בני גנץ ורמטכ"ל מרוקו
בני גנץ ורמטכ"ל מרוקו צילום: אריאל חרמוני

ישראל תמכור למרוקו אמצעי לחימה כמו כלי טיס בלתי מאוישים ומערכת הגנה אווירית מתקדמת, במסגרת עסקת נשק בשווי מאות מיליוני דולרים. כך דווח בחדשות 12.

עד כה ישראל סירבה להיעתר לבקשות המרוקניות, אך עם התחממות היחסים והתחזקות שיתוף הפעולה בין המדינות זה מתאפשר כעת.

ההתפתחויות הללו מגיעות בזמן ששר הביטחון גנץ מבקר במרוקו. בחדשות 12 דווח כי נציגי הממשל ברבאט הגיעו לפגישות עם גנץ עם רשימת אמצעי לחימה שביקשו לרכוש: כטב"מים של התעשייה האווירית, מכ"מים של חברת "אלתא", רחפנים, מערכות מתוצרת "סקיי לוק" ליירוט ולנטרול רחפנים והשבחה של מטוסי F5 שנמצאים בשימוש חיל האוויר המרוקני.

גולת הכותרת בעסקה היא מערכת הגנה אווירית שמייצרת התעשייה האווירית בשם "ברק 8". המערכת מותקנת לרוב על ספינות, אך מגיעה גם בגרסה יבשתית של מערכות נ"מ על הקרקע ואותה ביקשו המרוקנים. בתמורה לכל הדברים הללו, יקבלו התעשיות הביטחוניות בישראל מאות מיליוני דולרים.

המניע לקידום העסקאות מבחינתה של מרוקו הוא המתיחות ההולכת וגוברת מול אלג'יריה השכנה, שלה יש את הצבא הגדול באזור המגרב. רבאט חוששת למצוא עצמה בנחיתות מספרית ואיכותית, ומעוניינת לקזז את הפער הזה. כמו כן, המרוקנים מתמודדים עם איום מבית – הפוליסריו, התנועה שקוראת להכרה בריבונות ובעצמאות של סהרה המערבית.

שר הביטחון גנץ התייחס הבוקר לביקורו במרוקו, ובטור שכתב לעיתון המקומי "אחדת מגראביה" כתב: "יום אחד, אשב בסלון עם נכדיי, ואספר להם על הביקור ההיסטורי שבו ייסדנו את היחסים הביטחוניים בין המדינות. היחסים בין מרוקו לישראל מבוססים על כבוד הדדי, שהעמיק בשנים האחרונות והגיע לשיא עם הוצאתם לאור בהסכמי אברהם".

"כרמטכ"ל, נלחמתי בעשרות מבצעים, אבל מעולם לא שכחתי שהקרב החשוב ביותר הוא למען שלום ויציבות. זה יכול לקרות רק אם ישראל תהיה חזקה, אך גם תחזק את יחסיה עם בעלות בריתה. נעבוד עם ידידנו המרוקנים, בתמיכת ארה"ב, כדי לחזק את יחסינו עם שאר מדינות האזור ובהן ירדן, מצרים, המדינות החברות בהסכמי אברהם - וכן עם שכנינו הפלסטינים".