המפגינים מול המוצב
המפגינים מול המוצבצילום: אוראל גורפיינקל

בשעת הדלקת נר ראשון של חנוכה הגיעו תושבים מישובי גוש עלי-שילה למפגן מחאה מול המוצב שבו קיימו שר הביטחון והרמטכ"ל טקס הדלקת נר חנוכה, בדרישה להשבת הביטחון לצירי התנועה והפסקת יידויי האבנים אותם חווים התושבים מדי בוקר.

שניים מהתושבים הופתעו כאשר התבקשו להיכנס אל המוצב על מנת לפגוש את הרמטכ"ל ושר הביטחון ולשטוח את תחושותיהם וטענותיהם. שוחחנו עם אחת מהם, רבקה מדמוני, תושבת מעלה לבונה.

"כבר חודש אנחנו יורדים לצמתים שבהם זורקים את האבנים. זו ההפגנה החמישים במספר", מזכירה מדמוני ומציינת כי במפגנים הללו "שותפים ילדים מבוגרים נשים וגברים, כל גווני האוכלוסייה, כי זה נוגע בכולנו. לא מדובר במאבק אלים, אלא מאבק מסודר שמכבד את כוחות הביטחון ואותנו".

בדבריה מוסיפה ומדגישה מדמוני כי את המאבק מובילים המבוגרים הדורשים פתרון של ממש. המבוגרים המוחים ומארגני המחאה משתפים אמנם ילדים ובני נוער באירוע, אך הם עצמם נמצאים בשטח ולא מייצרים ואקום ארגוני. "המבוגרים מובילים את המאבק ואת השיח ודורשים פתרון מסודר ולא נותנים לנוער להוביל את זה. חשוב לנו שהנוער יידע שאנחנו נאבקים למענם".

עוד שאלנו את מדמוני אם ההפגנות שאליהם יוצאים התושבים בפאתי הכפרים שמהם יוצאים מיידי האבנים אינן כרוכות בחשש של ממש לביטחונם. זאת בעיקר כאשר מדובר בכפרים מהם יצאו מי שאינם חסים על חיי אדם כאשר הם מיידים בקבוקי תבערה ואבנים לעבר כלי רכב של יהודים. מדמוני אינה מתכחשת לרגש הפחד ואומרת כי אכן "יש פחד, אבל בחרנו לגור במקום כזה. אנחנו לא מתעלמים מרגש הפחד, אבל יודעים להגיד שכשעם ישראל מרים ראש ומשדר כוח ופועל ללא תבוסתנות, הצד השני מבין את זה. אנחנו רואים את השפה שהשכנים שלנו מבינים, שפה של כוח וכבוד. כשאנחנו מגיעים אנחנו מבהירים שנילחם על מה שחשוב לנו. לא זורקי אבנים ובקבת"בים ירתיעו אותנו. לא ניתן לפחד לשתק אותנו".

על המפגש עצמו עם השר גנץ ועם הרמטכ"ל מספרת מדמוני כי אכן הייתה זו הפתעה שלא תוכננה מראש. להפגנה הם יצאו מתוך מגמה להשמיע את קולם ולקוות לטוב ולא מתוך ידיעה שאכן יהיו נציגים שיוזמנו לשיחה עם כוכבי וגנץ. "הופתענו לטובה. זה היה מאוד מרגש מבחינתנו וחשוב", היא אומרת ומספרת כי אמנם היא עצמה לא הייתה בסוד ההתארגנות לקראת הפגישה הספונטאנית, אך בנדה, התושב הנוסף שעמו נפגשו הרמטכ"ל והשר, הוא חלק מוועד פעולה שמוביל מפגשים קודמים שהתקיימו עם קצינים בכירים בגזרה ועם ראש המועצה בניסיון לפתור את המצוקה. להערכתה "והם הבינו שמדובר במחאה מכובדת שמבקשת להשמיע את הקול שלנו".

"הסברנו שמבחינתנו זה לא טרור עממי. זורקי האבנים הללו היו משועממים לפני חודש וחצי באותה מידה כמו היום והסיטואציה לא השתנתה. למישהו יש אינטרס להבעיר את השטח. מישהו מפעיל את הנערים הללו", אומרת מדמוני. "אני לא מבינה בביטחון, אבל ידוע שיש מאבקים בין החמאס לרש"פ. אבו אזן בבריאות לא יציבה וכו', אבל הסיבה לא משנה. אני רוצה שהילדים ייסעו בביטחה לבתי הספר, שהבת שלי לא תגיד בבוקר שהיא רוצה להישאר בבית כי יש לה כאב בטן כשברור לי שאין לה כאב וזו רק החרדה".

על המענה שקיבלו מהרמטכ"ל והשר מספרת מדמוני: "כוכבי אמר שהוא לוקח על עצמו גיוס כוחות וכו'. הם הקשיבו לנו, אבל תכל'ס אני מחכה לשינוי ולהפסקת האבנים ובקבוקי התבערה. גנץ הקשיב ודיבר על כך שצריך להגן על הישובים המאושרים".

עוד היא מספרת: "העלינו גם את עניין היחס של המשטרה כלפינו. נפגשנו בשוטרים שמקללים ונוקטים באלימות לא מוצדקת כלפינו. אנחנו תושבים שרוצים שלווה ולא להבעיר את השטח. נושא נוסף שהעלינו בפניהם הוא הטרור השקט של הרש"פ שבונה פה בית ופה וילה ומשתלטת על השטחים. אנחנו דורשים מענה והתייחסות ומקווים לשינוי".

מדמוני מדגישה כי כפי שניתן אולי לשער בפגישה עצמה לא ניתן מענה של ממש לדרישות והטענות, והמבחן יהיה מבחן השטח בימים הקרובים. "אני מעריכה את כוחות הביטחון. הם עושים המון. עוד קודם לכן המח"ט נפגש אותנו ונתן לנו סקירה על הפעילות שלהם. היה מאוד מכבד ומוערך לפגוש אותנו ולשמוע אותנו. אנחנו חשים הערכה מאוד גדולה, אבל המבחן יהיה בשטח. מבחינתנו זה עוד צעד בדרך לחיים נורמאליים שקטים ושלווים".