האלוף אליעזר טולדנו (משמאל) באוגדת עזה
האלוף אליעזר טולדנו (משמאל) באוגדת עזה צילום: דובר צה"ל

מפקד פיקוד הדרום האלוף אליעזר טולדנו התראיין בסוף השבוע לעיתון "ישראל היום" והתייחס בהרחבה לסוגיית רצועת עזה שבתחום אחריותו.

במסגרת הראיון, נשאל הקצין הבכיר על ידי הכתב הצבאי יואב לימור: "איך אתה רואה את האירוע שבו נהרג בר־אל שמואלי?".

טולדנו הגיב: "יש לזה שני צדדים. הראשון הוא שלמרות שאנחנו מדינה חזקה, אנחנו עדיין מאוימים, וגם אם זה לא איום קיומי, אנחנו צריכים להתעסק עם האיום הזה. השני הוא שהסיפור של המדיה הפך להיות מאוד דומיננטי. היום כל אירוע מצולם, ויש לו תשעה מיליון מתחקרים, שיודעים בדיוק מה קרה, והפיקו לקחים ומסקנות, ואפילו עשו שיפוט. אני אומר להם: 'לאט, תירגעו'. זה המצב, וצריך לחיות איתו. אף אחת מההיתקלויות שלי בחיים לא היתה נראית טוב אם היו מצלמים אותה".

"מה הלקח?", הקשה הכתב, והאלוף הגיב: "שזה המצב, וצריך לדעת לחיות איתו. לא תהיה פה רמת ביטחון גבוהה ואפס מחירים. אין דבר כזה. יהיו נפגעים, ויהיו הרוגים. גם בחזית וגם בעורף. ואנחנו נצטרך לדעת להתמודד עם זה, ולהתמודד עם זה בסולידריות. זה עניין מהותי."

לימור הוסיף ושאל: "מה אתה עונה לכל מי שטוען שבר־אל שמואלי הוצא להורג? הרי אתה שומע את הטענות האלה."

טולדנו: "בר־אל היה צלף מיומן, חלק מכוח מעולה של הימ"ס. הוא לוחם, והוא לוחם שנהרג בקרב, בהגנה על נחל עוז וכפר עזה. ככה אני רואה את זה. מי שרואה את זה אחרת, מפספס. אין תרגיל או קרב שאין בהם טעויות".

והיו שם טעויות?

"תמיד יש".

מה הלקחים שלך מהאירוע הזה?

"שיפרנו בעקבותיו את המכשול, ושכללנו טכניקות נוספות".

לוחמים העבירו ביקורת חריפה על הוראות הפתיחה באש.

"אני לא חושב שיש בעיה עם הוראות הפתיחה באש או שהן בעייתיות. בר־אל עצמו ירה שבעה כדורים לפני שהוא נהרג. בסך הכל היו שם 43 מטרות צליפה, שפגענו בהן. הרגנו שם ילד, והרגנו מחבל, מה שמלמד על המורכבות של האירועים האלה".

בארגון תורת לחימה שנאבק לשינוי הוראות הפתיחה באש הגיבו לדברי האלוף: "האלוף טולדנו סבור כי הציבור צריך לקבל את המחדל בו נרצח הלוחם בראל שמואלי הי"ד ו"לחיות עם המצב". אז להלן העובדות: א. עד לפני עשור מחבלים לא יכלו להתקרב לגדר, הוראות הפתיחה באש הוחמרו. ב. המחבל ברח חי, מקומו וזהותו ידועים לאלוף.

הבעיה היא שהמחבלים מקבלים חסינות גבוהה, והנשק העוצמתי שבידי חיילינו המוסרים נפשם - מעוקר על ידי הוראות לקויות ומוסר מעוות מבית הפצ"רית. אנו מאוד מעריכים את האלוף אך חבל שעושים אידאליזציה לחולשות", חתמו בארגון.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו