משה פלד
משה פלד צילום: אלירן אהרון

בשבוע הבא יתקיים בעומר כנס מיוחד סביב סוגיית מצב קרקעות הלאום בשיתוף תנועות ישראל שלי, אם תרצו, רגבים, הקק"ל וערוץ 7. לקראת האירוע שוחחנו עם יו"ר הועד המנהל של פורום המפקדים הלאומי 'מבטחי', אל"מ במיל משה פלד, שישתתף באירוע.

את דבריו פותח פלד ברקע ובנסיבות שהוביל להקמת 'מבטחי': "הקמנו את מבטחי לפני שמונה שנים. המנוע להקמה היה חבר הכנסת לשעבר עוזי דיין שהנושא בער בו. היינו שומעים בתקשורת רק את הקול הביטחוני של מפקדים למען ביטחון ישראל, רק את הקול השמאלני שמעו, ולא אהבנו לשמוע את הקול הזה. הקמנו את מבטחי והיום שומעים קצת יותר מאוזן, קצת יותר את הקול הלאומי ימני ציוני יהודי".

"אנחנו עוסקים בנושאי ביטחון לאומי של ישראל, והביטחון הוא לא רק טנקים ומטוסים, אלא גם חינוך כלכלה רווחה ועוד. היה חשוב לנו שישמעו את הקול הלאומי יהודי והציוני. מדובר באנשי ביטחון וגם אנשי אקדמיה שרואים את נושא הביטחון הלאומי דרך המשקפיים שלהם. אנחנו מגבשים את העמדות שלנו ומעבירים למדיה".

על הכנס המתקרב וחשיבותו מספר פלד: "הקרן הקיימת מחזיקה קרקעות רבות במדינת ישראל, גם לבנייה וגם לייעור. היא גם עוסקת בגאולת הקרקע, ומאוד חשוב לקרן הקיימת נושא שמירת קרקע הלאום והדברים תלויים במי שעומד למעלה. חווינו שנים שבהן לא שמו לב לדברים. הבדואים בנגב הצפוני זה סיפור של הזנחה של שבעים שנה. המדינה לא רצתה לקחת החלטה ואחריות והעובדה היא שלא היה מימוש של הריבונות. הייתה התנהגות של בת יענה. המשטרה אמרה שהיא לא נכנסת לכפרים ולעיירות כי יורים שם, וחשבו שהדברים יישארו שם, והנה הכול זולג החוצה, בפשיעה בכבישים, בפרוטקשן, בבניה הלא חוקית ועוד. כל אלה עניין של חוסר משילות".

מוסיף פלד ומזכיר את המינוי של יאיר מעיין לראש מינהלת הבדואים על ידי אורי אריאל בתקופת כהונתו כשר החקלאות. את המינוי הוא רואה כהצלה של ממש של הנגב. "יאיר מעיין עושה עבודה נפלאה להצלת הנגב. הוא דואג לריכוז הבדואים לבניה מסודרת", הוא אומר ואנחנו שואלים על סרבנותם של הבדואים להתכנס לאזורים שמוכשרים למענם, בין השאר מחשש למאבקים עקובים מדם עם חמולות שטוענות לבעלות על הקרקעות הללו, והוא משיב כי אכן המציאות מורכבת: "מדובר בתהליכים של שנים ולא בזבנג וגמרנו, אבל צריך להוציא ידיים מהכיסים ולהתחיל לעבוד, כי הנגב הצפוני הולך לאיבוד. כך גם הגליל וכך גם יהודה ושומרון. חייבים להשליט ריבונות מוחלטת בפיקוח ובחשיבה ארוכת טווח".

"יש רבים במדינת ישראל שבטוחים שתפקיד הציונות נגמר, אבל זה בדיוק הפוך. יש לציונות הרבה תפקידים ובראשם השלטת הריבונות. דרושה כאן ריבונות, ולצורך העניין הזה החלטנו לקיים את הכנס הזה דווקא בתאריך הסמלי של כ"ט בנובמבר ודווקא בעומר, שעמדה לאורך כל השנים בקו האש. פיני בדש עומד 35 שנים במסירות ובנחישות, לא מוותר ולא מפחד ועושה את המאבק של כולנו. כאות הוקרה לעומר ולפיני בדש החלטנו לקיים את הכנס דווקא שם".

ואולי כאשר הפזורה הבדואית חמושה במאות אלפי כלי נשק החשש להציב מולה את כוחות הביטחון הפך משמעותי וכולל גם חשש לחיי אדם? פלד סבור כי אין מקום למחשבות ושאלות מסוג שכזה, וכמו שישראל יודעת להיאבק בטרור בעזה או באיו"ש, כך היא תדע להתייצב מול חמושי הפזורה הבדואית. אנחנו שואלים אם העובדה שמדובר באזרחי ישראל אינה משמעותית, והוא משיב כי גם אם הנתון משמעותי "באלימות צריך לנהוג כמו באלימות". לא מקובלת עליו הגישה ששלטה במשך שנים ולפיה 'אם הם לא נותנים למשטרה לא להיכנס, אז לא ניכנס'. "כך חשבו המחליטים לאורך שנים והנה הכול זולג החוצה. צריך להפסיק עם האמירות והשאלות הללו".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו