החנוכה בקבר שמואל הנביא - לפני שהוסרה
החנוכה בקבר שמואל הנביא - לפני שהוסרה צילום: קבר שמואל הנביא בפייסבוק

המנהל האזרחי הורה היום (חמישי) לרשות הטבע והגנים לפרק את החנוכה שהותקנה אתמול על גג קבר שמואל הנביא, צפונית לירושלים.

החנוכיה הותקנה לקראת חג החנוכה והוסרה בעקבות תלונות של הווקף ושל הערבים המתגוררים בסמוך. תמונת החנוכיה כשהיא מוארת הופצה ברשתות החברתיות ועוררה זעם בקרב הערבים.

קבר שמואל הנביא נמצא בתוך פארק, גן לאומי, המתוחזק על ידי רשות הטבע והגנים. המקום שוכן בפסגת הר המתנשא לגובה של 884 מטרים סמוך לכפר נבי סמואל. מפסגת ההר ניתן לראות את כל ירושלים עד הרי גוש עציון מדרום ודרום גוש דן ממערב.

גלעד אך מנכ"ל ארגון "עד כאן" תקף את המנהל האזרחי בעקבות פירוק החנוכיה, וטען כי המנהל הפך להיות הזרוע הביצועית להקמת המדינה הפלסטינית ופועל ללא לאות נגד ההתיישבות. "במשך שנים הוא פועל נגד איכות הסביבה ביו"ש, נגד תושבים יהודים וערבים, לא מונע רצח מוכרי קרקעות ודליפת מידע חסוי.

''כפי שחשפנו, סוכנים של הביטחון המסכל הפלסטיני עובדים בתוך המנהל האזרחי. כל תושב ביו"ש חווה מידי יום את אוזלת ידו של המנהל האזרחי במגוון תחומים המשפיעים ישירות על חייו, גם אם הוא אינו מודע לכך. הגיע הזמן לסגור את הגוף הזה", הוסיף אך.

יו''ר תנועת אם תרצו מתן פלג ומאור צמח יו''ר ארגון 'לך ירושלים' מסרו בתגובה: ''המנהל האזרחי שכח את מקומו. לא ייתכן שאנשי המנהל יפעלו כגורם עוין ואנטי יהודי ויחלקו הוראות על הנעשה בגן לאומי. אנו קוראים להשיב מיד את החנוכיה לגן הלאומי של קבר שמואל''

שי גליק מנכ"ל ארגון ''בצלמו'' אמר בתגובה לפירוק החנוכה: ''מדובר במעשה מקומם והזוי. אין חולק על קדושת שמואל הנביא ושייכות לעם היהודי. כמו במערת המכפלה המינהל האזרחי שוכח שאתרי מורשת הללו הינם אתרי מורשת יהודים ואין להם שום קשר ל'מורשת פלסטינית'.

''אנחנו קוראים לשר הביטחון ושר הדתות לפעול להחזרת החנוכייה ולדאוג שאתרי מורשת יהודים יקבלו את הכבוד המגיע להם'', הוסיף גליק.

ממתאם פעולות הממשלה בשטחים נמסר בתגובה: "המנהל האזרחי רואה חשיבות רבה ומשקיע את מירב המאמצים על מנת לאפשר חופש פולחן ודת לכלל הדתות באזור יהודה ושומרון. אמש הוצבה על ידי פקחי רשות הטבע והגנים חנוכייה בגג אתר קבר שמואל הנביא. לאחר בירור הנושא, החנוכייה הועברה לרחבת האתר, כפי שהיה נהוג מדי שנה בחג החנוכה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו