השיר האבוד
השיר האבודצילום: באדיבות מלון אשל השומרון

תגלית מרגשת: בזמן שאחד ממנהלי מלון "אשל השומרון" באריאל עסק בסידור המחסנים, הוא גילה ניירות מצהיבים.

על הניירות נמצא שיר שהולחן על ידי "זמרת המחתרות" שולמית לבנת ונכתב על ידי בעלה עזריאל לבנת, ככל הנראה לכבוד חגיגות יום העצמאות בשומרון לפני 41 שנה ב-1980.

השיר מדבר על חזון לשומרון ובו כתוב בין השאר: "עוד יבוא מבשר להרי שומרון, ומן השפלה יעלו עם רב, לנטוע כרמים בתופים ובמחול ולהשיב את מחרוזת בתיו".

הלחן של שולמית לבנת נמצא גם הוא בין הדפים המצהיבים, אולם חלקים ממנו חסרים. מנהל "אשל השומרון" טוביה גלברד איתר את המוזיקאי שלווה את שולמית לבנת ז"ל - ניר טנא, וביקש ממנו לנסות לשחזר את חלקי הלחן החסרים. השניים פנו לאריאל זילבר וביקשו ממנו לבצע את השיר וזה נענה לבקשה בשמחה.

"נרתמנו אני ואורי פלק", מספר אריאל זילבר, "ביצענו את השיר בסגנון הלהקות הצבאיות, בריח ניחוח ישן וחדש. מאוד שמחתי לעשות זאת, לשמח את השומרון וגם להביא שיר שאף פעם לא בוצע והייתה כוונה לבצע אותו, בטח שיר של שולמית ועזריאל לבנת שזה כבוד גדול לבצע שיר שלהם".

צילום: אשל השומרון
צילום: אשל השומרון

אחד האנשים הראשונים שהם ביקשו להשמיע לו את השיר היה ראש המועצה האזורית שומרון הנוכחי - יוסי דגן. "זכות ששני לוחמים של המחתרות שהקימו את המדינה ואנשי ארץ ישראל כתבו שיר על השומרון לפני כל כך הרבה שנים", הגיב דגן.

"זו דרישת שלום מרגשת מדור המייסדים של מדינת ישראל ובמיוחד משולמית היקרה, זמרת המחתרות שאף בערוב ימיה בגיל 91 בחרה לעבור להתגורר במאחז בשומרון, בגבעה ברכס אלון מורה שמחבר בין השומרון לבקעת הירדן". דגן הבטיח: "השיר הזה יהפוך להמנון השומרון, ילדים ילמדו אותו ויתחנכו עליו".

צילום: אשל השומרון
צילום: אשל השומרון

לימור לבנת, שרת החינוך בעבר ובתם של שולמית ועזריאל לבנת מספרת על הגילוי: "התרגשתי מאוד כשהראו לי את מילות השיר שכתב אבי המנוח, איש ארץ ישראל השלמה, ולוחם חרות ישראל עזריאל (עוזי) לבנת, והלחינה אימי, זמרת המחתרות, שולמית לבנת. אחי נעם ואני גדלנו בבית על ערכי ארץ ישראל, מסורת ישראל ועם ישראל, ובצעירותי, עוד לפני שהצטרפתי לתנועת החרות, הצטרפתי לתנועה למען ארץ ישראל השלמה, ועליתי עם חברי הסטודנטים בעליה הראשונה לסבסטיה.

"כולנו, כל בני המשפחה, אוהבי הארץ כולה, וגאים בהורים שלנו, מהם שאבנו את כל אהבתנו וחיבורנו לארץ הטובה הזו", הוסיפה לימור.

נועם לבנת בנם של שולמית ועזריאל לבנת ז"ל, תושב השומרון: "אבא ואימא ז"ל חלמו ולחמו על ארץ ישראל השלמה כל חייהם. עם לב הארץ, השומרון, פעם גם ליבה של כל המשפחה. שיחזור השיר הוא מזכרת מהורי, אנשי 'כולה שלי'. זה שיר-של-פעם, כשאהבת הארץ היתה דבר טבעי. בשבילנו זה עדיין מובן מאליו".

טוביה גלברד מנכ''ל מלון אשל השומרון הוסיף: "התגלית ריגשה אותנו מאוד והזכירה לנו נשכחות מאותו יום עצמאות תש"מ בו למעלה מעשרת אלפים איש פקדו את השומרון, וקבעו ברגליהם שאנחנו על המפה, אנחנו ארץ ישראל".

שולמית לבנת
שולמית לבנתצילום: רעות קורנברג – ראות טובה