אהרוני נויבואר
אהרוני נויבואר צילום: נתנאל כהן

כמו כולם חיכיתי לבלאק פריידיי ואמרתי לעצמי: גם דולר נמוך וגם מבצעי בלאק פריידיי, זו הולכת להיות חגיגת קניות אמיתית.

כשבדקתי את המבצעים, כמו כל עם ישראל, הרגשתי מרומה. איפה המחירים המיוחדים?

מהר מאוד הבנתי שחגיגת קניות לא תהיה כאן וישראל מצטרפת לגל עליות המחירים בכל העולם שמזכיר לנו שגם אם הקורונה כבר לא בדיוק כאן, ההשלכות שלה עדיין איתנו לעוד הרבה זמן.

את הביקושים הגבוהים שנוצרו לאחר הקורונה כולנו מכירים ומבינים ויש מי שיגידו שהם זמניים ויחלפו לאט לאט.

אני רוצה דווקא להתמקד בשני גורמים מעניינים מאוד ששינו את פני מפת הסחר העולמי ומשפיעים ועוד ישפיעו עלינו ישירות לא מעט זמן.

הראשון הרי הוא הדלק, תוך כמה חודשים בודדים הדלק קפץ ממחיר שלילי לחבית, כן! מחיר שלילי! (יצרני הדלק רצו להיפטר מהמלאי שלהם כי לא היה להם היכן לאחסן אותו והעדיפו למכור אפילו במחיר שלילי) למחיר שיא של 3 שנים. איך זה קורה?

חוסר הביקוש של דלק בכל העולם בזמן הקורונה גרם למדינות שמייצרות סולר ליצר פחות ואף להפסיק לייצר בכלל , עובדים יצאו לחלת... וכל תחום יצור הדלק הואט משמעותית.

כשהשווקים נפתחו במהירות יחסית, הייצור הקיים לא הצליח לספק מענה ויותר מכך המדינות המייצרות לא רצו להציף את השוק בדלק זול מתוך שיקול כלכלי, הן מייצרות כעת רווח גדול יותר בפחות ליטרים ופחות כח אדם. מכאן, מחירי הדלק מזנקים ומשפיעים הן על כל המוצרים שחייבים דלק כחומר גלם והן על השינוע שהפך לסיפור הרבה יותר יקר.

הגורם השני השינוע עצמו. כידוע, הרבה מוצרים מיוצרים בסין והכלכלה הסינית הפכה בשנים האחרונות למרכזית יותר ויותר בעולם, חברות גדולות מייצרות בסין וצורכות מסין.

בתקופת הקורונה הסינים זיהו את המחסור הגדול במסכות, במכונות הנשמה ובציוד רפואי בכלל והמוצרים הללו תפסו את מרבית היצוא מסין. מכולות סיניות רבות שיצאו עם ציוד רפואי לאירופה, לא הספיקו לחזור ולשנע מוצרים נוספים. נוצרו פקקים עצומים בנמלים, שגרמו לשיבושי אספקה קשים בשרשרת האספקה העולמית והעמיקו את החוסרים בחומרי גלם ובמוצרים רבים.

אני מאמין שכתוצאה מהמחסור הגדול שנוצר לצד הביקושים הגוברים, נמשיך להיות עדים לעליות מחירים של מוצרים רבים בטווח הארוך. אז הבלאק פריידי הקרוב לא נראה כל כך אטרקטיבי ואולי בעצם הוא כן' למוצרי כחול לבן.

אהרוני נויבואר הוא מנכ"ל החברה לפיתוח גוש עציון

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו