האלוף אליעזר טולדנו
האלוף אליעזר טולדנו צילום: דובר צה"ל

מפקד פיקוד הדרום, האלוף אליעזר טולדנו, מעריך שישראל תמצא פיתרון לאיום הרקטות של חמאס.

"זה עניין של זמן, אבל נגיע לתת פתרון לעניין הרקטות. חמאס נכשל בכל מאמצי ההתקפה שלו במבצע שומר החומות - למעט בסוגיית הרקטות. הם נבלמו בזכות עבודה טובה מאוד של אוגדת עזה. מה נשאר להם? הרקטות, שגם היעילות שלהן מוגבלת. לא שאני חושב שזה הגיוני שיורים 4,300 רקטות על מדינה, אבל זה הכלי היחיד שנותר להם. אז הם לומדים, ואנחנו לומדים. קו הסיום של שומר החומות הוא קו ההתחלה של תחרות הלמידה בינינו. ואני רץ בכל הכוח, וגם מסתכל עליו כל הזמן כדי לראות איפה הוא נמצא", אמר טולדנו בראיון לעיתון 'ישראל היום' שיפורסם במלואו מחר.

לדברי טולדנו, "מדובר באתגר מטורף. תסתכל על המנהרות. זה עניין שהיה מורכב בווייטנאם, והוא מורכב בקוריאה, ואנחנו הצלחנו להגיע לתוכו. לקח לנו זמן, אבל הצלחנו. אותו הדבר אני אומר על הרקטות. אנחנו צריכים להגיע לשם ולתת לזה פתרון. אם לא נאמין שזה יעד ריאלי, לא נגיע לשם. זה לא ייגמר בשנה הקרובה, אבל זה היעד".

מפקד פיקוד הדרום סבור שאי אפשר "לחנוק" את רצועת עזה, על שני מיליון תושביה. "אני תומך בשיפור המצב האזרחי בעזה; ראשית, כי זאת התחרות הגדולה ביותר לחמאס. שנית, כי אנחנו יושבים על משאבים משותפים. ושלישית, כי אני מסתכל עשור קדימה ושואל את עצמי לאן הדבר הזה הולך. זה שיהיה בעזה יותר קשה - לא עוזר לי. לכן שני האדנים של האסטרטגיה שלנו מול עזה הם רמה גבוהה של ביטחון ושיפור הפרמטרים האזרחיים".

"אנחנו נדרשים כל הזמן לאזן בין הדברים: לשלול מחמאס יכולות צבאיות, אבל לא לדרדר את המרכיבים האזרחיים. מי שרוצה תשובה ברורה עלול להתאכזב, כי אין כזאת בעזה. נדרש כאן תמרון עדין", הוסיף.

טולדנו סבור שהציבור הישראלי צריך, כהגדרתו, "להיבהל פחות" מחמאס. "אנחנו צריכים להבין שאם אנחנו לא נבהלים, הם מפסידים. וכדי שהם יפסידו, אנחנו צריכים להיבהל פחות. אני יודע שזאת דרישה לא פשוטה, אבל כשמבינים את המטרה שלהם - לפגוע בחוסן שלנו - אנחנו צריכים להיות חזקים ולא להיבהל".

הוא דוחה בראיון את הטענות שהושמעו בפרשת מותו של הלוחם בראל חדריה שמואלי ז"ל, ומבהיר: "יש מחיר לקיומנו כאן. גם בעתיד ייהרגו חיילים וייהרגו אזרחים. ישראל תמשיך להפוך כל אבן כדי לפתור את סוגית השבויים והנעדרים אך חמאס חייב להבין שישראל שינתה את גישתה".

טולדנו אומר עוד כי ראשי ארגון חמאס הם "בני מוות", כהגדרתו, ומוסיף: "זה מסוג הנושאים שאסור לדבר עליהם. אם אתה רוצה לעשות - תעשה, אל תדבר".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו