עוברים דרך הפרצה בגדר
עוברים דרך הפרצה בגדר צילום: מטה המאבק כביש 55

שב"חים פלסטינים מציפים את כביש 55 בשומרון, ונכנסים לישראל מתחת לאפם של כוחות צה"ל והמשטרה, ומסכנים את תושבי האזור כולו.

ח"כ מיקי זוהר מהליכוד יזם דיון בנושא בוועדה לביטחון פנים וועדת החוץ והביטחון.

יו''ר ועדת חוץ וביטחון ח"כ רם בן ברק (יש יעתיד) הודה בדיון: "יש לנו בעיה רצינית בקו התפר ויש לנו בעיה בגדר הביטחונית שהיא פרוצה. מדינת ישראל צריכה לקבל החלטה אסטרטגית שכל כניסה תהיה רק במעבר מורשה. כל כניסה לא מורשת יכולה להסתיים ברצח או שוד''

''לא הכרתי את הבעיה עד שח"כ זוהר אמר לי ואין ספק שצריך להביא לשם לפתרון", סיפר בן ברק.

יו"ר הוועדה לביטחון פנים ח"כ מירב בן ארי (יש עתיד) מתחה ביקורת על צה''ל שלא הגיע לדיון ושלח נציגים ב"זום". בנוגע לשב"חים אמרה בן ארי: "בשטח המצב נראה רע מאוד. מדינת ישראל ששומרת טוב על הגבולות שלה בצפון והדרום עם הרחפנים אבל לאורך כמה ק"מ עוברים אלפי פלסטינים ובעיקר במעבר מיתר. באמת רובם באים לחפש עבודה אבל יש ביניהם גם גורמי טרור''.

על כביש 55 המוביל מכפר סבא לשומרון אמרה בן ארי כי ''הכביש הזה הוא סכנת חיים וביטחונית יומיומית''.

'אין כלים, הגדר פרוצה'

ח"כ מיקי זוהר שיזם את הדיון אמר: "יכול להיכנס אדם שרוצה לבצע פעילות טרור ויש את הנושא של הטרדות מיניות, ויש תחושה של חוסר ביטחון של כל מי שגר או נוסע באזור הזה. אם לא נצר את הצעדים של אותם שב"חים זה יעלה במחיר של חיי אדם. אני מקווה שמערכת הביטחון תפתור את הבעיה ותסגור את הגדר".

ח"כ אורי מקלב מיהדות התורה: "תושבי עמנואל פנו אליי והם חשים בסכנה. הביטחון האישי של כל התושבים ומי שנוסע בכביש 55 נפגע. במחסומים ישראלים עומדים שם שעות רבות ומצד שני מסביב הכל פרוץ ויש מלא כבישים עוקפים שדרכם השב"חים עוברים''.

כביש 55 רוני בר

שי רוזנצוויג, ראש מועצת אלפי מנשה, הקריא בדיון מכתב שכתב לשר הביטחון: "אני כותב לך מדם ליבי. בכביש 55 נזרקו שני בקבוקי תבערה על ישראלים. בשנתיים האחרונות יש בכביש 55 יותר זריקות אבנים, בקבוקי תבערה ושולפים אנשים מהמכוניות וגונבים אותן, תאונות דרכים. אנא בני תחזירו לנו את הביטחון. כאבא, הבת שלי יובל מפחדת לנסוע בכביש. זה במשמרת שלנו".

מפקד מרחב מנשה נצ"מ איתן מנשה הדהים את משתתפי הדיון: "אם אני תופס שב"ח אני לא יכול לעשות נגדו כלום. רק בפעם החמישית אני יכול להגיש נגדו כתב אישום. מציאות ללא גדר או חומה שמאפשרת לכל שב"ח להיכנס מביאה אותנו למצב לא טוב".

רוני גבריאל שהקים "משמר שכונות" בראש העין קרא לתושבי השומרון וקו התפר לנהוג כמוהו: "אני קורא לכל ראש רשות - תקימו משמר שכונות ואל תחכו לצבא או המשטרה. היתה לנו כניסה של 6000 שב"חים רובם למטרות טרור ופלילי והטרדות מיניות, החוצפה והתעוזה מגיעים לשיא. אנחנו רוצים כיתת כוננות או שתהיה כאן מלחמת אזרחים. אם המצב לא ישתנה אנחנו האזרחים ניכנס לצד השני''.

ח''כ בן ארי הסתייגה מדבריו: ''המצב קשה אבל לא נאפשר להקים מליציות אזרחיות''.

רפאל לוי תושב ראש העין ביקש להעיד בוועדה: "לפני שנה וארבעה חודשים נפצעתי בפיגוע וחטפתי 28 דקירות והייתי במצב אנוש ואני כאן בנס. אני כאן כדי להשמיע את הזעקה של התושבים שלי. היה לי מאבק עם מחבל בקומה של הבית שלי במשך רבע שעה. ידעתי שאני לא יוצא חי ובנס נשארתי בחיים. היום הבית שלי כמו מבצר, עם מצלמות וכלב. יש לי עוד שיקום ארוך''.

ראש מועצת קרני שומרון, יגאל להב, אמר בדיון: "ביו"ש יש פי שישה תושבים מהנגב ואין כוחות שישמרו על התושבים. דיברתי עם שר האוצר ואני מקווה שהכסף לכביש 55 יעבור אך לא תכננו טוב את הכביש. אין משילות.

"שב"חים עוברים בלי בקרה והתושבים ישראלים עוברים במחסומים עם בקרה. נתנו עכשיו עשרת אלפים אישורי עבודה לפלסטינים אבל לא סידרו להם תחבורה והם עולים לתחבורה של הישראלים שמביאים לבעיות רבות'', הסביר להב.

יו"ר ועדת חוץ וביטחון ח"כ רם בן ברק סיכם את הדיון: "אנחנו במגה אירוע ביטחוני ומחדל עצום של שנים. תוך עשר שנים חייבים לסיים את כל הגדר הביטחונית ולסגור כל פרצה".

יו"ר הוועדה לביטחון פנים ח"כ מירב בן ארי סיכמה גם היא: "יש פה הרבה יאוש. יש לנו משימה והיא להציל את המדינה. אין לתושבים ביטחון, אין הרתעה, אין משילות. לא יהיו מליציות חמושות במדינת ישראל''.