שי ניצן
שי ניצן צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה

עורך הדין שי ניצן, לשעבר פרקליט המדינה, מונה להיות רקטור הספרייה הלאומית.

ניצן יכהן בתפקיד לצד מנכ"ל הספרייה הלאומית אורן וינברג.

הספרייה הלאומית היא הגוף הלאומי המופקד על שמירת אוצרותיה המודפסים של מדינת ישראל ושל תרבות העם היהודי. הספרייה ממוקמת בירושלים ורשומים בה למעלה מ-8 מיליון ספרים וכתבי יד ועוד כ-900 ארכיונים ואוספים.

אתמול התייחס ניצן לתקריות האלימות ביו"ש והגיב לבקשת איש השמאל חיים שדמי ''תנו לנו נשק'' כדי להגן על הפלסטינים מפני היהודים. "קראתי שעשו כנס על 'אלימות מתנחלים' ומישהו אמר תתנו לנו נשק ונחסל את הבעיה. בעיניי זה דבר נורא שגורם נזק. זה מופרך בעליל, וגם זה לא אלימות מתנחלים. אלו קבוצות קטנות, ולא המתנחלים: יש 350-400 אלף מתנחלים, גם השם 'אלימות מתנחלים' מעצבן".

בכנס המכון הישראלי לדמוקרטיה אמר ניצן כי אם מתרחשים אירועים אלימים, "חיילי צה"ל חייבים לפעול, גם אם זה לא נוח ולא נעים לצבא. זהו נושא מאוד בעייתי ובהחלט צריך לתת עליו את הדעת, אבל לא להכתים את כל המתנחלים בשטחים".

באשר לסוגית מעורבות השב"כ בפשיעה בחברה הערבית, הוסיף ניצן: "השב"כ הוא ארגון שקיבל כלים מיוחדים ומרחיקי לכת כדי לפעול נגד אויבי המדינה. אם נשתמש בהם במאבק הרגיל בפשיעה אני לא יודע לאן נגיע, ולכן למרות הפיתוי, יש דברים שלא עושים במדינה דמוקרטית לאזרחי המדינה וגם למי שאינו אזרח".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו