רותי חר"ן
רותי חר"ןצילום: חופשי

הרפורמה של שרת החינוך וישיבת החירום שהתקיימה השבוע עסקו במצבה המאתגר של מערכת החינוך.

מן הראוי לציין כי "מצב חירום" כפי שהוגדר על ידי הגורמים המקצועיים במערכת החינוך החל עוד שנים רבות טרום משבר הקורונה, אך הניסיון מלמד אותנו שמצבי משבר בסדרי גודל לאומיים כפי שחווינו לאורך תקופת הקורונה משמשים כקטליזטור משמעותי לשינויים במערכות ציבוריות.

כדי ליצור שינוי במצב האלימות, צריך להתבונן על המעטפת החינוכית העוטפת את התלמיד. צוותי החינוך נמצאים עם התלמידים במשך 36 שבועות שבועיות בממוצע המתפרשות על פני 6 ימים בשבוע, כאשר מחנכי הכיתות בבתי הספר היסודיים מלווים את התלמידים לאורך שעות רבות וטוב שכך.

עם זאת, כאשר התלמיד עולה לכיתות החטיבה והתיכון שעות החינוך של מחנך הכיתה מתמעטות משמעותית. בכך נוצר מצב שבו בתקופת ההתבגרות המאתגרת כל כך עבור התלמידים, מחנך הכיתה לא מסוגל להגיע במעט הזמן שיש לו לכל תלמידי הכיתה והוא מתקשה לאבחן סימפטומים התנהגותיים שידליקו נורות אזהרה הנוגעות למצבם.

בנוסף לכך, יועצים חינוכיים שאמורים לשמש ככתובת חינוכית רגשית ומרכזית לקידום האקלים הבית ספרי זוכים לתקצוב זניח של 1.7 שבועיות לכל כיתה בבית הספר, היקף שעות שבשום אופן אינו מאפשר להעניק מענה מקצועי הולם, וכדי להתפרנס באופן סביר הם חייבים ללמד מקצועות נוספים במקביל. הזמן שנותר להם לטיפוח רווחתם הנפשית של תלמידי בית הספר הוא זניח, וגורם למציאות שבה מרבית זמנם ועיסוקם בכיבוי שרפות של אירועי אלימות, במקום לעסוק בטיפול מונע וליווי חינוכי שוטף.

בבתי ספר יסודיים מצב היועצים חמור הרבה יותר; ביסודי התקצוב אף נמוך יותר ויוצר מצב שיועצים לא מצליחים להשלים משרה מלאה בבית ספר אחד ונאלצים לעבוד בשני בתי ספר במקביל. כתוצאה מכך, היועץ נוכח רק יומיים בשבוע בבית הספר ומסוגל לטפל רק באירועי קצה.

אחת ההמלצות לטיפול ומיגור האלימות היא שילוב גורמי מקצוע חיצוניים שיעניקו למנהלים כלים להתמודדות עם תופעות אלימות, אובדנות, מיניות והתמכרויות. עם זאת, אין שום סיבה לייבא כוח אדם מבחוץ, כאשר גורמי המקצוע הרלוונטיים כבר קיימים.

לשירות הפסיכולוגי ייעוצי במשרד החינוך כבר קיים מערך של יועצים חינוכיים ופסיכולוגים שעוסקים בשיפור האקלים הבית ספרי. מדובר ביועצים ותיקים ובעלי ניסיון רב שאף זוכים להכשרות מקצועיות שוטפות מטעם משרד החינוך. הם מפוטרים מדי שנה על מנת ולמנוע אפשרות לקביעות במערכת והם מקבלים שכר נמוך ביותר. לכן תחלופתם גבוהה ביותר, דבר שאינו מאפשר רצף טיפולי ובניית תהליכי עומק ארוכי טווח עבור בתי הספר.

צוותי החינוך צריכים זמן לעבוד על ההיבטים הרגשיים והחברתיים עם התלמידים ולא להיות במרוץ עכברים ולרוץ ממקצוע לימוד אחד למשנהו. לקבוע במערכת השעות שיעורי חינוך העוסקים בהיבטים רגשיים זה דבר נפלא וחשוב, אך רחוק מלתת מענה מקצועי וחינוכי הולם. לשם כך צריך גם זמן לשיחות אישיות, זמן לפתרון קונפליקטים חברתיים וטיפול באירועי חירום.

צוותי החינוך מותשים לא רק בגלל האתגרים המקצועיים הקשים עמם הם מתמודדים, אלא בעיקר בשל מבנה ארגוני שאינו מאפשר תנאי עבודה הולמים. תאפשרו לנו זמן לשוחח עם התלמידים, לטפל בבעיות לעומק, תגדילו את השעות של היועצים בבתי הספר ותייצבו את שעות ההדרכה של השירות הפסיכולוגי הייעוצי תאפשרו להם להתקיים בכבוד וכך תמנעו תחלופה בלתי פוסקת של צוותי הדרכה שהם יכולים להיות עוגן עבור הצוותים החינוכיים שמכירים מבפנים את המערכת.

רותי חר"ן, מרצה במכללת שאנן בחוג לייעוץ חינוכי, יוצרת ויועצת חינוכית באולפנית אמי"ת צפת