בועז קוקיא
בועז קוקיא צילום: חזקי ברוך

מחר (שני 9:30) בבית המשפט המחוזי בבאר שבע ייפתח שלב הוכחות במשפטו של הסייען בפיגוע בו נרצח לפני בדיוק ארבע שנים סמל רון קוקיא הי"ד. הסייען מבקש לאפשר לו לעבור למעצר בית. אביו של רון, בועז קוקיא, נערך לדיון מחר ומבקש מהציבור להצטרף אליו ולהגיע לשערי בית המשפט.

בראשית הדברים מזכיר קוקיא את מהות הפעילות עליה עומד לדין המחבל, אחיו של הרוצח שביצע את פיגוע הדקירה בו נהרג בנו, רון. המחבל יחד עם אחיו תכנן פיגוע חטיפה ודקירה של חייל. יחד ביצעו השניים סיורים לחיפוש ואיתור קורבן פוטנציאלי.

בועז מציין כי הפרקליטות עמדה בנחישות על ערעורה לבית המשפט העליון על הגדרת המעשה כניסיון רצח ולא כקשירת קשר בלבד, כפי שנכתב בכתב האישום הראשוני. "אנחנו עדיין מחכים להחלטת בית המשפט העליון בעניין".

"האח הזה סייע אחר כך גם להסתיר את הסכין ומובן שלא חשב להסגיר את אחיו", אומר קוקיא המציין כי בתחילת הדרך קיבל המחבל הגנה של סניגור פרטי שבחר לעזוב את התיק ובמקומו מונה סניגור ציבורי על חשבון משלם המיסים, מה שנראה בעיניו הזוי לחלוטין, במקום לדרוש מהמשפחה למצוא לעצמה עורך דין אחר.

בהקשר זה הוא מציין את משיכת הזמן בידי הסניגור שהצליח במשפטי זוטא על תרגילי החקירה שבוצעו במרשו ועל עינויים שכן או לא היו בחקירתו, להגיע למצב בו רק ארבע שנים לאחר הפיגוע הרצחני מתחיל השלב המהותי של המשפט. בועז קוקיא מעיר שסניגורים ציבוריים מקבלים שכר על פי מספר הדיונים בהם הם השתתפו, עובדה שככל הנראה גורמת להם לרצות להאריך את ההליך המשפטי ככל הניתן.

בועז חושש שבית המשפט יקבל את בקשת המחבל לעבור למעצר בית עד להשלמת ההליך המשפטי נגדו, ולמעשה הדברים תלויים באישיותם ותפיסתם של השופטים. "יכול להיות שהשופטים יהיו רחמנים", הוא אומר ומזכיר כי גם שופטים צבאיים התגלו כמי שחיפשו ומצאו דרכים להקל בעונשם של מחבלים, וזכור המקרה בו נקבע שדקירה לא הייתה בגדר ניסיון רצח, אלא בגדר חבלה חמורה משום שהסכין לא הייתה מספיק ארוכה.

לדיון שיתקיים מחר מתכוון בועז להביא מכרים מהעיר ערד, מכרים בדואים המתנגדים למעשה הרצח, קציני צה"ל ואנשי תנועת 'אם תרצו' המלווים אותו "שיבואו לראות איך מתנהל משפט של סייען למחבל". הוא קורא לציבור הרחב להגיע, גם אם בשל מגבלות הקורונה לא ניתן יהיה להיכנס לבית המשפט עצמו. "אני רוצה שהשופטים יידעו שגם אחרי ארבע שנים עדיין אכפת לציבור ואכפת למשפחה".

קוקיא מספר כי במשפט מקביל לאביו של הרוצח הנאשם בהסתרת שב"חית, אשתו שהובאה מעזה והיא אימם של צמד המחבלים, השופט ניסה לשכנע אותו להרפות מהסיפור ולא להתעקש על ענישה חמורה. "אמרתי לו שאני מחויב לבן שלי ולהרתעת אחרים. לא יתכן שאנחנו לא מרתיעים".

חלק מפעילותו להעמקת ההרתעה הישראלית למניעת הפיגוע הבא הוא גם בפעילותו ב'בוחרים בחיים', "אנחנו פועלים לחבילת הרתעה, להחמיר את תנאי הכליאה של מחבלים, לחדש את עונש הגירוש, לאפשר שלילת אזרחות למחבלים ישראליים, מה שהיום בג"ץ מונע, ועוד. הדרך עוד ארוכה עד שהרשויות בישראל יישמו חבילת הרתעה שתפחית את הטרור. אנשים יינצלו מפציעה וממוות".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו