נגיף הקורונה
נגיף הקורונה צילום: איסטוק

ראש הממשלה נפתלי בנט מכנס היום (שישי) דיון מיוחד בעקבות זן הקורונה החדש שמקורו בדרום אפריקה והתגלה בישראל.

במהלך הדיון עלה כי אחת הנדבקות בזן החדש ככל הנראה נסעה באוטובוס מנתב"ג לאילת ו''נעלמה''. הדבר נמצא בבחינה של משרד הבריאות.

מהנתונים של משרד הבריאות על הנדבקים בזן שמקורו בדרום אפריקה עולה כי לפחות אחד מהם מחוסן בשלוש מנות של פייזר. שניים נוספים מחוסנים בשתי מנות של אסטרזנקה וג'ונסון אנד ג'ונסון.

בנט אמר בדיון כי "הווריאנט החדש מדבק מאוד, בקצב הרבה יותר מהיר מהדלתא. אנחנו כרגע ניזונים ממערכת הבריאות של דרום אפריקה, שעושה עבודה מאוד מרשימה, אבל אין לנו עדיין את מלוא המידע.

''בימים הקרובים הידע שלנו יתרחב בצורה מאוד מהירה - נדע האם הוריאנט באמת פורץ חיסוניות, באיזה קצב, האם זה קטלני יותר או לא, איך זה משפיע על ילדים וכיו"ב''.

ראש הממשלה עודכן במהלך הלילה על איתור חולה מאומת לזן החדש בישראל, "זה מטריד. עיקרון העל שלנו כרגע הוא לפעול מהר, חזק ועכשיו. בעיקר במה שנוגע לכניסות לישראל והיציאות ממנה, עד שהמצב יתבהר. כשיתבהר, נחליט מה אנחנו עושים. אנחנו כרגע בפתחו של מצב חירום, אני מבקש מכולם היערכות והירתמות מלאה לעבודה מסביב לשעון", כך בנט.

כאמור, הזן שהתגלה במדינות דרום אפריקה זוהה בישראל, אצל אדם ששב ממלוואי ונמצא מאומת לווריאנט B.1.1529.

במשרד הבריאות אמרו כי קיים חשד לעוד שני מקרים של שבים מחו"ל שעשויים להיות מאומתים לווריאנט. "ממתינים לתוצאות הריצוף שלהם והם נשלחו לבידוד".

בשלושת המקרים מדובר באנשים מחוסנים שפרטי ההתחסנות שלהם נמצאים כרגע בתהליך אימות. החקירה האפידמיולוגית נמצאת בעיצומה לאיתור מגעים נוספים.

ראש הממשלה בנט הורה לקדם רכש של ערכות בדיקת PCR שמותאמות לזיהוי מוגבר של הווריאנט החדש.

לנוכח התפשטות הזן החדש במדינות דרום אפריקה, ראש הממשלה קיבל אמש את המלצת משרד הבריאות ועל כן המדינות הבאות הוגדרו בשלב זה כאדומות: דרום אפריקה, לסוטו, בוטסואנה, זימבבואה, מוזמביק, נמיביה ואסוואטיני. זרים ממדינות אלו לא יוכלו להיכנס לישראל.

בנוסף, כל השבים לישראל ממדינות אלו, לרבות מחוסנים בחיסון שלישי, יופנו לבידוד במלוניות קורונה למשך שבעה ימים, וישוחררו לאחר ביצוע 2 בדיקות PCR שתוצאתן שלילית. נוסעים שיסרבו להיבדק יחויבו בבידוד של 14 ימים במלונית קורונה.