מגדלנה אנדרסון
מגדלנה אנדרסון צילום: רויטרס

הקדנציה הקצרה בהיסטוריה? ראש ממשלת שבדיה החדשה, מגדלנה אנדרסון, שנכנסה לתפקידה רק היום (רביעי) בשעות הבוקר, הודיעה אחר הצהריים כי החליטה לפרוש מהתפקיד היוקרתי לאחר שהממשלה בראשותה נכשלה בניסיון להעביר את התקציב בהצבעה בפרלמנט.

בעקבות הכישלון בהעברת התקציב והמשבר שנוצר בעקבותיו, הודיעה מפלגת הירוקים השותפה בקואליציה כי החליטה לעזוב את הממשלה.

"יש נוהג חוקתי שממשלת קואליציה צריכה להתפטר כאשר מפלגה אחת מתפטרת. אני לא רוצה להוביל ממשלה שהלגיטימיות שלה תוטל בספק", אמרה אנדרסון כאשר הודיעה על התפטרותה. היא גם הוסיפה כי היא מקווה להיבחר מחדש כראש ממשלת מיעוט שתורכב מהמפלגה הסוציאל-דמוקרטית בלבד.

הכישלון של אנדרסון כבר במבחן הפוליטי הראשון היה צורב עוד יותר, מאחר והפרלמנט השבדי הצביע בעד הצעת תקציב שהגישה האופוזיציה שכוללת מפלגות אנטי-מהגרים וימין קיצוני. "אנו לא יכולים לקבל תקציב שנוסח, בפעם הראשונה בשבדיה, בשותפות עם הימין הקיצוני", מסרה מפלגת הירוקים בהודעה שמסרה לאחר הכישלון בהצבעה.

בשעות הבוקר עוד הכל נראה היה אופטימי יותר עבור אנדרסון, שקיבלה את האמון ממרבית חברי הפרלמנט בשטוקהולם, כאשר על פי החוק השבדי ראש ממשלה ממונה לתפקיד במידה ומרבית חברי הפרלמנט אינם מצביעים נגדו.

174 מתוך 349 חברי הפרלמנט הצביעו נגד מינויה של אנדרסון בעוד 117 תמכו בה, אך 57 נמנעים שלא הצביעו נגדה העניקו לה למעשה את המינוי היוקרתי. אנדרסון היא האישה הראשונה שמכהנת כראש ממשלה בשבדיה, לאחר שבשבע השנים האחרונות היא שימשה כשרת האוצר.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו