רמי יונס, שהיה בעבר יועצה הפרלמנטרי של חברת הכנסת חנין זועבי וחבר תא בל"ד באוניברסיטה העברית, מגדיר את עצמו שנים כפלשתיני. לפני כמה שנים חולל סערה כאשר ניהל פסטיבל תרבות פלשתינית בחיפה במימון העירייה. בדף האירוע נכתב: "מי מפחד מזהות פלשתינית".

הזהות הפלשתינית, כמו כל הזהויות הלאומיות בעולם, אמורה להיות דבר טריוויאלי שכולם מקבלים. אולם במדינת ישראל, עצם ההתנגדות להגדרה "ערביי ישראל" והחלפתה במילה פלשתינים מעוררת התנגדות עזה. גם ישראלים שמגדירים את עצמם ליברלים מתקשים לקבל את העובדה כי הפלשתינים בישראל, מאז שנת 1948, מסרבים לקבל זהות חדשה וסינתטית שנכפתה עליהם. מדוע?

רמי יונס מציג דור חדש של ערבים - ערבים שבשום פנים ואופן אינם מוכנים להיות חלק ממדינת ישראל. הם אינם מכירים במדינת ישראל ופועלים מבפנים להרוס כל הכרה בה.

כך למשל בשנת 2018, אחרי הרג החובשת הפלשתינית שירתה רימוני גז על חיילים בגבול עזה, הוא כתב: "הנאצים הישראלים שירו בפלשתינים בגטו הגדול בעולם כבר זמן מה, העבירו הילוך בכך שרצחו היום אחות באמצעות כדור בחזה", וסיים כך: "אחות רחמנייה. נוחי על משכבך בשלום, רזאן. המוות שלך לא יהיה לשווא".

בזמן שומר החומות, כאשר ערבים ביצעו פוגרומים בכל רחבי הארץ, האם יונס פעל להרגעת הרוחות? בואו נראה. בזמן שומר החומות העלה יונס פוסט עם תמונה של צעיר ערבי מגלגל צמיג בוער וכתב: "הצעירים הפלשתינים ישמרו על המרד שלהם בחיים. אולי לא מחר ואולי לא בשבוע הבא, אבל אני מבטיח שהם לא ישתקו יותר. הדור הבא של פלשתין התעורר והוא לא יעצור עד שהוא יקבל את החופש והכבוד שלו בחזרה. בשבילם, גל המחאה הוא הצעד הראשון לקראת השגת המטרה הזאת".

בנוסף לכך, באותם ימים יונס התראיין לרשת זרה ואמר שישנם יהודים שמסמנים בתים של ערבים ביום כדי לפגוע בהם בלילה! והוסיף שהדבר מזכיר ימים אפלים ברומזו לימי השואה. הוא גם טען שהם זקוקים להגנה בינלאומית.

בשנת 2018 שיתף יונס פוסט תמיכה בתנועת החרם שקרא לביטול משחק ידידות בין ישראל לארגנטינה, ואכן המשחק לבסוף בוטל. בסופו הוא הביע מספר רב של פעמים תמיכה בתנועת החרם.

למרות כל זאת, יונס מונה בשבוע שעבר לתפקיד היוקרתי של מנחה התוכנית 'מהצד השני', אחת מתוכניות הדגל של כאן 11 בערבית אשר באה לשקף נקודות מבט במגזר הכללי ובפרט במגזר הערבי. למרות אלפי פניות שיזמנו להנהלת התאגיד, הם סירבו לפטרו וכתבו: "רמי מייצג פלח בתוך החברה הערבית הישראלית, ונחשב בקרב קהל היעד עיתונאי מוערך, אמיץ ואמיתי".

לצערי הגדול הם צודקים. אכן רמי יונס מייצג פלח מסוים, פלח של ציבור ערבי צעיר שמורד במדינה. אנחנו רואים את זה בנגב ובגליל וראינו את זה בפרעות בעכו, בלוד, ביפו ובשאר הערים המעורבות. הפלג הזה לא מרגיש חלק מאזרחי ישראל. הזהות הלאומית שלו היא פלשתינית. הדבר הראשון שעשו בלוד בליל המאורעות היה להוריד את דגל ישראל ולהחליפו בדגל פלשתין. יש לזה משמעות ברורה שאומרת: אנחנו לא חלק מהמדינה.

כמובן, כאשר זה נוגע לקבלת תקציבים וביטוח לאומי הם לוקחים, אבל חוץ מזה אין להם שום שייכות. יש להם חוקים משלהם, כללים משלהם וחיים משלהם. הדבר הזה שכבר שנים קיים בשקט מתפוצץ לנו בפנים עכשיו.

אחד הצעירים הערבים במגזר שפועל למען דו־קיום ועידוד שילוב ערבים בחברה הישראלית כתב אחרי מינויו של יונס: "שנים אני מנסה לשכנע בני נוער ערבים להשתלב בחברה הישראלית ומסביר להם שהם רק ירוויחו מזה. החלטה כזאת היא סטירת לחי לכל המאמצים שלי, כאשר צעיר ערבי רואה שהחברה הישראלית בוחרת לחבק ולהאדיר דווקא מי שקורא לקיצוניות ונגד השתלבות בחברה הישראלית".

החלטת התאגיד היא אומללה ומשדרת לצעיר הערבי מסר ברור: תפגע ביהודים, תקרא להם נאצים ותחרים אותם. כל זמן שאתה בצד הנכון - אהלן וסהלן. אין כל ספק שאם היה נעשה סקר, 99 אחוזים מאזרחי ישראל היהודים היו קוראים לפטר את יונס, אבל התאגיד חי במגדל השן ולא מעניין אותו מה הציבור חושב.

אנחנו נמשיך לפעול לפיטוריו של רמי יונס ובעיקר לעודד השתלבות ערבים בחברה הישראלית, כי אם לא - זה ימשיך להתפוצץ לנו בפנים.

הכותב הוא מנכ"ל בצלמו - ארגון זכויות אדם ברוח יהודית

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו