'אין כלים, הגדר פרוצה'

מצוקתם של תושבי הישובים הסמוכים לקו התפר הועלתה היום בדיון מיוחד שהתקיים בכנסת סביב ההתמודדות עם תופעת השב"חים והשלכותיה.

יגאל דילמוני, מנכ"ל מועצת יש"ע, יוא מהדיון מוטרד אך שמח על עצם העלאת הסוגיה לסדר היום והניסיון להתחיל ולטפל בתופעה, אך מודאג לנוכח היעדר הכלים להתמודד עם השב"חים שהפכו מכת מדינה הרבה מעבר לתחומי יהודה ושומרון.

"מבחינתי שיורידו את כל הגדר", הוא אומר, "אבל אי אפשר להשאיר גדר פרוצה ולצפות שתהיה הרתעה. שב"חים ומחבלים יכולים לעבור שם וכך גם שודדים גנבים ואנסים כי אין הרתעה, אז או שבונים ומשלימים את הגדר או שמורידים אותה לגמרי ונכנסים לתוך הכפרים והבתים שלהם ועוצרים את כל הפורעים והאלימות הערבית שגואה".

רני גבריאל, איש משמר השכונות של ראש העין, השתתף גם הוא בדיון, והוא מספר כי להתרשמותו המצב אינו צפוי להגיע לפתרון ולתחושתו לצבא אין מענה והצבא יחד עם המינהל האזרחי מאפשרים השתלטות על שטחים מזרחית לראש העין והתעוזה הפלשתינית הולכת וגדלה. לראשי רשויות בגזרה זו הוא ממליץ להקים ארגונים דומים לארגון שהוא עצמו הקים ויחד יוכלו ארגונים אלה להתאמן ולהיערך מול התופעה.

גבריאל מספר על אירועי חסימת כביש 5 בידי פורעים פלשתינים ובהמשך אף התנכלות לניידות משמר הגבול עד כדי הפיכתן. "אנחנו לא יכולים להפקיר את המשפחות שלנו ואת הילדים שלנו להטרדות. אני מציע להתעורר. הצבא לא איתנו והמשטרה בסד"כ של שלושים אלף איש בסך הכול. במצב הלאומנות של ערביי ישראל אנחנו בהתלקחות של מלחמת אזרחים. אנחנו הולכים לקראת מלחמת אזרחים ומי שיש לו שכל, שיעיר את כל הגורמים".

רפאל לוי, תשב ראש העין, מספר על הקלות הבלתי נסבלת בה הותקף ונפצע בפיגוע דקירה במרכז עירו, אירוע ממנו יצא בנס ולאחר שנדקר 28 דקירות בידי שוהה בלתי חוקי. "לקח לי כרבע שעה להיאבק אתו עד שהנסתי אותו, ולקח לי עוד שלוש שעות וחצי להגיע לכיוון הלובי, שם פגשו אותי ופינו אותי לבית החולים במצב אנוש".

דלמוני מספר על גל הטרור הגואה בשבועות האחרונים. "צריך לתגבר את כוחות צה"ל באזור הזה. אסור לדלל את הכוחות אלא להגביר את הסד"כ ביהודה ושומרון, לתת עוד חיילים על הכבישים ובעמדות מפתח. עוד פעילות אקטיבית בכפרים תוריד את האלימות הערבית נגד ישראלים ביהודה ושומרון. זה גם יעשה טוב לערבים שגם הם סובלים מהשב"חים ומהאלימות".

דברים קשים אומר רני גבריאל על תחושותיו בדיון בו השתתף. הוא קושר את דבריו לפרשות השבוע וסיפור מכירת יוסף בידי אחיו, ואומר כי התחושה היא ש"מכרו אותנו לישמעאלים. לצערי זה בגנים שלנו, שאח מוכר את אחיו. אם אתה מרגיש שאח שלך מוכר אותך אתה צריך להתנהג כמו יוסף, לשרוד ולדאוג לכך שאף אחד לא יוכל לפגוע בך. אנחנו לא יכולים להתנהג בצורה גלותית".