עימות בין כסיף לבן גביר בדיון על תכנית הלימודים במזרח י-ם באדיבות המצלם

מהומה בוועדת החינוך: חברי הכנסת איתמר בן גביר ועופר כסיף התעמתו בדיון על תכנית הלימודים לבתי הספר במזרח ירושלים.

ח"כ כסיף אמר: "אונר"א לא מחויבת לוועדה וכפופה לנציבות האו"ם". בן גביר אמר לו: "לשיטתך אף אחד לא מחויב לכלום". כסיף: "ירושלים נמצאת תחת כיבוש". בן גביר: "אז לך לסוריה".

כסיף ממשיך: "ירושלים הפלסטינית היא תחת כיבוש ולכן אני וחברי לא מכירים בזכות לקבוע שם תכני חינוך אבל מחויבים לתקציבים".

בן גביר זעם: "אני לא מבין את התפיסה המעוותת הזאת, כן מחויבים לתקציבים אבל לא מחויבים לפיקוח על תכנים".

כסיף המשיך בדבריו: "נניח שמורה סרח". בן גביר פנה בשלב זה ליו"ר הוועדה שרן השכל: "את צריכה לתקן אותו, לא אני, הבן אדם הזה הוא פשוט אויב. הוא מדבר על מורה שרצח". כסיף התגונן וטען שאינו מדבר על מקרה ספציפי.

הדברים נאמרו בדיון שיזמה יו״ר ועדת החינוך, התרבות והספורט ח״כ שרן השכל על תכניות הלימוד בבתיה״ס במזרח ירושלים בעקבות רצח אליהו קיי על ידי מחבל שלימד בבית ספר מוכר אך לא רשמי.

ח"כ השכל אמרה: "ביקשתי לקיים את הדיון הזה לאחר הפיגוע המזעזע של אליהו קיי ז"ל בשבוע שעבר, כשנודע שהמחבל שרצח אותו היה מורה בבית ספר במזרח ירושלים. התעוררו הרבה שאלות לגבי הפיקוח של משרד החינוך על מוסדות חינוך במשרד ירושלים, ואנחנו מבקשים לקבל עליהן מענה ממשרד החינוך".

מאיר שמעוני, מנהל מחוז ירושלים במשרד החינוך: "מערכת החינוך במזרח ירושלים מאוד מורכבת: במזרח העיר קיימים 197 בתי ספר; 732 גני ילדים; 6000 עובדי הוראה; 113,000 תלמידים כולל בחינוך הפרטי. כ-50% מוסדות חינוך רשמיים ו-50% שייכים ל'מוכר שאינו רשמי'".

עו"ד לירון ספרד, יועץ משפטי במחוז ירושלים של משרד החינוך: "כל בקשה לרישיון להקמת מוסד חינוך נבדקת במשרד החינוך. כשיש מידע שלילי על גוף הוא מטופל בצינורות המקובלים".

במהלך הדיון מנכ"ל מרכז בדין לחקר המזרח התיכון, דוד בדין שאל את נציגי משרד החינוך האם יש פיקוח על תוכניות הלימוד של אונר"א במזרח ירושלים ונענה בשתיקה צורמת. לדבריו, "השקר נחשף, בניגוד לדברי נציג אונר"א בקונגרס האמריקאי לפני כחודש, אין פיקוח ישראלי על הנעשה במרבית מערכת החינוך במזרח ירושלים", מדגיש בדין ומוסיף שגם נציגי מרכז בדין בשוויץ, בריטניה וארה"ב שמעו מנציגי אונר"א שיש לכאורה פיקוח ישראלי על התכנים, מה שכאמור מתגלה כשקר".

בדין מדגיש שנציג אונר"א סירב להגיע לוועדה ואמר, "אין לי ספק שהם סירבו כי הם יודעים שהם ייצאו שקרנים וחוצפנים"