ג'ו ביידן
ג'ו ביידן צילום: Official White House Photo by Adam Schultz

גורמים בכירים באבו דאבי וגם בריאד מבהירים את הסיבה העיקרית לתפנית בעמדת סעודיה ואיחוד האמירויות כלפי הממשל בטהרן בחודשים האחרונים.

הם אמרו לעיתון 'ישראל היום' כי הקואליציה האזורית האנטי־איראנית שהתגבשה במהלך כהונת טראמפ - אשר הגיעה לשיאה עם חתימת הסכמי אברהם וכללה את ישראל, בחריין, איחוד האמירויות וסעודיה - התפרקה ואינה קיימת עוד הלכה למעשה.

"נכון שנערכו לאחרונה אימונים ותרגילים צבאיים משותפים שנועדו גם להעברת מסר ברור לטהרן", אמר גורם בכיר באבו דאבי, "אך הקואליציה שהתגבשה בעידוד טראמפ וממשלו, ושהיתה למעשה ברית הגנה אזורית לא רשמית בגיבוי האמריקנים בין ישראל למדינות המפרץ, החוששות מכך שמשטר האייתוללות הקיצוני יחזיק בנשק גרעיני - התאיידה".

במהלך החודשים האחרונים, ולמעשה מאז חילופי הממשל בארה"ב עם כניסתו של הנשיא ביידן לבית הלבן, נוקטים בריאד ובאבו דאבי אסטרטגיה חדשה בכל הנוגע ליחסי החוץ עם איראן ולחידוש המגעים הדיפלומטיים.

תחילה היו אלו הסעודים שערכו בבגדד סדרת מפגשים חשאיים עם בכירים איראנים, שבהם נטל חלק השגריר הסעודי בעיראק. בהמשך פתחו גם האמירותים בדיאלוג עם האיראנים, ואף מינו לאחרונה את שר החוץ לשעבר, הדיפלומט הבכיר אנוואר גרגאש, לקידום הדיאלוג עם טהרן.

גרגאש, שנפגש עם סגן שר החוץ האיראני ומי שממונה על תוכנית הגרעין של הרפובליקה האסלאמית עלי בגרי, הצהיר בתום הפגישה עם הבכיר האיראני שביקר באבו דאבי כי "המפגש נועד להביא לייצוב היחסים ולהפחתת המתיחות מול איראן". הדיפלומט האמירותי הבכיר הוסיף כי משלחת של בכירים מהאמירויות תגיע בקרוב לביקור גומלין בבירת איראן.

באמירויות לא הסתפקו בחידוש הדיאלוג עם טהרן. לאחר שיחת טלפון שקיים נסיך הכתר מוחמד בן זאיד עם הרודן בשאר אסד, שוגר לדמשק שר החוץ האמירותי לטובת פגישה מתוקשרת עם הנשיא הסורי. כל זאת, חרף המחאות החריפות מצד וושינגטון כי איחוד האמירויות עלולה לעמוד בפני סנקציות חריפות עקב "חוק קיסר" האמריקני, שמעניש גופים שמנהלים קשר כלכלי עם סוריה.

באמירויות טענו שההתקרבות לדמשק נועדה להרחיק את המשטר הסורי המשתקם מלפיתת זרועות התמנון האיראני. נוסף על כך, באבו דאבי הדגישו כי הם מעוניינים ביחסים טובים עם כל מדינות האזור, וכי במסגרת מדיניות אפס העימותים שנוקטת איחוד האמירויות הגיע השבוע נסיך הכתר בן זאיד לביקור נדיר בטורקיה, שם נפגש עם הנשיא הטורקי ארדואן וחתם עימו על שורה של הסכמים לשיתופי פעולה מסחריים, כלכליים ודיפלומטיים.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו