בית ראש הממשלה
בית ראש הממשלה צילום: נתי שוחט, פלאש 90

עצי הפרי בגינה, המבנים השונים, מדרכות, קירות אבן ומשרדים - המיקומים של כל אלה בבית ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים היו חשופים לכל דורש באתר עיריית ירושלים.

בעיתון "ידיעות אחרונות" דווח כי כל הפרטים האלה מסווגים לחלוטין, בדיוק כמו שבמפות שמציגה גוגל המתחם כולו מטושטש. אבל באתר עיריית ירושלים נמצאו מסמכים הכוללים שרטוטים מדויקים ותמונות של המעון הרשמי נכון לשנת 2011, והוסרו רק לאחר בקשת תגובה של “ידיעות אחרונות”.

השרטוטים ההיקפיים והתצלומים הרגישים של בלפור הועברו לעירייה כחלק מהצעדים המחייבים בהליך בקשה להיתרי בנייה. עד כה, לא הוגדר בית ראש הממשלה כאתר ביטחוני, ולכן הליכי התכנון של המתחם עוברים אישור של עיריית ירושלים וועדות התכנון, כמו כל תוכנית בנייה אחרת בעיר. בפועל, רק בגלל צורך בשיפור פני המתחם המוגדר כאתר מאובטח - פרטיו נחשפו לציבור.

כאמור, בעקבות פנייה של “ידיעות אחרונות” - משרד רה”מ העביר דרישה לעיריית ירושלים להסרת המידע. במשרד רה"מ הגיבו: "נראה כי מדובר בתכניות שהועברו לפני כעשרים שנה. אגף הביטחון במשרד ראש הממשלה מבצע בדיקה של הנושא".

מעיריית ירושלים נמסר: “כל היתרי הבניה מפורסמים באתר העירייה כדבר שבשגרה. התקבלה דרישה ממשרד ראש הממשלה להסיר את המידע וכך נעשה”.