צבי סוכות
צבי סוכותצילום: ערוץ 7

אם אתם לא יודעים לשלוט בעצמכם אל תבואו לגבעות. פשוט לא.

זה נושא שפחות נעים לדבר עליו אבל לפעמים אין ברירה. ונכון.. יש קמפיין צבוע ומכוער שמשתמש באלימות חריגה משולי השולים של ההתיישבות כדי להילחם בכולנו.

ההסתה הזו היא בהחלט משהו שאנחנו חייבים קודם כל לא לספור בדרך וכמובן להילחם כדי להפוך את התמונה. אבל כל זה לא רלוונטי לנושא עצמו. אסור שיהיה רלוונטי.

זה אינטרס שלנו. על האלימות צריך לדבר. בלי קשר לשום קמפיין. ובלי שום קשר לעוולות של אנשים אטומים או רעים במערכת.

מי שמתרגל להפעיל אלימות לפי שיקול הדעת שלו לא עוצר באוייבים, זה ממשיך מול כוחות הביטחון, מול הממסד בהתיישבות ובסופו של דבר במקרים רבים לחיים האישיים. לצערי אני מכיר יותר מידי מקרים כאלו.

ועוד לפני שנדבר על הנזק הטקטי והאסטרטגי שהאלימות גורמת למפעל ההתיישבות, מוסרית ולפי איך שרוב מוחלט מלומדי התורה תופסים את התורה האלימות הזו פשוט פסולה.

לגיטימי להפעיל אלימות רק בשני מצבים: או שאתה איש כוחות הביטחון שקיבל מהציבור את הסמכות להפעיל כח כדי לשמור על הביטחון או שאתה/מישהו לידך בסכנה מוחשית. כל השאר פשוט אסור. אין שום אפשרות לקיים מדינה וחיים משותפים כשכל אחד מחליט לבד מתי נכון להפעיל אלימות. מציאות של "כל דאלים גבר" היא המתכון לפירוק המדינה היהודית. זה העיקר וזה לגמרי מספיק בשביל הקומץ הקטן שמפעיל אותה להפסיק.

ועכשיו לנזק הטקטי והאסטרטגי להתיישבות: כל התחמושת של שונאי ישראל היום נגד ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון מגיעה מהאלימות הזו. ממש כולה. זה גורם לנזקים בהקפים אדירים למדינת ישראל כולה ולהתיישבות בפרט. כשערוצי התעמולה בישראל ובעולם בצורה צבועה ומניפולטיבית מנפחים ומשתמשים בתמונות הללו כדי לחזק את מה שהם מנסים לעשות במילא - להשניא את ההתיישבות היהודית ביו"ש ברחבי העולם.

אין מקום לתירוצים. אז מה אם המדינה לא מטפלת כמו שצריך בטרור, הורסת בתים ביו"ש מידי פעם, לא נותנת לבנות כמעט, לא אוכפת מספיק בניה ערבית, התקשורת במילא צבועה ויש שוטרים אלימים. הכל הכל נכון וחייבים להתמודד עם כל זה בשיא הרצינות. להתאמץ, לצאת מאזור הנוחות ולשנות מציאות בכלים הקיימים. זה לגמרי אפשרי.

התמודדות באמצעות אלימות פיראטית היא אפילו לא פיתרון לטווח הקצר כיום. היא חד וחלק פסולה ויורה ברגל של כל ניסיון למאבק יעיל בדברים החשובים.

להילחם על ארץ ישראל זה להיות בסיירת מובחרת ובסיירת מובחרת אין מקום לתירוצים. מי שעובד מהבטן לא יכול להיות חלק מהסיירת. צבא שיקח לסיירות כל מי שרוצה ינוצח בקלות.

יש כאלו שתומכים אידיאולוגית באלימות. לא הרבה אבל יש. כוונותיהם טובות זה בטוח אבל מי בהתיישבות שמסכים שהאלימות מזיקה, צריך לקבוע את הגבולות בצורה ברורה - אנחנו במערכה קריטית על עתיד השטח ביהודה ושומרון ומכאן לעתידה של מדינת ישראל כולה. מי שמקים גבעות ולא יודע לעשות את זה בלי לפעול מהבטן עדיף שלא יקים.

אנחנו חייבים לאהוב מאוד את הרצון להיות שותפים בבניין הארץ אבל חייבים גם לקבוע את הגבולות בצורה ברורה.

רובם המוחלט של התושבים בחוות, בגבעות, ובמאחזים אינם אלימים. הם מוסרים את הנפש על ארץ ישראל כפשוטו ממש, מחזיקים מאות אלפי דונמים של המולדת היהודית, נאלצים פעמים רבות להתמודד עם הריסות ולעיתים בכוחות עצמם מול איומים ביטחוניים עד שמגיעים כוחות הביטחון. בעיני הם ראויים לכל הערצה. גם כשמכפישים אותם בלי סוף בתקשורת ובעולם.

צפו בסרט המושלם והנדיר על גבעת הנערות כדי להבין מה באמת קורה בגבעות לא אלימות. אנחנו רוצים להתיישב בכל מרחבי הארץ בלי לחשוש שמישהו יחליט בכח להעניק לנו תדמית אלימה. רוצים להיות מסוגלים לקרוא לנקמה של המדינה אחרי פיגוע בלי לחשוש שאנשים יפרשו את זה כנקמה פרטית.

וכן. נכון גם שהייתי שם. בדיוק בגלל זה אני יודע כמה חייבים שהגבולות יהיו ברורים לכולם. מחנכים והורים, אל תשלחו את הנערים למקומות בהם הגבולות אינם ברורים. ברובן המוחלט של הגבעות הגבולות ברורים.
רק ככה נצליח.

מי שלא יודע לשלוט בעצמו שלא יבוא. אין ברירה.