סופיה שילוב  בין מודרני לישן
סופיה שילוב בין מודרני לישן צילום: קובי פינקלר

בית אבן היסטורי יפהפה מסוף המאה ה- 19, השוכן במורדות העיר טבריה, מספר לנו את סיפורו של מלון חדש בטבריה, המשלב בין בית הממשל התורכי, בית החייל בטבריה ומלון מודרני וחדיש. מלון סופיה.

כותלי המבנה מספרים את ההיסטוריה והמורשת המפוארת שהתרחשה במקום וקורות האנשים שחיו ועברו בו.

היו אלו ראשי הקהילה המכובדים של טבריה, עוברי אורח ידועים מארצות רחוקות שחצו את המזרח התיכון ואפילו חדרו של רבי חיים אבולפיה זצ"ל, רבה הראשון של טבריה המתחדשת.

שמו של המלון נטוע בהיסטוריה המשפחתית של בעלי המלון, מר ראובן סרוגו ז"ל.

סופיה, אימו של ראובן, יצאה למסע ארוך מהעיר דמשק שבסוריה, לארגנטינה כדי לפגוש את בעלה לעתיד אותו לא הכירה. בדרך, עצרה בארץ ישראל על שפת אגם טבריה. כדי להנציח את זכרה – נקרא המלון על שמה.

סיפור המעשה תחילתו ב-1961, בעיר דמשק כאשר היעד ארגנטינה – לשם יצאה סופיה בכדי לפגוש את בעלה לעתיד, אותו לא הכירה. בדרכה עברה בטבריה – והחליטה להאריך את שהותה במקום ובסביבתו. בזיכרונותיה הקפידה להזכיר לטובה את בית האבן ההיסטורי, כיוון שבתקופת השלטון העות'מאני שימש המבנה כבניין ממשלתי בו החתימו פקידים, סוחרים ואזרחים מסוריה, לבנון וירדן את תעודות המסע שלהם והתקיימו בו אירועים ציבוריים היסטוריים בעיר.
ילדי המשפחה גדלו על סיפורי סבתא סופיה מימי ילדותה ונעוריה בדמשק שהיו על טיוליה אל "אגם טבריא" ועל "בית הממשלה" (מלון סופיה) אליו הגיעה עם משפחתה כדי להחתים את תעודת המסע וגם כדי לשלוח מברק למשפחה בדמשק כשהחליטו להאריך את שהייתם.
לאחר שנים רבות בארגנטינה, החליטה אם המשפחה לעלות בחזרה לישראל יחד עם כל ילדיה. בניית מלון זה מהווה סגירת מעגל אישית ומיוחדת עבור המשפחה שבחרה לקרוא למלון החדש שהוקם – סופיה.

המבנה המשוחזר מהווה כיום עדות חיה להיסטוריה המפוארת של טבריה ושל יהדות סוריה. יצחק, ראול, יואב וסופי, נכדיה של סופיה, הקפידו על כך שינקו כל אבן בזלת שעל קירותיו, שיחזרו את הקשתות הקמורים בסגנון טורקי עתיק, ייצרו את חלונות העץ מחדש ואת מעקות המתכת עם עיטורי הבדיל בעבודת אומן מיוחדת, ליטשו וניקו כל מרצפת צבעונית היצוקה ביד, מרצפות מעוטרות שיוצרו בעבודת אומן ביד במפעל בגדדי אשר בדמשק.

'כשחפרו את היסודות גילו את האריחים הישנים מתקופת התורכים ואותם השאירו כמזכרת לאותה תקופה' מספרת אווה מנהלת השיווק.

במלון החדש, מתחם ספא מפואר הכולל את החמאם הטורקי המיוחד ובו " חלום חמאם" - טיפול ייחודי בחמאם תורכי, בו נעשה טיפול מפנק המתחיל בקרצוף סבון נוזלי וליפה לכל הגוף, זאת לצד היצע טיפולים עשיר.

במתחם, מסעדה שמגישה מטבח גלילי מחומרי גלם מובחרים ובריכות שחייה שמסתיימות בקו האופק. העיצוב מרהיב. החל מהחדרים, המזוזות הקבועות בקיר, מחיצת המתכת בחדר האוכל וכמובן בית הכנסת מורשת ראובן.

אפילו בית המזוזה בעיצוב מודרני
צילום:קובי פינקלר

כל החדרים בנויים עם מיטב הטכנולוגיה וגולת הכותרת היא הגג בקומה ה-7. קחו פסק זמן וכנסו. אם עיתותיכם בידכם, שבו עם מנהל המזון והמשקאות ותשמעו סיפור יפה. בחנוכה יש מבצע עם חבילה אטרקטיבית למשפחות כולל 2 ילדים בחדר הורים חינם.

מלון חדש ישן בעיר הקודש טבריה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו