איתן
איתןצילום: באדיבות המשפחה

בית המשפט העליון דחה היום (שני) את בקשת הערעור של משפחת פלג וקבע כי הילד איתן בירן ששני הוריו נהרגו באסון הרכבל באיטליה במאי האחרון, יוחזר לאיטליה תוך שבועיים.

בהחלטתו דחה בית המשפט את ערעורו של הסב שמואל פלג אשר ביקש להשאיר את הילד בחזקתו בישראל.

השופט אלכס שטיין כתב בהחלטתו כי "במקרה דנן, לא ניתן לחלוק על כך שמקום מגוריו הרגיל של הקטין, עובר לחטיפתו לישראל, היה באיטליה. הקטין התגורר באיטליה כמעט כל חייו. מקרהו אינו דומה אפוא למקרה בו מדובר בנסיעת הורים לחו"ל לתקופה קצובה".

בנוסף קבע שטיין כי לא ניתן לחלוק על כך שדודתו של איתן, איה בירן, היא זו שמחזיקה בסמכויות המשמורת ולא סבו שמואל. על פי השופט, לאדם מלבדה אין את זכויות המשמורת על הילד.

פרקליטיה של ד״ר איה בירן, דודתו של איתן מצד אביו, עורכי הדין שמואל מורן ואבי חימי, מסרו: "הגם שמדובר באנחת רווחה, מדובר בסיומו של פרק מצער, ובעיקר מזיק ומיותר עבור איתן הקטן".

"אשר למשפחת פלג, אנו תקווה כי כעת, נוכח מעשיהם, וההשלכות הפליליות של מעשיהם, ומשקבעו שלוש ערכאות שיפוטיות בישראל ושלוש ערכאות שיפוטיות באיטליה כי על איתן לחזור לביתו ולמקום מגוריו הרגיל, יידעו הם להניח לקרבות המשפטיים, לחדול מהקמפיין התקשורתי האגרסיבי והמכפיש ולעצור את דרכם הכוחנית, כדי שאולי, רק אולי, יוכלו הדברים לחזור למסלול אופטימי של שיקום ושל פיוס", הוסיפו עורכי הדין.

ממשפחת פלג, משפחתו מצד אימו של איתן המתגוררת בישראל, נמסר בתגובה להחלטת העליון: "מדינת ישראל ויתרה היום על ילד יהודי ואזרח ישראלי חסר ישע מבלי שקולו נשמע, לטובת חיים בארץ זרה, רחוק משורשיו, ממשפחתו האהובה ומהמקום בו קבורים הוריו ואחיו הקטן. נמשיך להיאבק בכל דרך חוקית להחזיר את איתן לישראל ולמנוע את ניתוק הקשר שנכפה עליו ע"י דודתו".

כזכור, שמואל ואתי פלג, הסב והסבתא של הילד איתן בירן, ערערו לפני כחודש לבית המשפט המחוזי על ההחלטה של בית המשפט לענייני משפחה כי בירן בן ה-6 ישוב לחזקת דודתו איה באיטליה.

לאחר הבאתו לארץ דודתו איה בירן הגיעה לישראל על מנת להשיבו וכך אכן יהיה לאור פסיקת בית המשפט העליון מהיום.