הנשיא הרצוג
הנשיא הרצוג צילום: חיים צח, לע"מ

מאמר המערכת של עיתון ''הארץ'' קורא לנשיא המדינה, יצחק הרצוג, שלא לפתוח את חגיגות חג החנוכה בהדלקת נר ראשון במערת המכפלה בחברון.

לטענת "הארץ", חברון מסמלת "את כיעור הכיבוש ואכזריותו ואת האלימות והשתלטנות של המתנחלים.

''ביקור של האזרח מספר אחת במקום, שרוב תושביו הפלסטינים נאלצו להימלט ממנו מאימת המתנחלים, לנטוש את בתיהם ואת חנויותיהם ולהפוך את לב חברון הפלסטינית לרובע רפאים, הוא בבחינת לגיטימציה ממלכתית לעוול המשווע המתרחש שם מדי יום. לפני הטבח שביצע ברוך גולדשטיין וגם אחריו''.

עוד טענו בעיתון הארץ כי "האפרטהייד הישראלי" זועק בחברון: "רחובות נפרדים, שלפלסטינים אסור לצעוד בהם, כניסה אסורה במכונית לפלסטינים שעוד מתגוררים שם, מחסומים על כל צעד ושעל. אך רק לפלסטינים כמובן. אלימות והשפלות, שהן מנת חלקו היום יומית של כל תושב פלסטיני מידי המתנחלים וילדיהם ומידי כוחות הצבא ומשמר הגבול, הנמצאים בכל פינה''.

גם ביקורו של הרצוג בהר ברכה לפני כשלושה חודשים זוכה לביקורת חריפה מעיתון הארץ, "לפני כשלושה חודשים, זמן קצר לאחר שנכנס לתפקידו, מיהר הנשיא לבקר בהר ברכה — התנחלות אלימה, שתושבי הסביבה הפלסטינים מכירים את אימתה ואת אימת מאחזיה — ולהכשיר גם אותה בביקורו".

כאמור, נשיא המדינה יצחק בוז'י הרצוג ידליק נר ראשון של חנוכה במערת המכפלה בחברון, יחד עם ראשי היישוב היהודי.

חברי הכנסת מוסי רז, גבי לסקי ומיכל רוזין ממרצ הביעו אכזבה מהחלטת הנשיא להגיע לעיר האבות. ״נשיא צריך להיות דמות מאחדת. השליטה בחברון בכלל ובשטחים הכבושים בפרט שנוייה במחלוקת פוליטית חריפה ביותר", אמרו הח"כים.

''מבין כל ההתנחלויות, ההתנחלות בחברון סביב מערת המכפלה היא המקוממת ביותר. עצוב שהנשיא מעמיד אותה על ראש שמחתו״, הוסיף חברי הכנסת מהשמאל הקיצוני.

יו"ר סיעת ימינה ח"כ ניר אורבך השיב "מערת המכפלה נקנתה על ידי אברהם אבינו בכסף מלא מאת עפרון החיתי. זה מעל כל מחלוקת פוליטית. סלע קיומנו".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו