הרב אריאל שיוביץ
הרב אריאל שיוביץ צילום: הלל ליברמן

האם זה טוב שלתלמיד יש חלומות? לשחק ב-NBA? או לנהל את העולם לפי דעתו? כיצד מגיבים לתלמידים שחולמים בגדול חלומות שאנחנו לא מזדהים איתם?

בפרשה אנו פוגשים במבט המיוחד של יוסף. מחד יוסף יוצא עם האחים לרעות את הצאן, הוא מתחבר לבני השפחות ומנסה להשפיע על בני לאה בדרך של אמירה "למבוגר האחראי", אמירה ליעקב אביהם על מעשיהם שצריכים תיקון.

יוסף ממשיך במבטו ומנסה לתקן את המציאות ע"י חזון גדול, הוא חולם שהוא עוזר לאחים כלכלית ורוחנית אולם האחים רואים בחלומות שלו כניסיון השתלטות עליהם.

יעקב אבינו מבין שכרגע ההתנהלות של יוסף לא מתאימה למציאות, הוא מחד מעיר לו אולם מאידך מבין שליוסף יש חלום, חזון גדול ויש צורך לשמר אותו ולגדל אותו.

יעקב רואה ברצון של יוסף לתקן עולם במלכות שדי, רצון בריא והוא מנסה לנתב אותו לדרך המתאימה. החלום של יוסף לנהל את העולם הוא אמיתי אבל הוא מצריך זיקוק, ללמוד לא לדרוך על האחר במהלך הגשמת החלום. לחלום זה חשוב מאוד, זה נצרך העולם לא יכול להתקיים ללא הכח של יוסף, אבל הוא יכול להתיישם רק מתוך מחשבה וראית האחר.

יעקב אבינו מתחיל ללמד את יוסף שהדרך להגשמת החלום היא התחברות לבני לאה, לך תראה מה שלומם, לך תתחבר עליהם ואז נוכל להתקדם להגשמת החלום.

ויוסף במשך שלושת הפרשיות הבאות יגלה את עומק הקשר שבין האחים, הוא יתגלה רק לאחר שיחוש שהחיבור בין האחים הוא חזק ואז יצליחו כולם להגשים את החזון.

גם אנחנו שפוגשים בחורים עם חלומות צריכים לדעת לשמור על הרצון הכנה שלעיתים מסתתר בחלום, לעיתים צריכים לנתב אותו, ללמד אותם שחלום גדול הוא לא על חשבון של נערים אחרים אבל לנהוג כמידתו של יעקב אבינו ל"שמור את החלום".

הרב אריאל שיוביץ הוא ראש הישיבה התיכונית אמ"ש אלון מורה

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו